Stratovarius, Helloween; 9.4. 2011; Mestská hala – Prešov

Po veľkom faux pax so zrušeným koncertom Helloween a Stratovarius sa dňa 9.4.2011 uskutočnilo to, v čo niektorí ani nedúfali a to náhradný koncert termín oboch legiend. Obe kapely patria medzi svetovú špičku, čo sľubovalo vynikajúci zážitok, na ktorý sa nezabúda do konca života.

Helloween 2011 Prešov

Začiatok koncertu bol plánovaný o siedmej hodine večer. Hneď na úvod bohužiaľ musím vytknúť jednu vec a to vec, o ktorej som od mnohých počul, že je u danej agentúry zvykom, a to dlhé čakanie na vstup. Viem, že koncerty sú vec, pri ktorej nie všetko vyjde podľa plánu, ale nechať divákov čakať v chladnom počasí a otvoriť brány 10. min pred začiatkom tak to vie pekne znechutiť. No, ale poďme ku koncertu.

Predskokani 

Na počudovanie mnohých koncert neotvárala kapela Avatar, ako bolo pôvodne v pláne, ale výborná prešovská kapela Coolaction so spevákom Peťom za mikrofónom. Priznám sa, že vystúpením danej kapely som bol aj ja prekvapený. Danú kapelu som raz videl na jednom malom festivale v jednej obci v našom okrese.

No musím povedať, že na druhý krát na mňa zapôsobili oveľa presvedčivejším dojmom. Celá kapela predviedla výkon hodný profesionálov. Podľa mňa by sa nestratili ani na svetovej rockovej scéne. Osobne uvažujem, že v budúcnosti obstarám nejaké ich CD.

Stratovarius 

Po niekoľkých songoch a malej prestavbe pódia, za masívneho nadšenia publika prišli dlho očakávaní Fíni Stratovarius. Musím povedať, že spočiatku som mal isté obavy ohľadom výkonu speváka Tima, keďže v priebehu turné chytil nejakú tu  bakteriálnu infekciu a dokonca ako kapela uvažovali o zrušení turné.

Všetko zlé je na niečo dobré a malý oddych vďaka niekoľkým zrušeným koncertom Timovi len prospel, takže  na koncerte v Prešove po nejakej bakteriálnej infekcii neboli ani stopy.

Svoj set začali skladbou z nového albumu Infernal Maze, ktorá bola zahrievacím kolom pred skladbou z albumu Episode s príznačným názvom Speed of Light. Začalo sa to pravé metalové šialenstvo, ktoré samozrejme neprestalo počas celého koncertu.

Refrény s kapelou spievala skoro celá športová hala a k tomu samozrejme nadšené výkriky, že občas ani kapelu nebolo počuť. Pravá metalová atmosféra ako má byť !!! Zazneli skladby zo všetkých úspešných albumov (vínku tvorili Polaris, Elements pt.2, Dreamspace), zaznel aj song Legions, ktorý mne osobne urobil najväčšiu radosť. S výkonom kapely som max. spokojný.

Gitarista Matias ukázal, že je rovnocennou náhradou Tima Tolkiho (ako sa hovorí každý je nahraditeľný:-)), u bubeníka Jorga taktiež neboli ani stopy po svinstve akým je rakovina, Jens taktiež ukázal, že on a jeho keybordy sú trvalou súčasťou kapely a basgitarista Lauri sa taktiež nemusí hanbiť za svoj výkon.

Svoj set zakončili Stratovarius songom Black Diamond, ktorý na ich koncertoch nesmie chýbať. Tu by som mal drobnú výhradu a to ku klávesovej predohre songu. Proste mi príde tak trochu od veci celé svetové turné používať rovnakú klávesovú predohru. Ale ako hovorím, to je len drobná výhrada.

Helloween

Po malej prestavbe pódia sa objavila plachta z motívom albumu Seven Sinners a za ohromného vyvolávania nastúpili na scénu Nemci Helloween, ktorý po intre pozostávajúceho zo začiatkov skladieb Mr. Madman a Starlight odpálili ako prvú ssongu Are You Metal.

