Metallica – Kill ‘Em All

metallica kill coverKeď v roku 1983 vyšiel album Kill ‘Em All od kapely Metallica, spôsobil na vtedy rodiacej sa heavy metalovej scéne doslova revolúciu. Do tej doby nikto (snáď až na Exodus) nenahral niečo tak rýchleho, agresívneho a pritom technicky vyspelého.

Partia okolo Jamesa Hetfielda existovala už od roku 1981. Ako všetci vieme, medzi jeho spoluhráčov patril aj Dave Mustaine, ktorý neskôr založil ,,konkurenčnú formáciu”  Megadeth. No ešte predtým nahral s nimi demáč No Life ’til Leather (1982).

Jízda začína

Celé to otvára skladba, ktorá sa objavila už na spomínanej demonahrávke, a to Hit The Lights. Na nej sa dajú ukázať všetky základné rysy väčšiny songov z tejto nahrávky. Nakopne vás “spunkovaný heavy metal (do tej doby)” plný nevídanej energie, doplnený o hotové sólové orgie. No na tej piesni sa podpísal zub času a dnes už znie celkom primitívne.

Druhá The Four Horsemen už je iné kafe. V porovnaní so svojimi súrodencami je na debut až neobyčajne prepracovaná a dlhá. Škoda že ju chlapci moc nehrajú na koncertoch. Proste dokonalá učebnica starej thrashovej školy, navyše s perfektným spomalením v polke a doslova “zeppelinovským” sólom.

Netreba zabúdať ani na Motorbreth (Jamesovú poctu starým punkovým sebrankám a kapele Lemmyho Kilmistera) a koncertné tutovky Seek And Destroy, Jump In The Fire. Škoda, že už nezvyknú hrávať veci ako Whiplash, Pulling Teeth (pripominajúcu trhanie zubov).

Zhrnuté a podčiarknuté

Platňa Kill ‘Em All zrodila legendu. Škoda neskorších štýlových kotrmelcov tejto bandy.

Lineup:

 • James Hetfield – spev, gitary
 • Kirk Hammett – gitary
 • Cliff Burton
 • Lars Ulrich – bicie

Tracklist:

 1. Hit the Lights
 2. The Four Horsemen
 3. Motorbreath
 4. Jump in the Fire
 5. (Anesthesia) Pulling Teeth (Instrumental)
 6. Whiplash
 7. Phantom Lord
 8. No Remorse
 9. Seek & Destroy

Rok vydania: Megaforce Records

Vydavateľstvo: 1983

Youtube ukážka:

Linky:
https://www.metallica.com/
https://www.facebook.com/Metallica/
https://www.instagram.com/metallica/
https://soundcloud.com/officialmetallica/

Hodnotenie: 6/62 thoughts on “Metallica – Kill ‘Em All”

 1. skvelý albumík od tejto mojej oblúbenej kapelky…hoci dátum vydania je rok 1983 je to super vec…stále si to rád vypočujem…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *