Wacken Metal Battle – divízia Východ (Wolnera, Breaking the Tarot, Etterna, Slight Lie, Wayd, Patriarcha); 1.3.2024; Collosseum Club – Košice

etterna kosice 2024

Prvý marcový deň v Košiciach vyberali finalistov prestížnej súťaže Wacken Metal Battle Slovakia

Po dlhšej dobe sa v roku 2024 znovu uskutočnila známa súťaž Wacken Metal Battle Slovakia. Opäť sme tu mali kapely, porotcov, semifinálové koncerty a nakoniec bude aj finále.

Oproti minulým rokom sa vyskytlo niekoľko zmien. Tou najväčšou bola zmena hlavného organizátora. Pod seba si to zobrali Promusic. S tým súviselo aj nové miesto konania koncertu v rámci semifinále Divízie východ. Neodohral sa v Riders Pube, ale v známom košickom klube Collosseum.

Novinkou bolo ale to, že tentokrát rozhodovali aj promotéri. Teda okrem porotcov Rus, Černák, Kopček, Košč, v Košiciach rozhodoval aj samotný Róbert Haverla, známy pod menom Vajgel.

Celý program uvádzal Rudi Rus.

Pozvoľný štart

Prvou kapelou, ktorá sa predstavila boli vranovskí Wolnera. Ide o pomerne mladú formáciu, ktorej najväčším problémom je slabá propagácia na internete. No o čo slabšia prezentácia, o to lepšia je muzika. Vychádzajú z thrash metalu, ktorý ale vedia uchopiť originálnym spôsobom (teda žiadna Metallica, žiaden Megadeth).

No mali „nešťastný osud prvých vystupujúcich“ – malé zapojenie publika.  Hudobne išli na viac než 100 %. O svojom žánri vyhlásili, že sú síce thrash, ale „majú v p**i“ 80. roky, čiže typické nášivky sme od nich nemohli čakať.

wolnera kapela 2024

Nasledujúca Breaking the Tarot je už stálicou na našej scéne. Okrem Košíc ste ich mohli vidieť a počuť napr. v Poprade, Prešove, Dolnom Kubíne.

Predviedli pekný energický moderný deathcore, okorenený elektronikou. Nezanedbávali ani pohyb a doplnkom vystúpenia boli dymové efekty. Medzi ľuďmi mali peknú podporu.

breaking the tarot kapela 2024

Ide do tuhého

Potom nasledovala ďalšia zo stálic – Etterna. Tá na scéne funguje už od roku 2016. Pôvodne hrali melodicko – progresívny metal, no rozhodli sa preorientovať na moderný metalcore. A to veľmi radikálne. Ani na ich YouTube kanáli už staré skladby nenájdete a nehrajú ich ani na vystúpeniach.

Hneď na začiatku zaujali originálnym nástupom – vtipným klávesovým introm, kde spevák Ady predviedol, že okrem screamovania má aj nejaký ten rozsah. Zároveň skvelo pracoval s publikom. Bolo vidieť, že tento žáner medzi mladými rozhodne má podporu. Dôkazom bol menší moshpit.

etterna kapela 2024

Zazneli single Angel, Paradise, Below a nevydané veci ako Let The Water Rise, The World We Made, After You, Daydreaming.

V songu Bellow mali aj hosťa – Kyja z Sinner Self.

etterna kosice 2024

Ich kolegovia Slight Lie okrem súťaženia prišli odprezentovať aj nový album From Caroline… with Hate, ktorý vyšiel deň po tejto akcii. Svojou muzikou všetkých pekne prekvapili. Vo svojej tvorbe vkusne prepájajú power, thrash, heavy, progressive a možno nejaký ten core. Aj pri nich bol pekný moshpit.

Okrem noviniek ako Caroline Wants You Dead, Stars (Kill the Light), A Freak like Me, boli aj staršie veci ako Countdown alebo rovnomenná vec – Slight Lie.

slight lie kapela 2024

Nasledovali starí a skúsení borci Wayd. To bolo vidieť od prvých tónov. Aj oni mali tentokrát hosťa – sólo vokalistu Števa. Na mňa osobne z začiatku ich muzika pôsobila trochu fádne, no postupne som si ich zamiloval. Trochu prekvapiloPri nich a pri posledných súťažiacich bol mosphpit asi najdivokejší, miestami možno až príliš.

wayd zabava 2024

Hrali sa nové veci (In Hell We Dwell, Ghostwalk), ale bolo aj niečo staršie (Dawning, Velvet Deserts) a na záver bolo menšie medley (Burning Visions + In Hell We Dwell + Esoteric Suicide + Rivers of the Night).

wayd kapela 2024

O záverečnej bande Patriarcha som počul samú chválu, no nikdy som si ich ešte nepustil (mea culpa, mea maxima culpa 🙂 ). Svoj štýl jej členovia definujú jednoducho ako melodický death metal.  No za takýto koncert by sa nehanbila ani nejaká poriadna blackmetalová banda. Všetci boli oblečení tak, že im nebolo vidieť do tváre a hlavne nešetrili dymovými efektami. Celý klub bol poriadne zadymený.

Samotná hudba vážne bola skvelá. Zo začiatku bolo obecenstvo trochu zdržanlivé, no neskôr vypukla rovnaká zábava ako pri Wayd. Hralo sa z oboch ich nosičov, teda z Tumulus (Industria Tenebris, Singularita, Pandemia…) a EP Yersinia Pestis bolo zastúpené skladbou Vendeta. Skvelé spojenie originálnej muziky a originálnej pódiovej prezentácie.

Čím skôr by mohli nahrať ďalšiu vec a aj do Collossea by mali vyraziť o niečo častejšie 🙂

patriarcha koncert kosice 2024

Krátko po ich vystúpení sme sa dozvedeli ďalšie prekvapenie. Samotné výsledky nevyhlasoval nik iný ako Kai Hansen (pre tých nezainteresovaných: s Košicami je spojený v osobe Tonky z Ravenclaw).

wmb kai hansen 2024

Porota mala ťažký výber, no nakoniec do finále poslala:

  1. Etternu
  2. Wayd
  3. Patriarcha

P.S.: Na záver ako tradične by som chcel poďakovať za skvelú akciu a bratovi Dávidovi taktiež za pomoc s foto 🙂

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *