U.D.O. Touchdown Europe Tour 2024; 28.3.2024; Collosseum Club – Košice

udo kosice collosseum 2024

Udo Dirkschneider so svojím “organization” opäť na Slovensku

Vidieť Malého Veľkého muža, patriaceho medzi interpretov, ktorí ovplyvnili nielen moju hudobnú orientáciu, sa nenaskytne každý deň.

Keď som pred mnohými rokmi, ešte ako piatak na ZŠ, prvýkrát počul skladbu Fast As A Shark, skoro som odpadol, čo je to za besnota. Vtedy som ešte názov songu, samozrejme, nevedel. Ale meno Accept sa mi automaticky vrylo do pamäti spolu so zvukom ihly škriabajúcej platňu a následným šialeným výkrikom na jej začiatku. Bol to ako záznam z vojny.

Vtedy sa šuškalo o tom, že Saxon, Judas Priest, Accept a podobné kapely sú v ČSSR zakázané, čo samo o sebe ešte viac vzbudzovalo môj záujem o nich. A to som ešte nevedel o takých diablovinách ako Kreator, Slayer, alebo Napalm Death, ktoré sa v tom čase už pomaly predierali u nás na povrch. Ale to je iná kapitola.

Prešlo zopár desaťročí a Mr. Udo Dirkschneider sa objavil aj na Slovensku. Dnes to bolo asi tretíkrát, takže možno ďalšie príležitosti už nebudú. Dobre, že som sa rozhodol ísť.

Prvé dejstvo

Zhruba o 18:30 začali predskokani Tailgunner, ktorí vznikli v roku 2018. Mladá, päťčlenná britská formácia s fínskym bubeníkom a skvelou gitaristkou predviedla heavymetalovú smršť, ktorou príjemne prekvapila a zároveň poriadne nabudila už dosť naplnený klub.

Kapela chce dostať ostrovný heavy metal späť na popredné miesta svetovej scény. Tailgunner vydali v roku 2023 zatiaľ svoj jediný album Guns For Hire. Skladby z neho tvorili ich playlist.

Sebavedome predviedli rýchly, melodický a nekompromisný HM s výborným zvukom a bezchybnou show. Spevák Craig Cairns je aktívny aj v dalších kapelách. Mohli sme ho vidieť v auguste 2023 v Steel Arene so skupinou Induction spolu s Helloween na Hello Feaste.

Približne v strede svojho zhruba hodinového setu prekvapili Tailgunner aj tzv. guitar battle a skvelý koncert ukončili coverom Painkiller od Judas Priest.

tailgunner kosice collosseum 2024

Druhé dejstvo

Asi po 40 minútovej prestávke bolo možné prejsť k baru len s veľkou dávkou trpezlivosti, vzhľadom na 500 členný dav.

Potom to U.D.O. rozbalili na plné bomby skladbou Isolation Man z ich najnovšieho albumu Touchdown, po ktorom je pomenované aj ich aktuálne turné. Zvuk bol čistý a zrozumiteľný, ale chvíľami sa mi zdalo, ako keby bol o štipku tichší ako sound predkapely, čo sa ale časom upravilo.

U.D.O. pokračovali prierezom svojej tvorby od roku 1987, kedy spevák Udo Dirkschneider založil túto kapelu po odchode z Accept. V skladbe Fight For The Right z posledného albumu predviedol gitarista Andrey Smirnov naplno svoj talent parádnym sólom ala song Metal Heart už od spomínaných Accept.

Napriek svojmu veku, 72 rokov, si Udo vystúpenie užíval a svoju skupinu viedol ako sa na frontmana jeho kalibru patrí, až k poslednej vypaľovačke, k skladbe Touchdown z rovnomenného albumu.

Po ďalších cca 4 prídavkoch svoju show ukončili takisto coverom. Tentoraz to bol Queen a ich hit We Will Rock You.

udo kosice collosseum 2024

Záver

Udo so svojím synom Svenom za bicími, starým kamošom z Accept Petrom Baltesom (basa) a gitaristami Andreyom Smirnovom a Fabianom ,Dee’ Dammersom predviedli
naplnenému košickému Collosseu kvalitu, na ktorú sa oplatilo prísť.

Určite si pozrite galériu. Autorom je Famine Killjoy 🙂

Tailgunner

DSC_0124

U.D.O.

DSC_0300

One thought on “U.D.O. Touchdown Europe Tour 2024; 28.3.2024; Collosseum Club – Košice”

  1. V pôvodnej verzii sa spomínal 650 členný dav. Účasť na koncerte bola 500 osôb. Za chybu sa ospravedlňujeme.

    Thomas Kai – admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *