Ady Hnat (Etterna) – ,,Ideme tam ukázať ako to u nás na Slovensku vieme robiť”

etterna kapela 2024

ady hnat spevak 2024Minulý týždeň v utorok (30.4.2024) Slovensko spoznalo názov siedmej kapely, ktorá ho bude reprezentovať na tohtoročnom festivale Wacken Open Air. Je ňou prešovsko-košická metalcorová kapela Etterna. So svojimi pocitmi sa podelil ten najpovolanejší – spevák Ady.   

Zdravím Ady, tak v prvom rade by som ešte raz zablahoželal celej Etterne k víťazstvu v súťaži Wacken Metal Battle. Aké sú tvoje bezprostredné pocity?

Ady Hnat: Ahoj, ďakujeme. Sú to v prvom rade samozrejme silné emócie radosti. Avšak, zároveň cítime dávku zadosťučinenia, pretože sme sa na finálový večer snažili veľmi poctivo pripravovať a ono to vyšlo 🙂

Na úvod sa ťa spýtam, čím ste podľa teba presvedčili porotu?

Ady Hnat: Myslím si, že asi pódiovým prejavom a komunikáciou s publikom. Zároveň sme si to veľmi užívali, boli sme uvoľnení a to je asi tiež vidieť a cítiť.

Boli ste pred koncertom nervózni?

Ady Hnat: Boli… ešte 2 minúty pred tým, ako sme mali začať hrať sa náš zvukár nevedel kvôli technickým problémom pripojiť s tabletom na náš mix. Popravde sme si mysleli, že to je náš koniec a asi ani nebudeme hrať. Našťastie sa to všetko zrazu vyriešilo a išli sme na to iba s line checkom bez celkovej skúšky.

Mali ste pred koncertom nejakú špeciálnu prípravu?

Ady Hnat: Keď dobre rátam, tak od 14.4. sme mali 8 dlhých skúšiek. Jedna z nich bola aj s našim zvukárom, kde sme si prešli nejaké veci, upravili zvuky gitár a podobne. Myslím si, že najšpeciálnejšou vecou bol tréning rozostavenia a poskladania aparatúry.

Takmer každú skúšku sme si stopovali čas, za ktorý dokážeme všetky veci vyniesť zo skúšobne zabalené v rackoch a naopak. Museli sme to robiť, pretože máme dosť veľa aparatúry vrátane svetiel, ktoré treba káblovať.

Najrýchlejší čas rozloženia celej aparatúry bol tesne pod 8 minút a zloženie cca 5 minút.

etterna kapela slovensko 2024

Bol váš set totožný, ako v Košiciach, alebo sa líšil?

Ady Hnat: Hrali sme rovnaké skladby, no upravili sme sample medzi skladbami 🙂

Ktorá z kapiel bola pre teba vaším najväčším súperom?

Ady Hnat: Besna. Pre mňa jedna z top slovenských kapiel na scéne, takisto ako nám, aj im robí mix Jakub Tirčo a čo to o nich už viem. Páči sa mi ich show a unikátnosť. Sú to ich fakt silné stránky.

V minulosti zlé jazyky o tejto súťaži šírili rôzne fámy (o údajnej netransparentnosti  atď…)  Čo by si odkázal ľuďom, ktorí si to myslia?

Ady Hnat: Ľuďom, ktorí si to myslia by som odkázal, aby si to nemysleli. Nemajú prečo. Ja som si to myslel tiež ale na vlastnej koži som zistil, že je to fakt transparentné a veľmi sa z toho teším, že takáto súťaž funguje na Slovensku spravodlivo.

Je to každopádne hlavne zásluha samotných organizátorov Promusic, za čo im ďakujeme.

etterna kapela 2024

Wacken Open Air 2024

Poďme k plánovanému vystúpeniu. Máš nejaké špeciálne očakávania od koncertu?

Ady Hnat: Nemám žiadne očakávania. Ideme tam ukázať ako to u nás na Slovensku vieme robiť 😊

Budete sa na samotné vystúpenie špeciálne pripravovať?

Ady Hnat: Určite áno, ale zatiaľ ešte neviem ako.

Je možné, že do vtedy spravíte aj nové songy?

Ady Hnat: Áno máme to v pláne. Aktuálne sme vo fáze dokončovania albumu. Či sa ale nejaké nové songy dostanú na setlist do Wackenu je ešte skoro vravieť.

Spravíte aj zájazd pre vašich podporovateľov?

Ady Hnat: Asi narážaš na náš autobus, ktorým sme si do Zvolena priviezli fanúšikov 🙂 Autobus šiel z Košíc a fanúšikovia boli celkovo z východu. Ako nás poznám, bookli by sme aj lietadlo 😁, ale na Wackene sú už lístky vypredané, čo nám bráni v tejto cool aktivite.

Tak trochu tienistou stránkou sú cestovné náklady. V minulosti som sa stretol s tým, že domáce formácie, ktoré išli hrať na ten Wacken, spravili na to zbierku. Plánujete niečo podobné?

Ady Hnat: Plánujeme spraviť crowdfunding, no s chlapcami sme sa na prípadnú výhru začali pripravovať už skôr s tým, že ak by to nevyšlo, peniaze máme stále kde investovať.

Ďalšie plány

Aké sú vaše ďalšie plány, okrem Wakcenu. Kde budete vystupovať?

Ady Hnat: 16.6. sa vidíme na Dobrom Festivale a po Wackene máme naplánovaný až krst albumu 20. decembra v Collosseu.

A čo ten váš pripravovaný nový album. Kedy vyjde?

Ady Hnat: Album chystáme dať von koncom roka.

Máte už vybrané vydavateľstvo, alebo si ho vydáte sami?

Ady Hnat: Žiadne vydavateľstva sme zatiaľ neoslovovali, takže asi bude pod našou hlavičkou, ale to je ešte skoro vravieť.

Ok, veľmi pekne ďakujem za rozhovor a poprosím ťa o nejaký ten odkaz pre čitateľov.

Ady Hnat: Ďakujem aj ja. Čitateľom chcem poďakovať za to, že podporujú domácu scénu – bez vás by sme tu neboli.

Youtube ukážka:

Linky:
http://www.etterna.eu
http://www.facebook.com/etterna.eu
https://www.instagram.com/etterna_band
https://etterna.bandcamp.com
http://www.bandzone.cz/etterna

Foto: Alena Červeňanská

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *