Metallica – Kill ‚em All

Keď v roku 1983 vyšiel album Kill em All, spôsobil na vtedy rodiacej sa heavy metalovej scéne doslova revolúciu. Do tej doby nikto (snáď až na Exodus) nenahral niečo tak rýchleho, agresívneho a pritom technicky vyspelého. Celý album otvára úplne prvá skladba kapely, ktorá sa objavila už na deme z roku 1981, a to „Hit The Lights“, na ktorej sa dajú ukázať všetky základné rysy väčšiny skladieb z tohto albumu. Nakopne vás zpunkovaný heavy metal (do tej doby) nevídanej energie, doplnený o hotové sólové orgie, aj keď práve na tejto skladbe sa podpísal zub času a dnes už znie celkom primitívne. Druhá, The Four Horsemen už je iné kafe a v porovnaní so svojimi súrodencami je na debut až neobyčajne prepracovaná a dlhá, škoda že ju chlapi moc nehrajú na koncertoch. Proste dokonalá učebnica starej thrashovej školy, navyše s perfektným spomalením v polke a doslova Zeppelinovským sólom. Zaujímavosťou je, že alternatívne skrátenú verziu tejto piesne s názvom Mechanix predstavil Mustaine po svojom vyhadzove na debute svojej novej formácie MEGADETH, ale to už je iný príbeh. Motorbreth je jediná čisto Hetfieldova skladba v celej histórii kapely a je poctou jeho vzorom, starým punkovým sebrankám a kapele Lemmyho Kilmistera. „Jump In The Fire“ – hlavne koncertne skvele fungujúca skladba so šľapavými riffmi, a to sólo, fúha, jedno z najkrajších v histórii kapely! (Anesthesia) – Pulling Teeth je dielom fenomenálneho Cliffa Burtona a jeho schválne neľubozvučná basová inštrumentálka naozaj pripomína trhanie zubov. Navyše, ak sa nemýlim, tak túto skladbu po ňom ani jeden z jeho nástupcov nehral. „Whiplash“, to je jedným slovom riffopaľba, dodnes občas hraná. „Phantom Lord“ začína mojím najobľúbenejším riffom z tejto dosky, evokujúca ten správny neučesaný kravál z podzemnej garáže, a vyvrcholí vo skvelom baladickom upokojení, kde už gitara pripomína to, čo neskôr METALLICU tak preslávilo.

„No Remorse“ je v podstate postrádateľná a celkom zbytočne naťahovaná skladba, ktorá len zaťažuje už tak na dobovo-žánrové pomery vysokú stopáž. „Seek And Destroy“ – legenda z najväčších, ktorá dodnes nemôže chýbať na žiadnom koncerte a ktorá spolu s druhým a piatym trackom ako jediná znesie tie najprísnejšie merítka v porovnaní s tým, čo malo v najbližších rokoch nasledovať. „Metal Militia“ je celkom príťažlivá bodka za albumom, skvelé riffy a pekný koniec v podobe pochodujúcej armády.

Lineup:

 • James Hetfield – lead vocals, rhythm guitar
 • Kirk Hammett – lead guitar
 • Cliff Burton – bass guitar, backing vocals
 • Lars Ulrich – drums

Tracklist:

 1. „Hit the Lights“
 2. „The Four Horsemen“
 3. „Motorbreath“
 4. „Jump in the Fire“
 5. „(Anesthesia) Pulling Teeth“ (Instrumental)
 6. „Whiplash“
 7. „Phantom Lord“
 8. „No Remorse“
 9. „Seek & Destroy“

Hodnotenie: 6

2 thoughts on “Metallica – Kill ‚em All”

 1. skvelý albumík od tejto mojej oblúbenej kapelky…hoci dátum vydania je rok 1983 je to super vec…stále si to rád vypočujem…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *