Peter Hajdu (Slight Lie) – ,,Držať sa silou-mocou jednej škatuľky by pre nás bolo strašne obmedzujúce”

peter hajdu spevak 2024

peter hajdu spevak 2024Prešovská kapela Slight Lie funguje na našej scéne už od roku 2012. Čiže zaslúži si označenie za stálicu. Naposledy ste ich mohli vidieť a počuť na košickom koncerte v rámci semifinále Wacken Metal Battle Slovakia 2024. Najbližšie vystúpia 16. marca v domovskom Klube pod Amfíkom, kde pokrstia nový album From Caroline… with Hate. O ňom a o ďalších veciach porozprával frontman Peter Hajdu.

Zdravím Peťo. Tak v prvom rade musím tebe a celej kapele pogratulovať k novému albumu From Caroline… with Hate. Mám pocit, že je asi o 100% lepší ako predošlý. Kedy ste ho začali pripravovať?

Peter Hajdu: Nazdar Tomáš, ďakujeme veľmi pekne, sme na album hrdí a sme radi, že zatiaľ máme naň pozitívne reakcie. Na túto otázku sa trochu ťažko odpovedá, pretože niektoré songy boli hotové podstatne skôr než iné.

Napríklad takú Caroline Wants You Dead sme hrali už v roku 2017, čo je už fakt mega dávno, ale A Freak Like Me, Stars alebo Non Core Area sú minuloročné. Samotný produkčný proces sme začali v septembri 2023.

Ako vyzerala tvorba skladieb. Kto vytvoril väčšinu muziky a textov?

Peter Hajdu: S výnimkou skladby Storm That Flooded Us, kde sme s nejakým nápadom prišli prakticky všetci (a preto je z celého albumu jednoznačne najpestrejšia) a skladby Mirrors, ktorej autorom je bubeník Lukáš, je hudba viac-menej výhradne Demova.

Ja som si do niektorých songov vymýšľal spevové linky a texty máme s Demom podelené fifty-fifty. Niekedy mi nechá voľnejšiu ruku, ale inokedy má úplne jasnú víziu, ako má pesnička znieť a keďže to je obvykle dobré, nemám s tým problém.

Vedel by povedať k tým textom? Dá sa ten album označiť za koncepčný?

Peter Hajdu: Nenazýval by som ho koncepčným. Je pravda, že podobne ako predošlý album Countdown, má (takmer) titulná skladba a obal CD-čka spoločný motív, ale inak si texty žijú vlastným životom.

Nájdeš tam medziľudské vzťahy, vyhranenie sa voči vojne (a nie nutne len tej na východ od našich hraníc), autoritám, ale aj odľahčenejšie veci typu Stars, ktorá je o takej banálnosti, ako je jazda na motorke. Aspoň na prvý pohľad 😉

Každého poslucháča upúta vaša schopnosť prepájať žánre. Počuť tam aj nejaký heavy metal (niektoré party pripomínajú ranný Helloween), ale aj nejaký ten core a thrash. Je to výsledok rôznych hudobných preferencii členov?

Peter Hajdu: Určite áno a nie je to len o odlišnom vkuse členov, ale aj o našom širokom zábere. Držať sa silou-mocou jednej škatuľky by pre nás bolo strašne obmedzujúce. Predstav si, že by sme sa označovali za striktne powermetalovú kapelu.

To by sme pred fanúšikmi, ale asi aj sami pred sebou ťažko obhájili breakdowny, screamy a pop-punkové melódie, aj keby nám do skladby pasovali ako riť na šerbeľ. Tým, že sa v našej hudbe na žánre nehráme, si môžeme robiť prakticky čo chceme.

Na tomto albume sa predstavil váš nový člen – známy bubeník Lukáš Throne. Čo sa stalo s jeho predchodcom?

Peter Hajdu: Lukáš mal pôvodne u nás iba zaskakovať do doby, kedy sa Rado dá späť do kopy po nepeknej havárii na motorke. Jeho rekonvalescencia však trvala dlhšie, než sme my aj on dúfali, tak sme po vzájomnej dohode zavolali Lukáša, či by s nami nechcel ostať nastálo, s čím súhlasil, chvalabohu :-D.

S Radom sme stále dobrí kamaráti.

Ak sa nemýlim, zatiaľ ste ho vydali iba ako klasické CD-čko a digital. Sú v pláne aj iné formáty?

Peter Hajdu: Vydávať album na vinyle je luxus, pri ktorom si kapela našej veľkosti dvakrát rozmyslí, či má význam do toho ísť. Možno to pohladká ego, ale z finančného hľadiska to je samovražda.

O tom, že LP potrebuje iný mix ako CD ani nejdem hovoriť. Kazeta je aj v rámci nadšencov fyzických nosičov stále obskúrny formát, snáď nikomu z nás ani nenapadlo nad tým uvažovať.

Na jeho krste budú hrať aj dve zaujímavé kapely Wolnera a Ravenlaw. Ako ste na nich narazili?

Peter Hajdu: Wolnera mi odpálila dekeľ na jednom koncerte v malom prešovskom rockovom klube Fester začiatkom leta. Keď neskôr prišla reč na kapely, ktoré by s nami na krste mohli zahrať, skrsli mi v hlave medzi prvými a keďže boli na 16. 3. voľní a chceli si v Prešove zahrať, nebolo viac čo riešiť.

S Ravenlaw sa pozná predovšetkým Demo, ktorý s niektorými členmi mal kedysi dávno punkovú kapelu Antisistem. Tú, mimochodom, tohto roku na pár koncertov oživujú.

Môžeš prezradiť, aké piesne z novinky bude hrať na krste?

Peter Hajdu: Nie 🙂 Radi by sme si to nechali ako prekvapko pre tých, ktorí do klubu Pod amfíkom dorazia. Setlist však bude spravodlivý mix všetkých troch albumov.

slight lie kapela 2024

Koncerty

Kde budete ďalej hrať?

Peter Hajdu: Máme dohodnutých zopár akcií, ktoré sú zatiaľ rozložené na plochu celého roka, takže nemá veľmi význam spomínať dátumy. Jednak ich v dostatočnom predstihu pripomenieme na našich sociálnych sieťach a jednak dúfame, že ešte niečo pribudne.

Ukážeme sa však v Dolnom Kubíne na Anima Feste, v Snine na Rocku pod Kameňom či v Poprade.

Sú plány aj na zahraničie?

Peter Hajdu: Nič svetoborné neplánujeme, ale bolo by fajn mrknúť sa aspoň do Českej republiky. Pracujeme aj na tom.

Aké sú civilné zamestnania členov Slight Lie?

Peter Hajdu: Cirkusant, dobrovoľný kontrolór odchodov liniek MHD, profesionálna plačka, výskumník vplyvu veľkosti topánok na výnos pšenice. Máme to pestré a zábavné.

Minulosť-prítomnosť

Poznám ťa ako skúseného muzikanta z Prešova. Skús vypovedať svoj hudobný príbeh. Kedy si aktívne začal s muzikou a ktoré boli tvoje prvé kapely?

Peter Hajdu: Začalo to zhruba v roku 2006, keď som sa na gymnáziu spoznal s Jakubom Tirčom. Ten ma dotiahol na skúšky svojej vtedajšej kapely Coolaction, kde som sa po pár mesiacoch ani neviem ako ocitol za mikrofónom.

Postupne som sa ešte na nejakú chvíľu mihol v prešovskej Atlantide, pár rokov som strávil u progových Amatae Adea a moje posledné a najdlhšie trvajúce útočisko sú Slight Lie.

K tým prvým kapelám sa ešte vrátime. Mohlo by sa stať, že Collaction a Amate Adea niekedy obnovia činnosť? Aspoň pár koncertov.

Peter Hajdu: Nerobil by som si veľké nádeje ani v jednom prípade. S niektorými členmi už ani nie som v kontakte, napr. o Ivovi, basákovi z Coolaction som nepočul snáď desať rokov. Kubo veľmi úspešne funguje s HO a Ions, naviac žije v Prahe, takže nevidím dôvod, prečo by si mal ukrajovať zo svojho už teraz vzácneho voľného času.

Ten voľný čas nám chýba asi všetkým. Amatae Adea je takisto vlastne mŕtva. Bubeník Pali žije v Anglicku, gitarista Oliver v Španielsku, ostatní majú tiež svoje životy. Nevravím definitívne, že už nikdy ani nota, ale určite žiadna šnúra, maximálne jednorazový koncert.

Gitarista Demo má aj svoj sólo projekt Insanity in Scarlet. Je možné, žeby si aj ty v budúcnosti spravil niečo podobné?

Peter Hajdu: To nevylučujem. Nejaké songy, ktoré sa do Slight Lie nehodia, mám, avšak ja som totálny technický analfabet, takže bez niečej pomoci si ich môžem maximálne brnkať na gitare u seba doma. Mick Mars vydal teraz svoju sólovú prvotinu ako 72-ročný, takže času je dosť 😀

Čo je z tvojho pohľadu najväčším problémom našej domácej scény?

Peter Hajdu: Úprimne povedané, z pohľadu scény samotnej, prakticky nič. Ja si seriózne myslím, že domáca scéna je v takej kondícii, o akej sa nám ešte nejakých desať, pätnásť rokov dozadu mohlo iba snívať.

Kvalitatívne už v ničom nezaostávame za okolitými krajinami, ľudia sa naučili opäť za živú hudbu platiť, nerobí im problém minúť nejaké to euro na CD-čko alebo platňu. Problém je snáď len to, že svetové labely sa stále tvária, že nič také ako slovenská scéna neexistuje.

Ok, veľmi pekne ďakujem za tvoj rozhovor a poprosím ťa aj o nejaký ten odkaz pre čitateľov.

Peter Hajdu: Ďakujem aj ja, čitateľov pozdravujem a odkazujem im, aby neprestali v podpore kapiel, ktoré majú radi, niekedy aj obyčajný pochvalný komentár má silu uragánu.

Nebojte sa o svoj nový hudobný objav podeliť s kamošmi, dobehnite na koncert lokálnej kapely, scéna žije a kvitne predovšetkým vďaka vám, rockovým a metalovým nadšencom.

YouTube ukážka:

Linky:
https://www.facebook.com/SlightLie/
https://www.instagram.com/slightlieofficial/
https://slightlie.bandcamp.com/
https://bandzone.cz/slightlieofficial/
https://www.youtube.com/channel/UCTq4YlrlVYE4mIZgN02T9uA
https://open.spotify.com/artist/748D67IqrpQ4jO5PWuXh7s

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *