Ady Hnat, Feral Inferis (Etterna) – ,,Bez Vás budeme nikto – Vy ste hudba”

etterna kapela 2024

etterna kapela 2024Napriek vianočnému času, dvaja členovia prešovskej melodicko/progresívno metalovej formácie Etterna si našli čas na tento rozhovor. Ten sa pochopiteľne točil hlavne okolo debutového albumu Chaotic, ktorý vyšiel 30. októbra pod americkým vydavateľstvom Sliptrick Records. Vďaka jeho mimoriadnej kvalite a originalite sa z Etterny pomaly ale isto stáva jedna z top kapiel našej scény. Na otázky odpovedali dvaja kľúčoví ľudia – frontman Ady Hnat a gitarista Feral Inferis.

Zdravím chlapci. Aj keď je vianočný čas vopred vám ďakujem, že ste si našli čas. Nedávno ste v americkom vydavateľstve vydali svoj debut Chaotic. Skúste ho vlastnými slovami popísať ľuďom, ktorí ho ešte nepočuli.

Feral: Zdravím. Chaotic je album na ktorého tvorbe sme sa podieľali Tomáš, Ady, Adam, náš bývalý gitarista Števo a ja. Keďže každý v kapele počúva iný štýl metalu, tak je možne na tomto albume nájsť progresívnu všehochuť zaobalenú do melódie.

Odkedy začali vznikať skladby preň a ako vyzeral samotný tvorivý proces (skladanie muziky, písanie textov atď).

Ady:  Čauko.Skladby začali vznikať vtedy keď sme vznikli my. Dokonca sme ešte ani nemali meno a v skúšobni sa už ozývali tóny Demona. Nemôžem prezradiť úplne dopodrobna to ako to robíme, ale jednoducho niekto príde s nápadom a každý jeden z nás do toho dá to svoje. Čo sa týka textov, tie riešim väčšinou ja a vo finále ich stále preberám s Tomášom.

Medzi členmi kapely ale nemáte uvedeného basáka, len v zozname komu ďakujete je Martin Fides. Môžete to povedať viac?

Feral: V čase keď sa finalizoval booklet CD, nemali sme stáleho basgitaristu. Martin k nám prišiel tesne pred uzávierkou podkladov pre vydavateľstvo a keďže by bolo nutné znova nafotiť profilovky tak sme to vyriešili takto nenásilne. 🙂

Ako riešite basu na koncertoch?

Ady: Na koncertoch máme stále basgitaristu.

O vydanie CD sa postaralo americké vydavateľstvo Sliptrick Records. Od počiatku ste mali zámer vydať ho pod nejakým zahraničným? Neuvažovali ste o nejakých slovenských, poprípade českých (SMA, Support undeground atď…)

Feral: Chceli sme si vyskúšať či materiálom dokážeme osloviť zahraničie a tak sme to rozposlali iba von. Na naše prekvapenie sa nám ozvalo niekoľko lejblov, medzi nimi aj jedno zvučné meno no najlepšie podmienky sa nám podarilo dohodnúť práve so Sliptrick Records.

Ako sa vám ich podarilo vlastne vybaviť?

Ady: Jednoducho. Ozvali sme sa im a zaujali sme ich. Viac ti k tomu asi ani neviem povedať. 🙂

Obľúbená otázka. Niektoré slovenské a české kapely zvyknú prejsť z angličtiny na slovenčinu. Môže dakedy v budúcnosti spraviť Etterna aj slovenské texty?

Feral: Zameriavame sa predovšetkým na anglické texty no v budúcnosti nie je vylúčene, že nespravíme skladbu aj so slovenským textom. To že prejdeme na slovenčinu celkovo je pravdepodobne nepravdepodobné. 😉

Zvyčajne na to veľmi nedávam dôraz, ale musím povedať že Chaotic zdobí aj pekný booklet. Kto je jeho autorom?

Ady: Výslednú formu, ktorá bola tvorená hlavne prostredníctvom softvéru som robil ja, no nápady sme do toho dali všetci. Najviac som to asi diskutoval s Tomášom, keďže všetky tie obrazce nejakým spôsobom premietajú dej v texte daných skladieb.

Porozprávajte niečo o chystaných koncertoch na budúci rok.

Feral:  11. januára supportujeme kapele GAGAS vo Wave centre v Prešove a 15. januára náš basák odchádza na min. 3 mesiace do USA, takže sa do koncertov veľmi nehrnieme. Čas, kedy tu Martin nebude využijeme na nacvičovanie a skladanie nového materiálu.

Čiže to zanemená, že dlhšiu dobu nebudete koncertne aktívni?

Feral: Ak nejaké koncerty vyskočia tak si požičiame nášho bývalého basáka Peťa Jakuba.

Sú v pláne aj nejaké festivaly, poprípade výjazdy do zahraničia?

Ady: Určite by sme to privítali a určite si to splníme, no 15. januára musíme na istý čas zvnútra zavrieť dvere do skúšobne aby sme prichystali nejaký nový materiál a zároveň show akú ešte nikto na koncerte Etterny nevidel 😉

etterna krst chaotic 2024

Ako vyzerá civilný život členov Etterny. Záľuby, záujmy, povolania?

Feral: Ja podnikám v oblasti stavebníctva a svoj voľný čas venujem výchove deti a kapele. Medzi moje záľuby patrí PC a alkohol. 🙂

Ady: Ja som part-time programátor a študujem na vysokej škole v Košiciach, no mojou najväčšou záľubou je hudba a Etterna. Myslím si, že do toho vrážam najviac zo svojho voľného času a nikdy to nebudem ľutovať : 😀 Deti ešte nemám, ale vypijem si aj bez toho. 🙂

Čo je podľa vás najväčším problémom našej scény a ako sa ten problém vyvíja (lepši alebo horši sa, poprípade stojí)

Ady: Toto je dosť ťažká otázka. Po nejakých skúsenostiach mám pocit, že sa nájdu ľudia, ktorí budú stále nadávať, že ľudia na koncerty nechodia atď. Ja si takúto vetu do úst určite nezoberiem, pretože ak si bol na našom krste, mohol si vidieť presný opak.

Veľmi veľa robí propagácia koncertov, komunikácia s fanúšikmi a samozrejme muzika, ktorá na koncerte odzneje. Na moje gusto je slovensko presýtené kapelami, ktoré už nie sú aktívne, no stále tu ľuďom nedali vedieť. Potom v tom má človek bordel.

Ty Ady si kedysi pôsobil vo skvelej bande SunRain. Je možné že sa dakedy dočkáme jej obnovenia?

Ady: Nikdy nehovor nikdy, ale na najbližších 50 rokov mám plány hlavne s Etternou.

Neuvažoval si nejaké SunRain skladby vydať pod hlavičkou Etterny?

Ady: Myslím si, že nie. S takýmito nápadmi sa veľmi nestotožňujem. SunRain už nie je, takže nevidím dôvod prečo ho takto umelo oživovať.

Okrem toho zvykneš aj na youtube robiť nejaké vlastne skladby. Je možné, že v budúcnosti spravíš aj nejaký sólo album?

Ady: Áno, je to viac ako možné. Mám kopu akustických nápadov, ktoré sa do Etterny nehodia, ale v blízkej budúcnosti neplánujem vydávať nič

A ty Feral si bol kedysi členom Khadaveru. Bola to jediná banda, či mal si ešte predtým niečo?

Feral: Bol som členom niekoľkých zoskupení od rocku až po extrémnejší metal, ale až táto kapela mi začala dávať zmysel. 🙂

Bol to síce trochu iný štýl ale neostali nejaké skladby, čo by bolo možne navliecť do Etterna kabátu?

Feral: Nerád by som oživoval niečo čo pre mňa zomrelo.

Vyrozprávajte svoje hudobné príbehy. Ako ste sa dostali vlastne k muzike a ako ste sa dopracovali až k Etterne.

Ady: Mojou prvou kapelou bola kapela SunRain, ale neniesla takýto názov. Na internetoch sa možno ešte dá dopátrať k niečomu ako Free Ties. Ako vieš, v tejto kapele som pôsobil ako sólový gitarista. Doma som si stále spieval a nahrával si svoje vlastné veci.

Števo Korčák ma raz zavolal von na pivo a kecali sme, že sa rozpadol Khadaver a chlapci zháňajú speváka, že on je už vraj rozhodnutý, že do toho ide ako gitarista. Tak sme asi hodinu rozmýšľali či nepoznáme nejakého dobrého speváka a potom mi to doplo. Veď oni hľadajú mňa! 🙂 🙂

Ok ta, to už je záver prajem príjemné sviatky a všetko dobre v novom roku a poprosím vás o nejaký ten odkaz pre čitateľov.

Feral: Ďakujem a prajem tiež pekné sviatky. Čitateľom odkazujem aby nesedeli doma a chodili na koncerty lebo, akoby Ady povedal: „Vy ste hudba“  🙂

Ady: Taktiež ďakujem a prajem pekné sviatky. Chcel by som len odkázať, aby ste počúvali dobrú muziku a podporovali dobré kapely, pretože bez Vás budeme nikto – Vy ste hudba!

Linky:
http://www.etterna.eu/
https://www.facebook.com/etterna.eu/
http://bandzone.cz/etterna
https://www.youtube.com/channel/UCSKsZDKld2Lgdyw71gTNofg

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *