Desmod a Nazareth 12.11.2010 Michalovce Chemkostav Aréna

Tento rok nám priniesol mnoho zaujímavých koncertov. Jedným z nich bolo aj trochu netradičné spoločné turné škótskych velikánov Nazareth a slovenských pop rockových hviezd Desmod. Tento rok sa vydali na spoločné turné po viacerých slovenských mestách.

Mnoho ľudí to zaskočilo, mnoho starých fandov Nazarethu bolo znechutených. Stretol som sa z viacerými reakciami typu: ,,Keby tam neboli tí Desmod, navštívil by som to aj ja“. Ja som bol tak trochu výnimka. Aj keď zbožňujem starú dobrú rockovú klasiku, nepohrdnem ani kapelami ktoré sú komerčne úspešnejšie, ak ich úroveň hrania je celkom uspokojivá. Preto som sa rozhodol navštíviť jeden z ich spoločných koncertov, ktorý sa konal 12.11.2010 v Michalovciach.

Do miesta koncertu sme dorazili pol hodiny pred začiatkom. Napriek informáciám, že v jednom nemenovanom meste boli problémy s kontrolou vstupeniek, v Michalovciach kontrola prebehla bez problémov. Ešte pred samotným začiatkom hrala nejaká zrejme miestna rocková kapela, ktorá však nebola nikde spomenutá, takže nepoznám ich názov. To pokladám viac menej za chybu, keďže takéto koncerty sú peknou príležitosťou pre mladých začínajúcich muzikantov sa prezentovať a to, že nikto nevie o koho ide je v tomto prípade dosť od veci. Veľa som s tejto kapely nezachytil, aj  preto lebo sme prišli až tesne pred koncom. Napriek tomu môžem povedať, že ich vystúpenie bolo celkom na úrovni, taký štandardný hard and heavy. Po niekoľkých minútach, za vytrvalej podpory publika dorazili Nazareth. Ich set začal skladbou Telegram, ktorá neje moc známa, takže reakcie publika boli poslabšie. Neskôr pri známejších  skladbách ako My White Bicycle (o ktorej spevák Dan McCafery prezradil, že vznikla v Holandsku, zrejme pri fajčení istej rastliny, ktorú ako verím nikto z návštevníkov webu nepozná J), Bad Bad Boy, Love Hurts sa publikum prebudilo. Menším problémom boli problémy speváka, keďže po druhej skladbe mal hlasové problémy a pri úplne poslednej skladbe musel užiť nejaký liek a kývol kapele na ukončenie koncertu. Ale vzhľadom na to, že členovia Nazarethu su postarší páni a vzhľadom na ich inštrumentálne výkony a celkovú zohratosť tak im osobne odpúšťam a myslím si, že nesklamali nikoho. Dôkazom môjho tvrdenia je aj to, že poslednej skladbe istý čas sa ľudia dožadovali ďalšieho prídavku. No ale ako sa hovorí všetko ma svoj koniec.

Napriek tomu že sa hľadisko kus obmenilo, poodchádzali starí rockery a poprichádzalo veľa mladých po väčšine na rádiovej muzike odchovaných ľudí ja aj s kamošmi sme ostali, plní očakávaní čo nám páni z Desmodu predvedú. Na moje prekvapenie som zistil že aj bubeník Desmodu si na koncert priviedol súpravu z dvoma kopákmi. Po pár minútach čakania odpálili Desmod svoju show. Z počiatku to vyzeralo výborne, výborná svetelná show, gitaristom bolo celé pódium malé, skladby mali dosť tvrdé vyznenie (ktoré sa približovalo až k metalu) tak som ja a nepochybujem že aj viacerí z publika očakával výbornú nádielku výbornej rockovej muziky (aj keď trochu modrenejšej). No po asi štyroch skladbách bubeník vymenil biciu súpravu a spustili Desmodi svoj akustický blok. Uznávam že malo ktorá kapela hrá na koncertoch len rýchle  skladby a ako povedal aj Kully, že na koncertoch su bežné aj akustické skladby, no týchto akustických veci bolo trochu moc a taktiež mnohí z publika, vrátane mňa a mojej partie sa začali nenormálne nudiť. Problémom bolo, že napriek tomu že aj keď po akustickom bloku odznelo zopár starších rýchlych skladieb a vcelku podarené bubenícke sólo odznelo veľa skladieb, ktoré boli vhodné maximálne tak pre nejaké rádia, ako pre publikum na rockovom koncerte. Proste typicky rádiový pop, s utopenou gitarou a stredne až veľmi pomalými rytmami. Aj keď momentálne Desmod moc nepočúvam, mal som na nich pekné spomienky s letných festivalov v našom meste, kde pár rokov do zadu, vždy dokázali rozprúdiť malé rockové šialenstvo, aj sám osobne som sa vďaka nim dobré zabavil. No ak budú ďalej isť smerom, aký nám predviedli v Michalovciach, tak stratia priazeň aj u tých zopár rockerov čo ich počúvajú a stanu sa kapelou podobnej Metalinde, ktorá zo začiatku tiež výborné začala a nakoniec sa z nich stali ťažkým popíkom, ktorý dneska počúva len zopár skalných fandov.

Tak čo by som dodal na záver? Asi hlavne to že Pánom z Nazarethu patrí veľké poďakovanie za predvedenú show. Je síce pravda že spevák na tom hlasovo už nie je najlepšie, napriek tomu si zaslúži uznanie, že vo veku kedy väčšia polovica  dôchodcov vysedáva v papučiach pred TV a druhá v pohostinských zariadeniach, stále precestováva s kapelou celý svet a sem tam zamaká aj na nejakom tom štúdiovom albume.

Napriek tomu že zbožňujem dobrú rockovú muziku, považujem Desmod za kapelu, u ktorej by bol potenciál byť prijateľný aj pre rockové publikum. Ale ak chcú tento potenciál využiť a nepatriť medzi kapely, ktoré popierajú sami seba, tak treba zamakať a produkovať poriadnu muziku, aspoň podobnú prvým albumom (aj keby mali aj na viac).

3 thoughts on “Desmod a Nazareth 12.11.2010 Michalovce Chemkostav Aréna”

  1. Nazareth boli dobrí, ale ako už bolo napísané, tak sa jedná o postarších pánov, ktorí by mali sedieť doma pri TV, hlavne spevák, pretože spievať už nevládze. Snaha sa cení, ale celkový výkon bol priemerný. Prvé tri skladby boli naozaj výborne odspievané, ale na Dream on začal spevákovi preskakovať hlas a Hair of the dog bol odspievaný mizerne. Bolo zaujímavé sledovať dychovú sekciu na gajdách, ale už tomu niečo chýbalo. Taká správna iskra. Posledná skladba bola zaspievaná s vynechanými slohami, pretože spevák nevládal. Ale stále to bolo oveľa lepšie ako komerčný Desmod, ktorého mäkké skladbičky boli asi také silné ako čaj. Páčili sa mi iba dve skladby, a to Symfónia prázdna, pri ktorej vypomáhali aj dve sólistky (podľa kvality ich spevu asi vybrané z publika) a najkomerčnejšia vec kapely Lavíny. Škoda, ale Desmod sa riadne zopsul a ich vystúpenia sú viac ako trápne. Toť môj skromný názor na vec 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *