Luca Turilli’s Rhapsody – Ascending to Infinity

Luca Turilli's Rhapsody Ascending coverPribližne rok od rozdelenia jednej z najlepších talianskych kapiel Rhapsody of Fire (gitarista Luca Turilli, dlhoročný basák kapely Patric Guers, koncertný gitarista Dominique Leurquin plus dvaja noví členovia: spevák Alessandro Conti a bubeník Alex Landenburg) vydávajú Luca Turilli’s Rhapsody svoj debutový album Ascending to Infinity.

Debutový album postavil kapelu pred výzvy, či dokážu nadviazať na úspechy pôvodných Rhapsody alebo ako zapadne spevák Alessandro Conti do skladieb, typických skôr pre hrdlo Fabia Lioneho. Tak poďme nakusnúť nový album.

Všetko po starom?

Ako prvé ucítime v ústach šupku v podobe intra a prvou vrstvou dužiny je titulná skladba Asceding to Infinity, ktorá je ukážkou Rhapsody ako sme ich poznali v najlepších rokoch. Na úvod typická Luccova gitara, ktorú strieda príjemne melodický klávesový motív a v strede skladby klasické melodické sólo, ktorým kapela vždy ochucovala svoje skladby.

Spevák Allesandro ukazuje, že je dôstojnou náhradou za Fabia a taktiež nechýba ani zborový, ako ja hovorím ,,lalala refrén”, ktorý som na tejto kapele vždy obdivoval.

Po tejto skladbe sa ocitneme v ,,Danteho Pekle”. Je to síce prijemne počúvateľná skladba s pekným gitarovým motívom v sóle, ale mne príde, že to v nej tak trochu prehnali so symfonickými motívmi – gitara zbytočne ustúpila do úzadia a tým sa podľa mňa stráca to v čom bola a stále je táto kapela dobrá v kombinácii úžasnej gitary Lucu Turilliho a melodicko – symfonických prvkov.

Fantasy

Potom ako na nás vytiahne kapela samotný Excalibur tak je opäť všetko tak, ako má byť. Ako aj pekný melodický motív ochutený Turilliho gitarou a navyše obohatený o stredoveké prvky. A samozrejme sólo, áno jedno z najlepších sól na tomto albume.

Po Excalibure príde na rad Tormento E Pasione, kde muzikanti opäť uberú s pary ale Alessandro nám tu ukáže aj operné polohy hlasu a sekunduje mu aj pekný ženský hlas a gitarové sólo tohto songu, si dovolím ohodnotiť ako najlepšie na albume.

Nasledujúce orientálne motívy nás zavedú priamo do Atlantídy, konkrétne nám skladba vyrozpráva jej temný osud. Nádhera, nemám jej čo vytknúť – tradičná melodika a energia. Skladba, aké sa u pôvodných Rhapsody po albume Power of the Dragonflame stratili niekde v bezodnej priepasti.

Baladu Luna, ktorá je vlastne coverom talianského speváka Alessandra Safinu, považujem za najslabšiu skladbu albumu. Podobne ako v Excalibure, Alessandrovi sekunduje ženský hlas a text tejto skladby je kombináciou Angličtiny a domovského jazyka kapely – Taliančiny.

V ďalšej piesni – ,,Súboji titánov” uvidíme ako sa dá krásne spojiť energia, chytľavosť spolu s melodickým cítením Pánov Muzikantov Rhapsody a svojou epickosťou nás navnadí na veľkolepý záver albumu – Of Michael the Archangel and Lucifer’s Fall.

Musím povedať, že podobná téma ma prekvapila, keďže min. u Lucových Rhapsody by som takú tému nečakal (keď bolo niečo s pod. tématikou na niektorom jeho sólo albume ospravedlňujem sa, jeho sólo dráhu som nejak nesledoval). Ale musím povedať, že táto skladba sa im skutočne vydarila.

Epický záver

Dlhá – predlhá epická skladba, kde kapela ukáže v čom je dobrá, orchestrálne pasáže sa striedaju s gitarovými sypačkami a nechýba ani klasický zborový lalala refrén. Drobnú výhradu mám k dĺžke skladby – myslím, že by jej viacej prospela o niečo kratšia stopáž ale je to len môj názor.

Z bonusov, ktoré sú k tomu CD som mal možnosť na internete počuť cover od Helloweenu March of Time. Je známe, že Luca je starým milovníkom nemeckých dýň a tejto skladby sa mu podarilo zhostiť so cťou a navyše ju ochutil o typické symfonické prvky ako sme u nich zvykom.

Menšou chybičkou krásy je podľa mňa to, že Alessandro sa až zbytočne tlačí do polohy Kiskeho, ocenil by som keby tu spieval viac po svojom.

Konečný verdikt

No tak máme tu Rhapsody vo svojej najklasickejšej podobe. Keď dôvodom rozchodu bolo to, že Luca si bol vedomí, že pod. album zo starými kolegami nedokáže vydať, tak rozchod so starou partiou bol síce bolestným ale nevyhnutným krokom. Starej parta združená v Rhapsody of Fire, stojí pred veľkou výzvou natočiť podobne dobrý album.

Lineup:

 • Alessandro Conti – spev
 • Luca Turilli – gitary, klávesy
 • Dominique Leurquin – gitary
 • Patrice Guers – basgitara
 • Alex Holzwarth – bicie

Tracklist

 1. Quantum X
 2. Ascending to Infinity
 3. Dante’s Inferno
 4. Excalibur
 5. Tormento e Passione
 6. Dark Fate of Atlantis
 7. Luna (Alessandro Safina cover)
 8. Clash of the Titans
 9. Of Michael the Archangel and Lucifer’s Fall

Rok vydania: 2012

Vydavateľstvo: Nuclear Blast

Youtube ukážka:

Linky:
http://ltrhapsody.com/
https://www.facebook.com/ltrhapsody

Hodnotenie: 5,5/6

 

One thought on “Luca Turilli’s Rhapsody – Ascending to Infinity”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *