Peavy (Rage) – ,,Na niektorých festivaloch budeme hrať s celým orchestrom…”

rage kapela 2024

Peavy Rage 2024Rage patria medzi nemeckú topku. Tento rok oslavujú už 40 rokov na scéne. Pri tejto príležitosti si pre vás prichystali, naozaj špeciálny dvojalbum Afterlifelines. Z časti ide o klasický album Rage a časť piesní bola nahraná so symfonickým orchestrom. Ako prišli na tento nápad? Čo ďalšie plánujú? Odpovedal ten najpovolanejší – Peter “Peavy” Wagner.

Zdravím Peavy. Tento rok Rage oslavujú už 40. výročie svojej existencie. Aký je to pocit?

Peavy: Zdravím. Naša kapela začala v roku 1984, keď sme nahrali prvý album (Prayers of Steel – ešte pod značkou Avenger). Som veľmi vďačný najmä fanúšikom (a každému, kto mi pomohol), že mi umožnili hrať 🙂 . Bolo to dlhé a skvelé obdobie!

No stala sa tak trochu nepríjemná vec. Opustil vás gitarista Stefan Weber. Čo sa stalo?

Peavy: Neopustil. Od leta minulého roka si Stefan kvôli vážnym osobným problémom dal. Dvere sú preňho stále otvorené. Hneď ako mu bude lepšie, sa môže kedykoľvek vrátiť. Dovtedy pokračujeme ako trojčlenná formácia.

Vaše výročie ste sa rozhodli osláviť tým najlepším možným spôsobom. Pripravili ste rovno dvojalbum. Prvá polovica klasické songy, druhá skladby s orchestrom. Ako ste prišli na tento nápad?

Peavy: Po vydaní Ressurection Day sme nemohli ísť na turné, pretože bol ďalší lockdown (Corona). Takže sme pokračovali v zbieraní nápadov.

Po niekoľkých mesiacoch sme mali toľko vecí po hromade, že sme si uvedomili, žeby to stačilo na dva albumy. SPV (vydavateľstvo) podporili naše želanie nahrať dvojalbum. Všetko sme začali aranžovať a nahrávať v priebehu dvoch rokov.

Veľmi nám pomohlo, že sme si vybudovali vlastné nahrávacie štúdio. To nám dalo dostatok času všetko prepracovať do najmenších detailov.

Uvažovali ste aj nad inými formami oslavy?

Peavy: Napísal som biografiu o svojom živote a kariére Rage. Celé to vyjde v októbri tohto roku.

Porozprávaj niečo o samotnej tvorbe songov. Boli to hlavne tvoje nápady alebo sa podieľali aj ostatní?

Peavy: Všetko som napísal spolu s Jeanom. Lucky taktiež prispel svojimi nápadmi. Odkedy pracujem s Jeanom, stal sa z nás skvelý skladateľský tím. Rozumieme si aj poslepiačky.

Mám pocit, že hlavne po gitarovej stránke je skvelý. Dávno som nepočul toľko dobrých gitár vo vašich skladbách.

Peavy: Naozaj máš pravdu. Jean je nielen veľmi kreatívny, ale aj brilantný hráč, ktorý je doma vo všetkých štýloch a technikách, ale nikdy mu nechýba jeho vlastný štýl…

A čo tie orchestrálne piesne. Ako vyzeral postup pri ich tvorení?

Peavy: Na aranžmánoch sme spolupracovali s Marcom Grasshoffom, veľmi talentovaným klaviristom a aranžérom. Keďže býva neďaleko od nás, bolo veľmi výhodné začleniť ho do nášho tímu.

rage kapela 2024

Viaceré piesne sú ladené dystopicky. Myslíš, že ako ľudia máme šancu sa vyhnúť temnej budúcnosti?

Peavy: Áno. Texty niekedy pôsobia dosť temne, ale vnímam ich ako formu autoterapie. Keď ich napíšem, dokážem to pustiť z hlavy. Ja osobne verím, že ľudstvo nájde riešenia na naše problémy. Svet sa predsa len tak nezrúti. 😉 Svet sa nezrúti 🙂 .

Na albume taktiež riešite aj ekologickú tematiku. No mnoho ľudí napr. u nás (neviem, ako je to u vás v Nemecku) si myslí, že tie ekologické veci sú výmyslom „hlúpych aktivistov“. Čo by si im povedal?

Peavy: Mnohé z tých príbehov (od tých aktivistov) sú asi príliš negatívne a drastické. Ako som už povedal, mali by sme sa trochu viac starať o našu malú planétu. Je to jediná planéta, ktorú máme.

Aby sme zbytočne neplytvali zdrojmi a neničili dôležité životné systémy len preto, že sme príliš leniví hľadať udržateľnejšie spôsoby, alebo len pre rýchly zisk. Nemusíme tu prestať byť alebo žiť dobrý život, ale zároveň by sme si mali trochu viac vážiť zvyšok stvorenia.

Koncerty

Poďme ku koncertom. Klasická otázka, kde budete najbližšie vystupovať?

Peavy: Tento rok pôjdeme veľké turné. V máji budeme v Európe. Taktiež zahráme na mnohých letných festivaloch, ako napríklad Masters of Rock!

Dodnes spomínam na ten váš minuloročný koncert u nás na Slovensku (hlavne na tie mohutné svetlá 😀 ). Prídete aj tento rok?

Peavy: Naše termíny koncertov nájdete všade, na internete, v časopisoch a podobne…

A keďže ste natočili aj nejaké orchestrálne kúsky, budete mať aj nejaké akcie so živým orchestrom, ako ste zvykli v minulosti?

Peavy: Na niektorých festivaloch budeme hrať s celým orchestrom, napríklad na Masters of Rock…

Môžeš už prezradiť aj konkrétne piesne, ktoré budete hrať? Napr. čo ja viem? Under A Black Crown, Dead Man´s Eyes?

Peavy: Under a Black Crown je už v Setliste, ďalšie budú nasledovať !

A môžem sa spýtať aj na staršie veci? Nemohlo by sa niekedy stať, že opäť zahráte Enough is Enouhg, poprípade že do setlistu zaradíte aj Take me to the Water?

Peavy: V sete máme niekoľko skladieb z týchto klasických albumov. Nemôžem teraz sľúbiť, ktoré presne, pretože o tom stále diskutujeme.

Minulosť-prítomnosť

Viac než 40 rokov na scéne je pekná doba. Poďme trochu bilancovať. Čo považuješ za najsvetlejší moment svojej kariéry a čo za najhorší?

Peavy: Je veľa skvelých momentov, ako napríklad fantastické koncerty po celom svete, ale samozrejme aj tie horšie. Napríklad keď sa rozpadla zostava a hudobníci odišli alebo museli odísť…

Na ktorý z vašich albumov si najviac hrdý a naopak, ktorý by si dneska už spravil ináč?

Peavy: Som hrdý na všetky. Každý z nich je dieťaťom svojej chvíle! Nič by som nemenil…

Máš ešte nejaký nesplnený sen, ktorý by si si chcel splniť?

Peavy: Zahrať si na severnom póle 🙂 .

OK, veľmi pekne ďakujem za rozhovor a poprosím ťa o nejaký ten odkaz pre čitateľov.

Peavy: Uvidíme sa na koncertoch

YouTube ukážka:

Linky:
http://www.rage-official.com/
https://www.facebook.com/RageOfficialBand
https://www.facebook.com/Peavy-Wagner-101631338638748/
https://www.instagram.com/RageOfficialBand/
https://www.youtube.com/channel/UC_ETohsfT1X0H1pbWdFxq3w

Foto Peavy: Frank Schwichtenberg; CC BY 3.0; Wikimedia, Foto kapela: (c) Oliver Bob

Za spoluprácu patrí čo najsrdečnejšie poďakovanie Hanke Lorincz z The Bridge 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *