Najviac nedocené kapely z rockového a metalového sveta

domine kapela 2023
Metalové a rockové kapely majú rôzny osud. Doteraz poznáme a počúvame napr. Iron Maiden, Metallicu, Helloween a podobne. Avšak, je mnoho takých, ktorým sa im nepodarilo príliš dostať do uší a sŕdc poslucháčov. A to napriek tomu, že kvalitou sa vyrovnajú známejším menám.
domine kapela 2023

Tu je pár príkladov:

1. Domine

Domine je talianska kultová kapela. Funguje od roku 1983 a produkuje epicky orientovaný heavy/power metal. Od roku 1997 s nimi spieva Adolfo Morviducci, známy pod prezývkou Morby. Svojím ,,ječákom“ dokáže do kapsy strčiť ľudí ako Láďa Křížek. Dôkazom je napr. songa The Hurricane Master.

Debut Champion Eternal vypustili do sveta v roku 1997. Hlavnými inšpiračným zdrojom pre texty sú diela fantasy spisovateľa Michaela Moorcocka. Okrem Morbyho treba spomenúť aj gitaristu Enrica Paoliho. Ten sa určite vyrovná ľuďom ako Timo Tolkki a možno aj Luca Turilli.

Dôkazom je aj táto pieseň zo zatiaľ poslednej platne Ancient Spirit Rising (2007).

Linky:
https://www.dominetruemetal.com/
https://www.facebook.com/domineofficial/
https://youtube.com/dominemetal/

2. Heavens Gate

Na Heavens Gate pravdepodobne pamätajú aj nejakí pamätníci z 90. rokov. Táto nemecká banda sa dala dokopy v roku 1982. Podľa metal-archives vystriedala viacero názov. String Eyes, Steeltower, Carrion. Z členov je dodnes známy gitarista Sascha Paeth (vari najslávnejší powermetalový producent).

Vynikala ešte v tej dobe „panensky čistou“ powermetalovou muzikou. Prvú platňu In Control vypustili v 1989. Ako je zvykom u zoskupení tohto typu, nechýbal spevák so silným a vysokým hlasom Thomas Rettke a v zboroch mu skvelo sekundovali aj ostatní.

No od roku 1992 na počine Hell for Sale! (na ktorom hosťoval aj samotný Kai Hansen) začali štýlové kotrmelce (pokusy o rockovejšiu a sem tam aj progresívnejšiu muziku). A roku pána 1999 vypustili podivný album Menergy a potom nastal koniec.

Táto formácia je síce v pamätí niektorých ľudí, ale nikdy sa nedostala tam kde Helloween, Blind Guardian a podobní.

Napriek tomu je dôkazom, že byť slávny a dostať sa do povedomia ľudí je relatívny pojem. Spomínaný Sasha v 90-tkách produkoval veci od Rhapsody of Fire, prvotiny Angry a neskôr aj počiny od Kamelotu…

Spolupracoval aj na sólovkách Lucu Turilliho a ako vieme – Tobias Sammet dodnes hovorí, že vďaka nemu Avantasia nie je výlučne štúdiový projekt (ako bolo plánované).

Thomas Rettke spieval zbory na nahrávkach Edguy, Avantasie, Rhapsody of Fire, Viper, Running Wild…

3. Dionysus

Švédska krajina nie je len o HammerFalle a In Flames. V 1999-tom dali svetu formáciu Dionysus. Hlavný vokalista Olaf Hayer (ex-Luca Turilli, ex-Symphonitiy) bol síce Nemec, ale ostatok boli Švédi. Spolu sa im podarilo natočiť tri plnohodnotné albumy Sign of Truth (2002), Anima Mundi (2004), Fairytales and Reality (2006).

No podľa informácii Metalforever.info, bubeník Ronny Milianowicz neskôr dal prednosť inej bande a postupne sa ani klávesákovi už príliš nechcelo a tak ako sa hovorí ,,kapela pošla do kytek“. Sám Olaf neskôr mal veľké problémy s hlasom.

4. Burning Point

Teraz sa pozrieme do ďalšej severskej krajiny – Fínska. V roku 1997 sa tam sformovala banda Planet Caravan. Približne o dva roky nato zmenila meno na Burning Point. Prvotinu Salvation by Fire vydali v roku 2001.

Vynikajú vernosťou poctivému heavy metalu, záľubou v melódiách a nestabilitou zostavy. Zo začiatku spieval gitarista Pete Ahonen. Nebolo to pravé orechové. Potom ho vystriedala speváčka Nitte Valo (známa z Dreamtale).

V roku 2021 roku získali cennú posilu z „krajiny špagiet“ – výškara Lucu Sturniola. Nakoniec Luca naspieval len jeden, no nesmierne skvelý počin Arsonist of the Soul.

V súčasnosti tam spieva Fín Niko Rauhala, ktorý sa snaží nadviazať na prácu Lucu.

Linky:
https://www.facebook.com/burningpointfinland/
https://www.instagram.com/burning_point_official/
https://www.afm-records.de/en/

5. The Clear

A posledná banda, na ktorú sa pozrieme bude zo Slovenska. V pamäti skôr narodených je určite aj košická formácia The Clear. Začali existovať približne od roku 2003. Spevákom bol Tomi Furmaník a mihli sa tam aj ľudia ako Feďo Gašparík, Peter Kertvel a iní… Po Tomim tam istý čas spieval aj Jaro Mojžiš (ex-Sexit, ex-Metalinda).

Podľa portálu Hudba.zoznam.sk by mali mať presne tri albumy. Svojím rockom (alebo hard rockom?) sa snažili spojiť rockerov, ale aj vyznávačov popovejšej muziky. Na stanici Music Box ich hrali pomerne často. Mali aj niekoľko vystúpení (Košice, Snina). Asi najpopopulárnejšou vecou bola pieseň Medzi vlkmi.

Niekoľkokrát síce to vyzeralo na návrat, no dodnes nie sú správy o ich aktivite.

Zaspomínajme si na ich rockovejšiu tvár v podobe piesne Nerozumie.

Ilustračné foto: Kapela Domine, zdroj: https://lnk.sk/yety

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *