Iron Maiden – Killers

iron maiden killers cover

iron maiden killers coverPo veľkom úspechu debutu odohrali Iron Maiden dve zásadné turné. Jedno s Kiss a druhé s Judas Priest. Čo lepšie si môže začínajúca heavy metalová kapela priať?

No veľký tlak stál miesto Dennisa Stratona a na jeho miesto nastúpil fenomenálny Adrian Smith. A začali točiť nový album.

Zabijaci

Killers je oproti debutu vo všetkom lepší. Zvuk, obal, skladby, atmosféra, výkony. Za najlepšie piesne tejto nahrávky by sa dali považovať všetky. Vrátane intra The Ides Of March.

To pochádzalo ešte z dôb úplných začiatkov “Maidenov” a spolupracoval na ňom jeden z prvých bubeníkov tejto bandy – Thunderstick. No už v dobe Killers bubnoval v Samson, odkiaľ prišiel Clive Burr a neskôr Bruce Bruce a.k.a. Bruce Dickinson. Dnes má sólo kapelu a vrelo odporúčam.

Výkony členov sú tak skvelé a vyrovnané, že na rozdiel od spomínanej prvotiny toto už nie je len “album Paula Di’Anna”. Z dnešného pohľadu je táto nahrávka trestuhodne prehliadaná.

Pritom je to nárez od začiatku do konca. Keby toto bol debut, tak možno by sme mohli veriť Stevovi Harrisovi, že ich punk vôbec neovplyvnil. Na debute ho bolo cítiť moc a tu skoro vôbec.

Killers nemá slabé miesto a ani kúsok výplne. A keby som mal určiť to najlepšie, tak by to boli asi Murders In The Rue Morgue, brutálna inštrumentálka Genghis Khan, v ktorej dominujú Smith a Burr a predposledná Purgatory, ktorá je doslova predzvesť európskeho power metalu konca deväťdesiatych rokov.

Zhrnutie

Druhá platňa Iron Maiden patrí medzi ich vrcholy. Mrzí ma, že nenatočili s Paulom tretiu dosku. No možno by potom neprišiel Bruce a nikdy by nedosiahli toho čo dosiahli? Paula si môžme v rovnako silnej plnej metalovej sile užiť napríklad u Battlezone. Vrelo odporúčam.

Lineup:

 • Paul Di’Anno – spev
 • Dave Murray – gitary
 • Adrian Smith – gitary, doprovodné vokály
 • Steve Harris – basa, doprovodné vokály
 • Clive Burr – bicie

Tracklist:

 1. The Ides of March (instrumental)
 2. Wrathchild
 3. Murders in the Rue Morgue
 4. Another Life
 5. Genghis Khan (instrumental)
 6. Innocent Exile
 7. Killers
 8. Prodigal Son
 9. Purgatory
 10. Drifter

1998 remastorvaná edícia

 1. The Ides of March (instrumental)
 2. Wrathchild
 3. Murders in the Rue Morgue
 4. Another Life
 5. Genghis Khan (instrumental)
 6. Innocent Exile
 7. Killers
 8. Prodigal Son
 9. Purgatory
 10. Twilight Zone
 11. Drifter

Rok vydania: 1980 (pôvodné vydanie), 1995 (rozšírené vydanie), 1998 (remastrovaná edícia)

Vydavateľstvo: EMI

Youtube ukážka:

Linky:
http://www.ironmaiden.com/
https://www.facebook.com/ironmaiden
https://www.instagram.com/ironmaiden/
https://www.youtube.com/ironmaiden

Hodnotenie: 6/6

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *