Dogma Art – Vzkríšení

dogma art vzkriseni cover

dogma art vzkriseni coverEšte predtým, než sa Marthus Škaroupka stal bubeníkom Cradle of Filth, hral so svojím otcom v kapele Dogma Art. Toto hudobné teleso vzniklo v dávnych dobách, keď sa písal rok 1980. No na konte má len tri albumy.

Posledný Vzkríšení vyšiel presne 1.1.2024. Mladší aj starší Škaroupka tam pôsobia dodnes.

Vzkríšení

Ak si vložíte toto CD do prehrávača alebo si ho zapnete na PC, tak prvé čo zaregistrujete je, ich svieži a moderný sound. V tom spočíva ich najväčšia sila – v energickom (a hlavne modernom) mixe hard/heavy. Navyše, nájdete aj nejaký ten progres. Samozrejme, nie na spôsob Dream Theatre.

Obaja Škaropkouvci sú poznávacím znamením. Ladislav „Obludárium“ disponuje veľmi originálnym typom hlasu (s nikým si ho nepomýlite) a Marthus? Od začiatku do konca počuť, že naozaj ide o svetovú bubenícku špičku. Vie hrať výrazne, energicky a hlavne originálne. Na českej a slovenskej scéne nie je veľa spolkov, ktoré by sa mohli takýmto hráčom pochváliť.

Pekne ho dopĺňa aj Milan Vajgrt a pomyselnou korunkou krásy sú gitarové riffy Michala Kuglera. Album obsahuje až 10 piesní, ale to vôbec nevadí. Dostane vás už od úvodnej – singlovky Hra a Král. Ani nebudete vedieť a už bude koniec.

Konečný verdikt

Na záver spomeniem jednu nevýhodu. Áno, posluch albumu si fakt užijete. Ale myslím si, že skladby viac vyniknú naživo (hlavne smršte ako Kolotoč Radosti, Vzkríšení). Snáď niekedy prídu aj na Slovensko.

Lineup:

 • Ladislav Obludárium Škaroupka – spev
 • Michal Kugler – gitary
 • Milan Vajgrt – basgitara
 • Martin “Marthus” Škaroupka – bicie

Tracklist:

 1. Hrál a král
 2. Prostor a čas
 3. Zatracený dílo
 4. Kolotoč radosti
 5. Vzkřísení
 6. Soud
 7. Hodiny času
 8. Cesta života
 9. Návštěvník
 10. Zrození

Rok vydania: 2024

Vydavateľstvo: Samovydanie

Youtube ukážka:

Linky:
https://www.facebook.com/dogmaartbrno
https://www.youtube.com/@DogmaArt-Brno

Hodnotenie: 5,5/6

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *