Jakub Tirco – Introspection (EP)

Sám za seba musím povedať, že mám veľmi rád hudobníkov, pohybujúcich sa vo viacerých žánroch. Ako príklad by som uviedol legendu Queen. Ta dokázala stvoriť hard-rockové pecky, rockové nesmrteľné klasiky, popovejšie veci a občas si odskočili aj do funky/disco vôd. Avšak pre hudobníkov hrajúcich viacero žánrov netreba chodiť do zahraničia. Jedným z nich je aj Jakub Tirco, člen skupiny Helenine Oči. Ak bližšie sledujete jeho hudobné pôsobenie viete, že jeho, takpovediac domovským prístavom je progresívny rock/metal. Či už v podobe kapiel One Second Hotel, Collaction, alebo v rámci jeho sólo tvorby – do ktorej patri aj tohtoročné štvorskladbové EPčko Introspection.

Celé to odštartuje prijemná progresívno metalová pieseň s tak trochu zvláštnym názvom I a minimálnym textom (v podstate sa niekoľkokrát zopakuje veta „Before the Sunshine“). Nasleduje titulná skladba, kde sa už okrem progresívnych prvkov prejavia aj tie viacej zasahujúce do alternatívnych sfér. Vyskytuje sa v nej však jediná vec, ktorú by som celej nahrávke vytkol, a tou je screaming ala metalcore… Ani sa nenazdáme, a už sa na nás valí Divide Your Divinity, mierne evokujúca Korn. A na záver Beyond the Clouds, jediný singel s dlhším hracím časom (niečo cez 8 minút). Toľký čas otvára tvorcom mnohé možnosti, a práve tu ich využili na 110%. Vzniká tak dielo s vynikajúco vystavanou kompozičnou stránkou.

A teraz sa na všetko pozrieme ako jeden celok. Na Cd sa v podstate nenachádza ani jedno nie len že hluché, ale ani slabšie miesto. Skutočne, všetky 4 piesne disponujú veľkou kvalitou. Vyššie som spomínal, že sa jedná o progresív zmiešaný s alternatívom, pričom progresív dominuje. Hudobnej stránke v podstate nemám čo vytknúť. Až na tie screamingy. Tie mi moc nesadli.

Slovko na záver: Jakub Tirco naservíroval porciu riadne kvalitnej muziky. A ja dodávam, bodaj by sme mali viacej takýchto hudobníkov na Slovensku, čo dokážu baviť ľudí v progresívnej sfére, alebo v tej veselšej (Helenine oči). Trúfam si povedať, že Jakub to pochopil a tak popri hraní v Heleniných očiach stvoril vynikajúce Cd, jedno z najlepších, aké vyšli tento rok u nás.

Lineup:

 • Shorty Lago – spev
 • Jakub Tirco – gitary, basa, sample, doprovodné vokály
 • Christopher Géci – bicie

Hostia:

 • Iva Pjatnica – vokál (1,2,3)
 • Tomáš Malý – vokál (1,2)
 • Robo Šimko – vokál (1)
 • Peter Hajdu – vokál(1)
 • Igor Čaja – vokál (1)

Tracklist:

 1. I
 2. Introspection
 3. Divide Your Divinity
 4. Beyond The Clouds

Rok vydania: 2016

Vydavateľstvo: Samovydanie

Youtube ukážka:

Linky:
http://jakubtirco.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/JakubTirco/?fref=ts

Hodnotenie: 5,5/6

Páčil sa ti tento článok?
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.