Napriek tomu, že danú skladbu považujem za nie moc podarenú na živo vyznela celkom dobre a dokázala vyčariť rovnaké peklo ako pri Stratovariuse. Ako druhá odznela Eagle Fly Free, kde sa krásne ukázalo, že Andi bez problémov zvláda aj skladby svojho predchodcu, a že hádky na tému Deris vs. Kiske sú už totálne pasé.

Gitarista Weiki neostal nič dlžný svojej povesti a predviedol svoj tradičný humor, hlavne v  Future World, kde okrem iného nám ukázal, žeby sa nestratil ani v takej Zoo:-). Právom mu patrí titul, ktorý mu udelil Andi ,,Most crazy man in Germany” :-).

Ja osobne musím Weikiho pochváliť za väčšiu pódiovú aktivitu oproti poslednému turné u nás, kedy len stál v úzadí na pódiu a tváril sa, akoby sa koncertu ani vôbec zúčastniť nechcel. Weiki, chválim:-)

Nedostatok

Ale aby som len nechválil, aj v prípade Helloween si neodpustím výhradu a to v prípade tradičného helloweenského hitu I Want Out kedy Andi spravil menšiu súťaž a fandovia súťažili, kto najhlasnejšie zaspieva refrén skladby čo by samozrejme nebol problém.

Lenže problém bol v tom, že sa skladba zbytočne naťahovala nejakou historkou o pití drahej Whisky s bubeníkom. Uznávam že showmanstvo k Andimu síce patrí, ale namiesto zabávania publika bolo rozumnejšie využiť čas na hranie nejakej ďalšej skladby.

A taktiež výhrada, ktorá v prípade koncertov Helloween zaznieva dosť často, malý priestor novým skladbám. Uznávam, že koncertný čas je obmedzený a hitovky ako Future World, Eagle Fly Free jednoducho zaznieť musia, ale nehrať klenoty ako The Sage, The Fool, The Sinner alebo If A Mountain Colud Talk je podľa mňa chyba.

Koniec 

Zlatým koncom setu Helloweenu bola skladba o Doktorovi, ktorý vyrába smiešne kreatúry, počas ktorej sa na pódiu objavilo pár vyvolených v doktorských oblekoch, ktorý si vystúpenie užili spolu s kapelou.

Zrejme úplne najšťastnejší bol jeden z nich, ktorý si s Weikim vymenil gitaru a zahral záverečné tóny skladby a aj celého koncertu. A to bol záver celého koncertu, pre niekoho akurát, pre niekoho ako som ja moc skoro (napríklad aj preto, že nezahrali mnou očakávanú skladbu Ride The Sky:-)).

Každopádne to bol nezabudnuteľný večer. Verím, že nie som jediný, kto očakáva v skorý návrat pánov z Helloween na Slovensko.

Malé zhrnutie:

Najlepšie skladby Stratovarius: Legions, Eagleheart, Infernal Maze

Najlepšie skladby Helloween: Eagle fly free, Future World, Where The Sinners Go

Titulná foto: reprofoto Youtube/Leo San

2 thoughts on “Stratovarius, Helloween; 9.4. 2011; Mestská hala – Prešov”

  1. Neskutočne si vážim toho,že kapely Helloween a Stratovarius došli opäť na Slovensko do Prešova a odohrali koncert.Po sklamaní,keď sa zrušil koncert prvýkrát prišlo teraz nahradenie všetkého čo malo byť vtedy.Bol to zážitok na celý život a určite nie som sama,kto to tvrdí :).
    Atmosféra bola skvelá.Nemám viac čo dodať,neopísateľný pocit šťastia.
    Jedno veľké ĎAKUJEME !

  2. z radia tato recenzia znela dosť profesionalne a keby ze neviem ze je to od Kaia ta poviem ze je to profesionalna recenzia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *