Primal Fear – Primal Fear

primal fear album

primal fear albumV roku 1994 Ralf Scheepers trochu prekvapivo opustil kapelu svojho kamoša Kaia Hansena – Gammu Ray. Jeden z dôvodov bola možnosť, že sa stane spevákom britskej legendy Judas Priest, ktorá bola preňho vzorom.

Ako vieme, nikdy sa tak nestalo a podľa vlastných slov Ralf vtedy ťažké obdobie. Našťastie to netrvalo dlho.

Primal Fear na svete

V roku 1997 s dvoma členmi formácie Sinner založil zoskupenie Primal Fear. 2 februára vo vydavateľstve Victor vydali rovnomenný debutový album. Na jeho nahraní sa podieľa aj už spomenutý Kai Hansen.

V rámci oslavy 25. výročia kapely, 15. júla došlo k jeho reedícii. To je dobrým dôvodom, aby sme si ho pripomenuli. Ako je zvykom, všetky piesne boli remastrované a nie len tie dostali nový šat. Aj samotný obal bol mierne zmodernizovaný.

Speed metal?

Celé to odštartuje inštrumentálne intro Primal Fear a potom na vás vystreli pieseň Chainbreaker. Vystrelí je to správne slovo. Pôjde o megarýchly speed metal (ale nie až tak rýchly ako Dragonforce 🙂 ) a hlavne v refrénoch sa Ralf šplhá do výšin. Tie sú vlastne najväčším pokladom albumu. K dokonalosti je to dotiahnuté hlavne v piesni číslo 7 Nine Lives.

Ale nebojte sa, celá nahrávka nie je iba o dvojkopákoch. Je tu aj taká ,,baladickejšia skladba“ Tears of Rage a po covere od Deep Purple – Speed King (podľa nejakých prvej speed metalovej skladbe) tu bude trojica stredne tempových songov – rockovejšia Battalions of Hate, Running in the Dust a Thunderdome (tak trochu NWOBHM).

Kto si obstará deluxe reedíciu, môže počuť aj ďalší cover, tentokrát ,,accepťacký“ Breaker a live verzie skladieb Chainbreaker, Running in the Dust (snáď tam nie sú len pre vyplnenie prázdneho miesta).

Konečný verdikt

Tento album bol skvelý štart pre ,,Primalov“. V dnešných časoch je už kapela viac vyzretá, ale k tejto prvotine sa rozhodne oplatí vrátiť. Alebo si ju rovno zadovážiť, ak ju ešte nemáte.

Lineup:

 • Ralf Scheepers – spev, doprovodné vokály
 • Tom Naumann – gitary, klávesy
 • Mat Sinner – basa, doprovodné vokály
 • Klaus Sperling – bicie

Hostia:

 • Kai Hansen – gitary (tracks 5, 6, 9)
 • Frank Rössler – klávesy

Tracklist:

 1. Primal Fear
 2. Chainbreaker
 3. Silver & Gold
 4. Promised Land
 5. Formula One
 6. Dollars
 7. Nine Lives
 8. Tears Of Rage
 9. Speedking
 10. Battalions Of Hate
 11. Running In The Dust
 12. Thunderdome

Bonus Tracks

 • Breaker (ACCEPT Cover)
 • Chainbreaker (live)
 • Running In The Dust (live)

Rok vydania: 1998 (pôvodné vydanie), 2022 (reedícia)

Vydavateľstvo: Victor (pôvodné vydanie), Atomic Fire Records (reedícia)

Youtube ukážka:

Linky:
https://www.primalfear.de/
https://www.facebook.com/PrimalFearOfficial/
www.instagram.com/primalfearofficial

Hodnotenie: 5,5/6

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *