Iron Maiden, Evergrey; 22.6.2026; La Défense Arena – Paríž

iron maiden paris gig

Špeciálny koncert s nepríjemným prekvapením

Na pondelok 22. júna mali Iron Maiden naplánovaný špeciálny koncert v parížskej La Défense Arene. Už dopredu bolo avizované, že tu natočia najnovší živák, a to nielen audio, ale aj video. Veď súčasné turné si to určite zaslúži. Nakoniec to špeciálny koncert bol, ale celkom z iných dôvodov.

Evergrey

Na úvod vystúpili hostia – švédski power/progressive metalisti Evergrey. Toto bolo ich druhé predskakovanie Maiden tohto roku, predtým s nimi vystúpili aj v Amsterdame.

Za 45 minút predviedli veľmi sympatický výkon. Žánrovo sa sem so svojím melodickým power metalom s prímesou progresívu dobre hodili.

Len začiatkom mesiaca im vyšiel nový album Architects of a New Weave. Z neho zahrali rovno 4 skladby. Novému materiálu teda veria a za mňa oprávnene, tie pesničky sú veľmi dobré a fungujú aj naživo.

Aj keď majú Evergrey za sebou už dlhšiu históriu a na konte mnoho nahrávok, zvyšných 5 skladieb bolo tiež novších. Výnimku tvorila King of Errors z Hymns for the Broken.

Úplne na konci frontman Tom S. Englund poďakoval za možnosť hrať pred touto legendou a zároveň natešenému publiku povedal, že Iron Maiden je aj jeho najobľúbenejšia kapela. Takže chcel len rýchlo zbaliť veci, aby si mohol pozrieť hlavný set aj s ďalšími desaťtisícmi prítomných.

Iron Maiden

Takže ako bolo oznámené na jeseň, Iron Maiden sa do Paríža vrátili po dvoch obrovských eventoch minulý rok, takisto v La Défense Arene. Tento rok to však bolo špeciálne, na pláne bolo natáčanie nového live DVD.

S tým bolo spojené aj obmedzenie pre ľudí v sektore státie. Celá plocha bola kvôli filmovaniu zbavená mobilov.

Funguje to tak, že pri vstupe dostanete puzdro. Do neho vložíte telefón a následne vám ho magneticky uzamknú. Je to podobný princíp ako napríklad v obchodoch s oblečením. Ak by niekto potreboval niečo súrne skontrolovať, pred sálou boli vyhradené miesta, kde sa to dalo odomknúť.

Po skončení akcie vám puzdro odomkli pri vychádzaní von. Všetky tieto úkony trvali len niekoľko sekúnd, a tak spôsobené zdržanie pri vstupe a výstupe bolo naozaj len minimálne.

Hneď po príchode bolo vidieť omnoho viac profesionálnej kamerovej techniky. Medzi pódiom a zvukárom bolo niekoľko ,,ostrovčekov“ s kamerami, dokonca aj priamo v kotli.

Podľa zvukára Kevina ,,Pooch“ Van Drutena75 ľudí tam bolo len kvôli samotnému natáčaniu. Takáto príprava, samozrejme, vyvolávala obrovské očakávania a miernu nervozitu, či už zo strany formácie alebo fanúšikov. Každý chcel podať čo najlepší výkon.

A to sa zo začiatku darilo bravúrne. Ironi sa do toho vrhli s takým obrovským nasadením, ako keby mali o polovicu rokov menej. Páni nikdy nevyzerajú, že idú na pol plynu, ale v Paríži to bolo výnimočne dobré.

Bruce, ktorý vie po francúzsky, publikum najprv pozdravil v ich rodnom jazyku. Ale potom vtipkoval, že musí prepnúť späť do angličtiny, keďže celé sa to haráva a nie každý na svete by mu rozumel.

Ľudia sa vôbec nenechali zahanbiť, práve naopak. Pod pódiom sa strhla taká mela, ako keby sme boli niekde v Južnej Amerike. V kotli to brutálne vrelo a, bohužiaľ, to miestami vyzeralo ozaj nebezpečne.

Niekoľko desiatok ľudí z predných radov húfne odchádzalo preč a niektorých musela vyťahovať ochranka. Jasné, že mnohí čakali pri vstupoch od rána. Ale v kombinácii s vražedným teplom v meste, keď sa teploty šplhali k štyridsiatim stupňom, šlo o nepríjemné kombo. Priestor je síce klimatizovaný, ale pre predné rady to veľkú rolu nehralo.

iron maiden paris gig

Pokračovalo sa však ďalej a atmosféra bola fantastická. Bez jediného mobilu v dohľade to bolo geniálne a toto podujatie malo potenciál byť nezabudnuteľným a zároveň zvečneným na zázname.

Ale potom to prišlo.

Počas 2 Minutes to Midnight vypadol prúd a my sme sa ocitli v totálnej tme. Na ploche si ani nikto nemohol zasvietiť mobilmi, keďže tie mali všetci odložené. Tak to ostalo asi desať minút, našťastie, všetci zostali pokojní. Až potom nabehli svetlá zo záložného zdroja.

Zase sa chvíľu nič nedialo a potom nám oznámili, že elektrina vypadla v celej štvrti. Neskôr iné zdroje uvádzali, že problém bol hlavne na strane La Défense Areny. Kde je pravda, ukáže až čas. Ale s veľkou pravdepodobnosťou sú v nejakej forme na vine extrémne horúčavy.

Veľkú pochvalu si zaslúžia sekuriťáci. Počas vynútenej prestávky sa starali o návštevníkov. Vpredu neustále rozdávali vodu, hádzali fľaše aj tým trochu ďalej. Lepšie teda porozdávať ľuďom vodu, než riešiť nespočet odpadnutých. Mimochodom, do haly bolo mimoriadne povolené zobrať si tekutiny zvonku, čo je skoro vždy zakázané.

Vypadla totiž samozrejme aj klimatizácia a teplota v hale začala pomaly stúpať. Táto pauza tak určite prišla vhod všetkým namačkaným v kotli.

Po ďalších desiatkach minút začali postupne nabiehať svetlá na pódiu, obrazovky, zvuk. Ale kým to technici všetko skontrolovali a spojazdnili, ubehol ďalší drahocenný čas. Celý výpadok spolu trval zhruba hodinu.

Potom sa konečne vrátila na pódium kapela a Bruce, opäť po francúzsky, rýchlo vysvetlil situáciu. A hneď sa pokračovalo ďalej s Rime of the Ancient Mariner. 2 Minutes to Midnight sa reštartu nedočkala. Prvé minúty po návrate boli trochu rozpačité, na kapele bolo vidieť frustráciu a hnev zo vzniknutej situácie.

Atmosféra sa však rýchlo vrátila do času pred výpadkom. Všetci sa opäť začali perfektne baviť. Hity Run to the Hills, The Trooper alebo Hallowed Be Thy Name predsa nemôžu ostať bez poriadnej odozvy.

Bohužiaľ, skladba Iron Maiden bola posledná. Polícia nedovolila predĺženie (hralo sa max. do 23:35). Tým pádom Maiden nemohli zahrať prídavok. Bruce a ostatní sa ospravedlňovali a ľudí, ak môžu, pozvali na koncert do Lyonu. Nakoniec si ešte spravili fotku na pódiu a rýchlo sa rozlúčili.

Ich sklamanie a frustrácia boli zjavné. Pre Maidenov to bola neskutočná smola, že sa toto prihodilo práve vo francúzskej metropole. Na druhý deň však vydali vyhlásenie, že pripravovaný živák naozaj bude a s väčšinou záberov práve z Paríža. Prídavok a chýbajúce časti budú výzva, ktorú sú však odhodlaní prekonať.

Záver

Nezabudnuteľný zážitok, ale iným spôsobom, ako by si prial Pán spevák, muzikanti a fanúšikovia. Snáď sa záznamu naozaj dočkáme, lebo Iron Maiden v ten večer boli nedosiahnuteľne dobrí.

 

Páčil sa ti článok? Ostaň v obraze.

Daj nám like a neunikne ti žiadna recenzia, rozhovor ani koncert. Pomôžeš tým nielen nám, ale aj celej metalovej komunite. 🤘

Pridáš sa k tisíckam fanúšikov slovenského a českého metalu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *