Štefan Timko (Disconsolate, All the Fury) – ,,Florida versus Göteborg”

all the kapela kosice 2022

stefan timko spevak 2022Košičan Štefan Timko je mimoriadne aktívny. Po dlhej dobe s Disconsolate vydal nové EP Betrayed Sun a začiatkom septembra vyšiel nový album All the Fury – Layers, prvý s jeho vokálom. Aké má pocity z oboch nahrávok? Pripravuje nejaké akcie s jednou alebo druhou kapelou? Budú Disconsolate opäť naplno fungovať? Dozvieš sa v tomto rozhovore.

Čauko Štefan. Nedávno po dlhej dobe vyšiel nový album Disconsolate – EP Betrayed Sun a začiatkom septembra uzrela svetlo sveta aj novinka All the Fury – Layers, čo bude vlastne prvý album s tvojím spevom. Aký je to pocit podieľať sa na dvoch skvelých nahrávkach?

Štefan Timko: Zdravím ťa. Aký je to pocit? Je to pre mňa jednoznačne pocta, že sa môžem podieľať na tvorbe hudby dvoch úžasných kapiel so skvelými ľuďmi, robí mi to veľkú radosť.

Poďme najprv na Disconsolate. Ak sa nemýlim, kvôli personálnym rošádam ste boli dlho neaktívni. Čo bolo dôvodom zmien členov?

Štefan Timko:  Je to už dosť dávno. V r. 2017 náš bubeník Robo Kuzma kvôli vyťaženosti v ďalších troch kapelách odišiel z nášho zoskupenia, ako aj Maťo „Pribina“ kvôli pracovným povinnostiam tiež zanechal Disconsolate, ale aby som to upresnil, v kapele nikdy neboli žiadne spory alebo niečo podobné.

A ako sa podarilo znovu rozbehnúť kapelu?

Štefan Timko: Keď sa k nám v roku 2019 pripojil Marek Baran, bývalý člen Brute a momentálne figurujúci aj v ďalších zoskupeniach, ako Perversity, a Constipation.

No, ako pozerám, stále vám chýba basák a možno by sa zišiel aj druhý gitarista, ak sa nemýlim. Máte už niekoho vyhliadnutého?

Štefan Timko: Momentálne sme v situácii, že gitarista Boris odišiel za prácou do Bratislavy, tak troška stagnujeme. Sú plány k príprave druhého albumu, kde by sme chceli basgitaristu, ako aj druhého gitaristu.

Od kedy ste začali dokopy dávať nové songy?

Štefan Timko: Boris už mál nejaké nápady aj pred príchodom Mareka, ale celé sa to rozbehlo, až keď sme si všetci k tomu sadli a z nápadov začali vznikať celé skladby.

Čím sa líšia od piesní, ktoré sme mali možnosť počuť na debute Disconsolate – Behind the Doors of Perception?

Štefan Timko:  Tak je to oveľa priamočiarejšie. Viac sa pracovalo na groove častiach a riffoch. Úplne sa vynechali sólové časti a harmonické partie. Chceli sme vyskúšať niečo nové pre nás, gitary sa podladili.

Boli skladby, kde sa použila aj 7 strunová gitara, ale na EP sa to nedostalo bol to experiment. Bola aj celkom zábava pracovať na iných veciach ako doteraz. Betrayed Sun (EP) je také experimentálne zakončenie jednej éry kapely Disconsolate.

Je v pláne aj nejaký full album?

Štefan Timko:  Už sme už o tom s kapelou hovorili, ale keďže je situácia taká, aká je, momentálne ostáva čisto iba plán. Ale chceli by sme sa vrátiť ku koreňom a použiť aj dve gitary, a spraviť tak nástupcu prvého albumu 🙂 Dúfam, že sa k tomu dostaneme.

disconsolate kapela kosice 2022

All the Fury

No a teraz sa povenujme All the Fury. Ty si sa k nim pridal v 2020tom. Ako k tomu došlo?

Štefan Timko:  Áno, bolo to v roku 2020, keď mi jedného dňa napísal správu Tomáš “Šmidy“ Šmida či by som si náhodou nenašiel čas a neprišiel sa pozrieť na ich skúšku, keďže zháňajú speváka k novému albumu. Tak som neváhal a išiel… ostatné už poznáte.

Podieľal si sa aj na tvorení nových piesní?

Štefan Timko:  Materiál k albumu bol komplet hotový, len sa dolaďovali nejaké posledné piesne, riešili sa nejaké aranžmá. V podstate som prišiel na hotovú vec po hudobnej stránke a všetko ostatné ohľadom spevu bolo na mne.

Čím sa líši muzika Disconsolate od All the Fury?

Štefan Timko:  Dávaš mi ťažké otázky. 🙂 Nikdy som nad tým ani neuvažoval, na to sa musíš spýtať fanúšikov metalovej hudby. Úprimne ti poviem, že neviem, ale z nejakého vonkajšieho pohľadu, kebyže som mal byť nejaký hudobný kritik, tak by som ti povedal, že: Florida versus Göteborg.

Pripravujete nejaké koncerty?

Štefan Timko: S Disconsolate momentálne určite nie, ale s kapelou All The Fury chystáme predstavenie nového albumu formou krstu, ktorý by sme chceli zorganizovať v Košiciach v Collosseu. Podrobnosti napíšeme na sociálnych sieťach.

all the kapela kosice 2022

Vyrozprávaj svoj hudobný príbeh, ako si začal s muzikou a ako nakoniec vznikli Disconsolate?

Štefan Timko:  Nie je o tom veľmi čo povedať, metal počúvam odjakživa, ale aj hudbu každého žánru. K metalu som sa dostal nejak v polovici  90tych rokov a počúvam dodnes. K Disconsolate som sa dostal niekedy v roku 2010, keď akurát tiež hľadali speváka.

Keďže skúšobňu mali hneď vedľa nás, kde sme aj my skúšali, tak som párkrát zašiel k nim si pozrieť set a len tak zo srandy som sa raz chopil mikrofónu, a začal vyvádzať haha, a od začiatku zafungovala chémia. A tak som sa k nim pridal, a spolu sme vytvorili Behind the Doors of Perception

Ako si trávil tohtoročné leto? Stihol si ísť aj niekam na dovolenku?

Štefan Timko:  Keďže sa mi v máji narodila dcérka Lýdia, tohtoročná dovolenka bola doma a všetok čas patril jej.

To je pekné. Ok, tak toto bola posledná otázka. Ďakujem všetkým za rozhovor a ako je u mňa zvykom, poprosím ťa o nejaký ten odkaz pre čitateľov Metalmania-Magazínu:

Štefan Timko:  Majte sa radi. A v mene kapiel Disconsolate, a All the Fury ďakujem za pozvanie, redakcii želám veľa úspechov, a pozitívnej energie.

Youtube ukážky:

Disconsolate:

All the Fury:

Linky:

Disconsolate:

https://www.facebook.com/Disconsolate.sk/
https://disconsolate.bandcamp.com/
https://lnk.sk/jpa4

All the Fury:

https://www.facebook.com/atf.metal/
https://allthefury.bandcamp.com/
https://www.youtube.com/channel/UCkLlvqRGLPRDIq78ZyP8v0Q
https://lnk.sk/cugy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *