Prvou tohtoročnou akciou, ktorou EPG potešili všetkých milovníkov melodickej metalovej muziky bol koncert jedného z najznámejších talianskych gitaristov Lucu Turilliho s jeho Rhapsody, so supportom v podobe francúzskych progresívnych/power metalistov Asylum Pyre a Belgičanov Iron Mask.
Hneď na úvod svojím spôsobom milo prekvapila novinka v klube – bočný minibar pri hlavnom vstupe, vďaka ktorému sme nemuseli čakať v úzkom priestore pri schodoch. Samotné čakanie našťastie netrvalo dlho a okolo 19 – tej hodiny sme už v priestoroch klubu netrpezlivo očakávali, čo sa bude diať.
Skvelý štart
Podujatie odštartovali spomínaní Francúzi Ayslum Pyre, ktorí boli pre väčšinu publika veľkou neznámou. Na scéne pôsobia od roku 2003 a zatiaľ majú na konte tri albumy. Počas predkoncertového zoznamovania s tvorbou na mňa veľký dojem nespravili, no v Košiciach si napravili reputáciu.
Hrali s neuveriteľným nasadením a ich inštrumentálne výkony sa dajú hodnotiť len pozitívne. Z kapely najviac upútala sympatická speváčka so zaujímavým menom Chaos Heidi. Tá s prehľadom zvládla či už nižšie, vyššie alebo aj drsnejšie polohy. Výhrada by bola len k záverečnej skladbe, presýtenej elektronikou.
Ide do tuhého
Nemenej zaujímaví boli aj nasledujúci Belgičania Iron Mask. Tí prišli v trochu pozmenenej zostave – chýbal bubeník Rayman Ali (ktorý funguje v súčasnosti aj vo Freedom Call). Záskok bol však rovnako kvalitný. Po pár songoch sa im podarilo podmaniť publikum.
Ich charakteristickým prvkom bolo množstvo neoklasických motívov v ich piesňach… Počas predstavovania hráčov sa na adresu ich gitaristu objavili pokriky ,,Malmsteen“…
Luca Turilli
Už prípravy pódia po spomínaných Iron Mask nasvedčovali, že sa bude diať niečo veľkolepé. Bicie Alexa Landenburga boli umiestnené vpravo. V strede pódia bolo filmové plátno, kde boli premietané motívy krajiniek, videoklipy kapely a podobne…
,,Turilliovci“ svoj set odštartovali vecou Knightrider of Doom z Lucovho bývalého pôsobiska Rhapsody of Fire. Aj tu bolo vidno nesmierne nasadenie a hlavne neskutočnú energiu celého hudobného telesa – hlavne u samotného ,,maestra“ Lucu Turilliho.
Ten bol doslova každú sekundu na inom mieste pódia a okrem toho, popri tom sa ešte zabával so spoluhráčmi – hlavne s kolegom druhým gitaristom Dominikom Leurquinom.
Nechýbala ani masívna svetelná show – asi najväčšia, akú som kedy v tomto klube videl. V sete sa klasické hity Rhapsody of Fire, striedali so skladbami z nových CD (Rosenkreuz, Prometheus) a Lucových sóloviek. Vďaka prítomnosti sopranistky Emilie Ragni, ktorá sa spolu s operným spevákom Riccardom Cecchim zúčastnila podujatia ako hosť, zaznela aj Tormento e Passione – duet Alessandra a Emilie.
Koncert spestril aj bubeník Alex svojím sólom, počas ktorého sa mu podarilo zničiť jeden z bubnov, až dostal pomenovanie ,,drumdestroyer“ 🙂 Samozrejme, nechýbali bezchybné výkony všetkých zúčastnených.
No, musím spomenúť aj dve výhrady. Prvou bolo nazvučenie – nástroj pána ,,drumdestroyera“ občas prehlušoval oboch gitaristov a aj v samotnom setliste mohla aktuálna tvorba Luca Turillis Rhapsody mať viac priestoru (skladieb z Lucových sóloviek mohlo byť menej).
Úplným záverom utorkového podujatia bol jeden z veľhitov – Emeral Sword. Po ňom si nadšení muzikanti podali ruky so všetkými, čo stáli blízko pódia a odobrali sa do zákulisia.
Zhrnutie
Napriek spomenutým výhradám toto podujatie hodnotím pozitívne. Ďakujem pánom usporiadateľom z EPG, Stephenovi za foto a podobne… Na záver by som Vám rád dal do pozornosti ďalšie ,,EPGčkárske” podujatie – 6. februára v košickom Cassosporte – Citron s legendárnym Láďom Křížkom, Wisdom a Sabaton.
Fotogaléria:
Asylum Pyre:
Iron Mask:
Luca Turilli´s Rhapsody: