Napadlo vám niekedy, že mnoho skupín poznáme len vďaka tomu že spievajú po anglicky? Či sa nám to páči alebo nie, angličtina hýbe medzinárodnou hudobnou scénou a je len malé percento kapiel, ktoré sa presadili aj napriek tomu že nespievali anglicky. Ako príklad si môžeme dať t.A.T.u, O-Zone (ja viem, ja viem toto nie je rock ani metal).
Práve zameranie na “konzumný” pop a zvláštna aura kolo týchto a podobných kapiel sú dôvod prečo sa aj ne-angličtina dostala do sveta. Hlavne fešaci z O-Zone nám ukázali že marketing a vzhľad môže nahradiť online kurz angličtiny.
Rocková skupina, ktorú by sme bez angličtiny (asi) nepoznali
The Cardigans sú švédska rocková kapela, ktorá získala medzinárodnú popularitu v 90. a 2000. rokoch, napriek tomu (alebo žeby hlavne vďaka tomu?), že spievala hlavne v angličtine. Kapela vznikla v roku 1992 v malom meste Jönköping v Švédsku a rýchlo si vytvorila meno svojím jedinečným zvukom a štýlom.
Jedným z hlavných dôvodov úspechu kapely je ich schopnosť zmiešať rôzne žánre hudby, ako napríklad alternatívny rock, pop a dokonca aj country, do svojho zvuku. Táto rozmanitosť im umožnila osloviť širokú škálu publika, aj v Švédsku, a vďaka angličtine aj v zahraničí.
Okrem ich hudobných talentov mali kapela tiež silný zmysel pre módu a štýl, čo im pomohlo vynikať v hudobnom priemysle. Ich speváčka Nina Persson bola známa svojím charakteristickým zmyslom pre módu a často nosila vintage oblečenie a doplnky na pódiu.
Album “Life” kapely z roku 1995 bol prelomovým albumom, ktorý obsahoval hitovú skladbu “Lovefool“, ktorá bola zaradená do filmu Romeo + Juliet z roku 1996. Táto pesnička sa stala svetovým hitom a pomohla kapele stať sa hlavným hráčom v hudobnom priemysle.
Úspech kapely na anglicky hovoriacom trhu bol tiež podporovaný ich spoluprácou s inými umelcami. Spolupracovali s Tomom Jonesom, s ktorým nahrali cover verziu jeho hitu “Burning Down The House“. Tiež spolupracovali s kapelou Kent, čo im pomohlo získať popularitu v švédskej hudobnej scéne.
Kapela pokračovala v vydávaní albumov a koncertovaní počas neskorých 90. a začiatku 2000. rokov, čím potvrdili svoje miesto v hudobnom priemysle. Ich schopnosť spievať v angličtine, zatiaľ čo stále udržiavali svoje švédske korene, im umožnila spojiť sa s publikom po celom svete, čím sa stali jednou z najúspešnejších švédskych kapiel všetkých čias.
Napriek ich rozpusteniu v roku 2005, The Cardigans zanechali trvalý dopad na hudobný priemysel a stále sú milovanou kapelou medzi fanúšikmi. Ukázali, že jazyk by nemal byť prekážkou v hudbe a že talent, originalita a kreativita dokážu prekonať akúkoľvek jazykovú bariéru.
Zdroj: TH666, Foto: reprofoto Youtube/purorock y agüita