Cirith Ungol – Forever Black

Cirith Ungol môžete len milovať, alebo nenávidieť. Nič medzi tým určite nie je. Priekopníci epického metalu boli skutočne zatracovaní, alebo vynášaní do nebies. Keď v roku 1981 vyšiel ich debut Frost And Fire, napísali v Kerrangu, že to bude zrejme najhorší album heavy metalu vôbec. O 30 rokov neskôr v tom istom časopise vyšiel rebríček 100 najlepších metalových albumov všetkých čias a Frost And Fire sa umiestnilo v prvej dvadsiatke. Paradox.

CU nepatrilo nikdy ku kapelám ktorých hudba je ľahko uchopiteľná. Hrajú temný a jednoduchý heavy metal s ukrutne ujačaným hlasovým terorom Tima Barkera. Milujem jeho hlas.
Kapela sa v roku 2015 vrátila na scénu a je úspešnejšia ako kedykoľvek pred tým. Kult ktorý okolo nich šíria fanúškovia má obdobu snáď len u Manowar, či DIO.

Súčasná zostava nie je reunion konkrétnej zostavy, ale miešanina. Samozrejme Tim spieva ako za mlada, Rob Garven sedí za bubnami ako vždy. K tomu sa vrátil zakladajúci člen, autor väčšiny skladieb na prvých troch albumoch a gitarista len na tom prvom Gregg Lindstrom, na sólovku hrá Jim Barazza ako na poslednom albume pred rozpadom. Jediný nováčik v kapele je basgitarista Jarvis Leatherby z Night Demon.

Čakať sa oplatilo. Títo Amíci pokračujú pre mňa v rovnakom trende ako vždy. Každý album za plný počet bodov. Forever Black je akoby sa stretli vplyvy a nálady z Frost And Fire a tretieho albumu One Foot In Hell. K tomu pomerne silný, mohutný a moderný zvuk a je to radosť počúvať. Dokonca mám pocit akoby sa Rob aj naučil lepšie bubnovať za tie roky oddychu. Pri The Call ako otváraku som mal zimomriavky v podobnom duchu sa pokračuje až dokonca. Nádherná skladba Stormbringer dáva spomenúť na trilógiu z albumu Paradise Lost. Vrcholom sú pre mňa fenomenálna Fractuss Promissuss a prenádherá Nightmare. Najväčší hit albumu by mohol byť US power metalový song Before Tommorow. Album uzatvára titulná pecka a vy si pri nej vybavíte Judas Priest sedemdesiatych rokov. Proste bomba.

Oplatilo sa čakať a som šťastný že je kapela úspešná. Len dúfam, že nebude musieť dlho čakať na ďalšie pokračovanie.

Lineup:

 • Tim Baker – spev
 • Greg Lindstrom – gitary
 • Jim Barraza – gitary
 • Jarvis Leatherby – basa
 • Robert Garven – bicie

Tracklist:

 1. The Call (instrumental)
 2. Legions Arise
 3. The Frost Monstreme
 4. The Fire Divine
 5. Stormbringer
 6. Fractus Promissum
 7. Nightmare
 8. Before Tomorrow
 9. Forever Black

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Metal Blade Records

Youtube ukážka:

Linky:
https://www.facebook.com/cirithungolofficial/
https://cirithungol.bandcamp.com/
https://www.instagram.com/cirithungolband/

Hodnotenie: 6/6

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *