Open Fest I. (Meredith, Stratovarius, Freedom Call…) 31.5.2014; Košice – Amfiteáter

freedom call open air kosice 2014

Posledný májový deň tohto roku bol dňom, kedy v Košiciach začala zaujímavá akcia. Agentúra EPG spolu s K13 – Košické kultúrne centrá,  vďaka reklamným partnerom a záštite košického primátora Richarda Rašiho nachystali v tamojšom amfiteátri akciu, ktorej cieľom bolo predstaviť slovenské kapely na spoločných vystúpeniach so zahraničnými hviezdami – OPEN FEST I.

Do areálu sme dorazili tesne pred začiatkom. Okrem počasia, trochu nemilo prekvapilo aj mierne meškanie. Našťastie to však trvalo len okolo 15 minút. Keď sme vstúpili do areálu, tak napriek nevydarenému počasiu, svetlým momentom bola pomerne hojná účasť. Už od začiatku bol areál (inač mimochodom veľmi pripomínajúci prostredie, v ktorom Hammerfall točili dvd Gates of Dalhalla 🙂 ) relatívne pekne zaplnený, čo na Slovensku nebýva vždy pravidlom.

Ešte pred začiatkom podujatia sme sa z úst sympatickej moderátorky Libuše Říhovej dozvedeli, že vyššie spomínane meškanie zapríčinili problémy kapely Stratovarius v hoteli.

Festivalové dianie otvorili košickí metalcoristi Meredith. Som síce známy tým, že podobnú muziku moc neobľubujem, no musím povedať, že ich vystúpenie malo tie správne grády. Taktiež bolo počuť, že aj v publiku mali pomerne slušnú fanušikovskú základňu – nechýbal po každej skladbe búrlivý potlesk a nadšené výkriky. Verím, že ich čaká skvelá budúcnosť.

meredith open air 2014

Po nich nasledovali punkáči Príjemná spoločnosť. Aj keď som zachytil určité polemiky o vhodnosti ich zaradenia, musím povedať, že ich vystúpenie sa nieslo v príjemnom duchu (ako by nie, keď si hovoria Príjemná spoločnosť 🙂 ). A to hovorím ako človek, ktorý punk moc nevyhľadáva 🙂

prijemna spolocnost open air 2014

Ide do tuhého

Nasledujúcich, košických power metalistov Ravenclaw som pred tým už videl dva krát. V deň tohto festivalu vydali nový singel, ktorý bolo možné zakúpiť na tomto podujatí, čo využilo mnoho ľudí. Svojou hrou, si podobne ako ostatní,  dokázali nakloniť ľudí na svoju stranu.

Spevák Matt zvládal okrem spevu aj energickú pohybovú show. Ostatní členovia samozrejme v ničom nezaostávali. Menšou záhadou mi bolo, kde sa stratil jeden z ich gitaristov (neskôr som sa dozvedel, že s kapely odišiel pred cca 2. rokmi 🙂 ).

ravenclaw kosice open air kosice 2014

Posledným interpretom pred headlinermi boli Tristana z Považskej Bystrice. Keďže nie len muzikou je metalista živý, tak som ich vystúpenie premeškal (kvôli doplneniu „paliva a prevádzkových tekutín“). Ale čo som zo zadu počul, tak ich muzika bola celkom v pohode.

Vokalista výborne zvládal čisté spevy aj screamingy (info pre tých, čo sa s touto kapelou ešte nestretli: pôvodne začínali s takým power metalom „helloweenského typu“, no pred pár rokmi však otočili pomyselným „kormidlom“ a vplávali do alternatívno metalových vôd). Snáď aj toto podujatie posilní ich postavenie na našej metal scéne. Pri najbližšej príležitosti si ich už určite nenechám ujsť 🙂

tristana kosice open air kosice 2014

Veľkolepé finále

Prvým dlho očakávaným headlinerom boli Nemci Freedom Call, čomu nasvedčovalo  aj takmer plné hľadisko. Táto parta si za celú dobu svojej existencie vybudovala pevnú pozíciu v srdciach milovníkov melodického metalu. Keďže som ich naposledy videl pred dlhými 4 rokmi na spoločnom turné s Gammou  Ray, tak som sa na nich tešil asi najviac.

Svoju „german happy metal party“ začali prvou skladbou z posledného CD Beyond – Union of the Strong. Okamžite sa im podarilo vytvoriť výbornú atmosféru medzi obecenstvom, čo pokračovalo aj pri ich ďalšej – tradičnej hymne We are One.

Tá donútila vstať aj tých zopár ľudí, ktorí sedeli na stoličkách (aj Chris sa vyjadril, že metal nie je muzika, pri ktorej počúvaní sa ma sedieť 🙂 ). Na chlapcoch z FC bolo vidno, že fakt si vystúpenie užívali a svoju pozitívnu energiu dokázali preniesť na všetkých.

Čo ma príjemne prekvapilo, že okrem nového CD a tradičných vecí (ako spomínaná We are One, alebo Freedom Call) dali priestor aj starším piesňam ako Tears of Taragon, progresívnejšej The Quest, alebo aj mojej najobľúbenejšej Warriors of Light, ktorú som dlho túžil počuť na živo. Taktiež ukázali nám aj to, že nie len na Land of the Light (ktorú dali na záver) ale aj na Tears of Babylon z albumu Legend of the Shadowking sa dobre skáče.

freedom call open air kosice 2014

Fíni Stratovarius patria k najznámejším spolkom svetovej melodicko metalovej scény. Svoju pozíciu nestratili  ani keď pred pár rokmi odišiel ich hlavný mozog  gitarista Timo Tolkki. Hru odštartovali, svojou zrejme najrýchlejšou skladbou Speed of Ligth.

Medzi ľuďmi sa hneď rozbehla slušná zábava (aj keď zas nie až taká ako na Freedom Call, čo bolo zrejme dané určitou únavou). Ako tradične nechýbali bezchybné výkony všetkých hráčov, aj keď ku spevákovi Timovi by som mal drobnú výhradu.

V starších piesňach (s výnimkou Paradise) sa držal s hlasom pomerne pri zemi. Myslím, že by neuškodilo keby sa do toho viacej oprel (neverím, že by to nedokázal 🙂 ). Podobne ako pri predchádzajúcich boli príjemným prekvapením aj staršie veci ako spomínaný Paradise a ďalej napríklad Coming Home, alebo balada Forever, ktorou sa s nami rozlúčili.

Po skončení som sa odobral do Collosea, kde sa mali odobrať vystupujúci. Po dlhom predlhom čakaní, dorazili Stratovarius (aj keď bez speváka Tima). Podarilo sa nám s nimi urobiť foto a ja som ulovil aj podpis od Jensa na obal albumu Elements pt. 2. Krátko po tom sme sa odobrali preč. Trochu nás síce mrzelo, že sme nestihli  Freedom Call ale čo už. Ako sa hovorí, nemôžeme mať všetko 🙂

Na záver mi neostáva nič iné, ako poďakovať  všetkým, ktorí  sa na tejto akcii podieľali a samozrejme aj ľuďom z Prešova, ktorí  mi pomohli s odvozom 🙂 A aby som nezabudol špeciálne poďakovanie patrí aj Mišovi Patzovi, ktorý sa postaral o foto 🙂

Galérie:

Atmosféra:

Meredith:

Príjemná spoločnosť:

Ravenclaw:

Tristana:

Freedom Call:

Stratovarius:

 

One thought on “Open Fest I. (Meredith, Stratovarius, Freedom Call…) 31.5.2014; Košice – Amfiteáter”

  1. V pôvodnej verzii článku som uviedol, že Ravenclaw vydali singel tesne pred podujatím. Správne malo byť, že vyšiel v deň podujatia (tak ako je teraz). Za chybu sa samozrejme ospravedlňujem 🙂 A taktiež som neskôr zistil, info o aktuálnej zostave Ravenclaw… Ale všetko už je, ako ma byť 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *