Swallow The Sun/Oceans of Slumber/Aeonian Sorrow; 11. máj 2019; Nová Chmelnice – Praha

Všimli ste si aj Vy, že sa na Slovensku často nerobia doom metalové koncerty? Myslíte, že dopyt po tomto melancholickom žánri stále klesá? Alebo jednoducho len chýbajú ponuky na takto orientované koncerty? Zrejme tam bude viacej faktorov.

Keď však toho na našom území nie je veľa, tak som sa pobral do Prahy na skvelú trojicu kapiel – SWALLOW THE SUN, OCEANS OF SLUMBER a AEONIAN SORROW. Ako to prebiehalo?

Obscure Promotion sú známi svojou dochvíľnosťou a každý ich koncert začína presne a ide ako atómové hodinky podľa programu. Nebolo tomu inak ani tentokrát. Prvé tóny patrili kapele AEONIAN SORROW. Popri tejto kapele vyzeral zvyšok kapiel „mäkko“.

Chalani a slečna na nás vyvalili severom nasiaknutý funeral doom metal. Ťažobné tóny sa na nás valili vo veľmi pomalom tempe, no o to vo väčšej atmosfére. Tá bola neuveriteľne silná a koho zasiahla, toho nepustila až do konca vystúpenia.

Pamätáte si na krásny cover našej kapely SAMSARA? Práve jeho autorka spieva v tejto kapele. Volá sa Gogo Melone a príjemne zľahčovala ťažobnú hudbu. Pri tejto kapele nepovedala posledné slovo večera, ale o tom trochu nižšie. Veľmi silný začiatok večera.

V klube Nová Chmelnice som bol po druhýkrát a opäť bol zvuk prvotriedny. Každý nástroj bolo parádne počuť, bez hluchého miesta alebo „navyše“ šumu. Dominantou kapely OCEANS OF SLUMBER bola čokoládová speváčka – Cammie Gilbert. Od prvého momentu, keď sa chopila mikrofónu a vdýchla do neho prvý tón, ma úplne dostala.

Zaujímavá farba hlasu, veľký rozsah a ani jeden tón nebol mimo. Celú pozornosť si strhal pre seba, až sa mi hudba zdala druhoradá. Keď som však nechal priestor v ušiach aj zvyšku kapely, tak ma zaujal pestrý a emocionálny rock s prvkami metalu, občas mi to prišlo ako ANATHEMA so ženským vokálom. Príjemný večer pokračoval.

OCEANS OF SLUMBER praha

Keď som videl prvýkrát SWALLOW THE SUN na Brutali, tak ma moc neoslovili, keď však zavítali do Košíc, tak ma ich vystúpenie bavilo a zrazu som od nich cítil tú potrebnú iskru, ktorú brutalovský koncert nemal.

V Prahe mali pripravenú skvelú pôdu – vyvážený zvuk a plnú halu (tipoval by som okolo 300 ľudí). Normálne som miestami až nechápal, aký môže byť doom metalový koncert živý. Ľudia spievali refrény, až som pomaly nepočul speváka, stále prichádzali ovácie a všetci sa nadmieru bavili.

swalow the sun praha

Mikko Kotamäki patrí k kvalitným spevákom na metalovej scéne, nielenže zvláda bezchybne odspievať celý koncert, ale jeho prechody z melodického spevu do ukričaných pasážach sú plynulé, pôsobia prirodzenie a vždy je to bez zaváhania.

Set položili na novom albume „When a Shadow Is Forced into the Light“, kde sme sa dočkali hitov ako „Upon The Water“, „Stone Wings“ či „Firelights“, prišlo aj na staré veci ako „New Moon“ alebo aj „Deadly Nightshade“ z debutu.

Prekvapením bol príchod Gogo Melone, ktorá prišla zahosťovať v piesni „Cathedral Walls“, kde odspievala pasáže Anette Olzon (ex-NIGHTWISH) a musím povedať, že to znelo o veľa lepšie. SWALLOW THE SUN predviedli fakt parádny koncert, kde miesto smutnej atmosféry prekypovala radosť z hudby!

Foto: AlexandraPauerová

Galéria:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *