Nu-metal, metalcore a rap metal väčšinou nepatria medzi moje obľúbené žánre. Alebo inak.
Nehltal som nikdy všetko, čo sa objavilo. Ale kapely ako Clawfinger, Korn, Limp Bizkit, Dog Eat Dog, Rage Against The Machine, Skindred a Body Count milujem.
Na Slovensku toho nemáme zas až tak veľa. Legendárna, už nehrajúca Forma, možno Rust2Dust, prípadne nový projekt Stnislav. A teraz už aj RAPNARÖCK.
Mačka vo Vreci
Ich debutový album Mačka vo Vreci uzrel svetlo sveta 13.3.2026 pod vlastnou značkou. Pôvod kapely je ukrajinsko-slovenský.
Basgitarista Oleksandr „Upyr'“ Oparii a gitarista Maksym „Grek“ Grechyshkin žijú v našej krajine a oslovili v slovenskom hip-hope zabehnutého Tomáša „Gaštan“ Herdu, aby ich mohutnej, až groove metalovej hudbe, dodal hip-hopového ducha so správne angažovanými a sociálne ladenými textami.
V dobe nahrávania ešte nemali bubeníka. No dnes koncertujú vo štvorici, so známym Marekom „Marc B.K.“ Kučerom (Janesession, Runner, Makar Čudra, The Karnsteins, Temeraf). Rozkošný obal skrýva perfektný, moderný a mohutný zvuk. Album si kapela nahrala vo vlastnom štúdiu a o mix a mastering sa postaral Dmytro Logvinov na Ukrajine.
Na úvod tu máme chytľavú, skočnú a tvrdú skladbu s podivným názvom Iba Intro. Taká je aj väčšina piesní. Občas dôjde aj na melodické spievanie v refrénoch. To napríklad v skladbách Doris alebo Silvia.
Texty sú výborné a rap na vysokej úrovni. Gaštanov hlas znie sympaticky a perfektne sedí do groove metalovej hudby. Tu sa nehrá na rap, ako je zvykom u podobných bánd. Tu je to naozaj rap. Jeho zafarbenie v spojení s metalom mi naozaj párkrát pripomenulo Clawfinger. Avšak je to veľmi originálna muzika.
Ich kúsky sú veľmi chytľavé a hitové. Či už Klark Kent, Renomé, prípadne nádherná a depresívna už spomenutá Silvia s použitím orchestra. Ďalšou kapitolou sú aj klávesy, sample a orchestrácie. Na vysokej úrovni spracované a zvukovo ošetrené.
Podporujú ich brutálne a podladené gitary a z toho trčí šlapajúca basa. Keby som mal vyzdvihnúť jedinú skladbu z takto vyrovnaného a skvelého debutu, bola by to rozhodne záverečná Život. Tá mi hudobne aj výpoveďou veľmi lahodí. Perfektný refrén.
Určite ho budú skandovať všetci ľudia pod pódiom. A zas ten text. A to som si hovoril vlastne pri každej.
Zhrnuté a podčiarknuté
Máme tu na metalovej scéne nové zoskupenie, ktoré sa nepohybuje v tradičných mantineloch, ale je rozhodne na úrovni, čo ich musí pri správnom manažmente vystreliť na veľké pódiá. Držím palce.
Lineup:
- Gaštan – spev
- Max – gitara
- Alex – basa
- Marek – bicie
Tracklist:
- Iba intro
- Klark Cent
- Renomé
- Svedomie
- Doris
- Rob čo musíš
- Moje mesto
- Mačka vo vreci
- Silvia
- Život
Rok vydania: 2026
Vydavateľstvo: Samovydanie
Youtube ukážka:
Linky:
https://www.facebook.com/RAPNAROCK/
https://www.instagram.com/rapnarock.official/
https://open.spotify.com/album/4stB3PKemrjuzBmAQlh31M
https://www.youtube.com/watch?v=87aC2E8x1rM/
Hodnotenie: 5,5/6


