Infected Rain – aj v chudobných krajinách môžu vznikať skvelé kapely

Kvalitnú metalovú muziku je možné produkovať v akejkoľvek krajine. Aj v takej, ktorá patrí medzi tie najchudobnejšie v Európe. Dôkazom je kapela Infected Rain, pochádzajúca z Moldavska.
infected rain kapela 2022

Foto: Victoria Wonka

Začiatky 

Celé to začalo v roku 2008 v hlavnom meste – Kišiňove. Medzi zakladajúcich členov patrili gitarista Vadim “Vidick” Ozhog, DJ Ivan Kristioglo alias DJ Kapa a speváčka – šarmantná Elena Cataraga zvaná “Lena Scissorhands”. Prezývku dostala od kamarátok, keď navštevovala kadernícku školu. Pred érou Infected Rain dlhý čas pracovala ako kaderníčka/vizážistka.

Krátko po založení prišli na rad prvé koncerty. Samotná Lena, označená miestnymi médiami označená za „najexcentrickejšiu speváčku Moldavska“, o svojich začiatkoch prezradila:

  1. ,, Gitarista Vidick a jeho kamarát DJ Kappa ma pozvali, aby som pre zábavu spievala v ich novom projekte. Presne tak sa všetko začalo. Postupom času som sa na tom stala super závislá. S nápadom na názov prišiel Vidick. Všetkým sa nám páčil a mali sme pocit, že je ideálny pre to, čo robíme.“

Koncom 2008-meho nahrali aj prvé demo, obsahujúce piesne With Me, Parasite a No Idols. Roku pána 2009 vystúpili na rôznych festivaloch, napr. Metal Heads Mission, Fuckin’FuckFest 3, Big Up! Urban Fest…

Albumy

Leto 2009 bolo pre Infected veľmi významné. Vtedy vydali prvý oficiálny nosič – EP Judgemental Trap. Nachádzali sa na ňom tieto piesne Judgmental Trap, Panika, No More, Escape, Go Away a Homeless.

Lene a jej partii priniesol veľké uznanie. Avšak približne rok po jeho vydaní z partie odišli od nich zakladajúci členovia Dj Kappaa  a gitarista Andrei “Mednyi”. Andreia nahradil Serghei Babici.

V zime 2010 natočili aj prvý videoklip Judgemental Trap

25. novembra 2011 nastal pre formáciu veľký deň – vydali prvý full album Asylum. Ten bol podporený veľkým turné po Rumunsku.

V januári 2012 bol zverejnený druhý videoklip skupiny, a to k piesni At The Bottom of The Bottle.

V júni 2012 Infected Rain vystúpili na jednom pódiu s velikánmi Mötley Crüe a Dimmu Borgir. Okrem toho v rovnakom roku opäť riešili personálnu rošádu. Tentokrát odišiel bubeník Vadim Protsenko. Nahradil ho Eugen Voluta.

Intenzívne koncertovanie pokračovalo aj v 2013-tom. V jeseni absolvovali prvé európske turné. Hrali v Rumunsku, Ukrajine, Rusku a Bulharsku.

Nástupca Asylumu uzrel svetlo sveta 15. mája 2014 a dostal názov Embrace Eternity. Hviezda kapely ďalej stúpala.

V lete 2014  sa ukázali na Fajt Feste 2014 v Čechách a ďalej zahrali na Maraton Festivale, Route68 Summerfeste a Rockstadt Extreme Feste v Rumunsku, kde vtedy vystúpili aj Obituary, Behemothom, Sodomom, Katatoniou, The Agonist a ďalšími… Po krátkom oddychu sa vydali na veľké dvojmesačné turné po európskych krajinách.

Tretí radový album vypustili do sveta 20. apríla 2017. Názov 86 je slovná hračka. Je to americký slang, popisujúci zbavenie sa niečoho, vyhodenie niekoho alebo odmietnutie služby. No zároveň je to aj rok, kedy sa narodila Lena.

Svetový label

20. februára 2019 sa udiala ďalšia zásadná vec v živote Infected Rain. Podarilo sa im uzavrieť zmluvu s rakúskym vydavateľstvom Napalm Records! Ako ochutnávku z pripravovanej platne vydali klip k piesni Passerby.

Týmto vyhlásením reagovali na začiatok spolupráce s Napalm:

  1. ,,Ahojte všetci!  S radosťou oznamujeme, že teraz spolupracujeme s Napalm Records! Áno, konečne sme pod vydavateľstvom! Posledných 10 rokov sme boli nezávislou kapelou a prežili sme len vďaka našim úžasným fanúšikom. Sme vám všetkým nesmierne vďační za vašu podporu. Veľmi sa tešíme z tohto nového dobrodružstva a vieme, že táto nová podpora bude znamenať viac koncertov, viac hudby a viac Infected Rain. S hrdosťou vám predstavujeme náš nový videoklip k piesni Passerby z našej pripravovanej nahrávky. Je to naše prvé vydanie u Napalm Records. Prosím, vychutnajte si Passerby!“

Prvotina pod N. R. Endorphin  vyšla 18.10.2019. Na jeho podporu sa mali udiať až 4 veľké turné (séria 30 až 50 koncertov). Bohužiaľ ako iným, aj Inceted Rain plány prekazila pandémia COVID 19. Avšak Lena neostala mimo scény. Kontakt s fanúšikmi a s hudbou udržiavala prostredníctvom vlastného Youtube kanálu BANANAS.

Opäť koncertne žiť začali až v 2021. Odohrali niekoľko akcií v USA s Butcher Babies a Stitched up Heart., čo bolo ich prvé turné na americkej pôde.

7. januára 2022 vyšiel zatiaľ ich posledný album Ecdysis. Opäť pod hlavičkou Napalm Records. Medzi hosťami na ňom sa objavila aj speváčka Heidi Shepherd z už spomenutých Butcher Babies.

Súčasná zostava kapely je nasledovná:

  • Elena “Lena Scissorhands” Cataraga – spev
  • Vadim “Vidick” Ojog – gitary
  • Serghei Babici – gitary
  • Vladimir Babici – basa
  • Eugen Voluta – bicie

Lena sa okrem spevu stará aj o texty. Hudbu väčšinou skladá gitarista Vidick, zo zapájajú sa aj ostatní.

  1. ,,Píšem o svojich minulých zážitkoch, o svojej prítomnosti a o svojich budúcich predstavách a obavách. Písanie a následné spievanie o tom je pre mňa ako terapia.“ – speváčka o tvorbe textov a spievaní.

Ohľadom slabého zastúpenia žien v metale povedala:

  1. ,, Musíme o tom jednoducho prestať takto premýšľať. Metal nie je o vašom pohlaví, náboženstve, veku alebo výchove. Bol vždy o niečom hlbšom.“

Linky:
https://www.infectedrain.com
https://www.facebook.com/infectedrain
https://www.instagram.com/infectedrainofficial

Citáty:

1,3,4: https://lnk.sk/qrmv

2: Napalm Records

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *