Crypta – Shades of Sorrow Tour 2024 + support; 14.4.2024; Collosseum Club – Košice

crypta kosice 2024

Brazílska kapela Crypta miluje Slovensko

Metalové kapely z celého sveta majú ku Slovensku rôzny vzťah. Niektoré možno ani nevedia, že naša krajina existuje (Celtic Frost, Venom), ďalšie u nás hrali minimálne raz (Metal Church, Metallica) a sú aj také, ktoré sa vracajú pravidelne.

Do tej tretej skupiny patria aj sympatické brazílske „divožienky“ Crypta. Fernanda, Jéssica, Tainá a Luana sa 14. apríla 2024 k nám vrátili už po tretíkrát. Tentokrát to bolo v rámci turné Shades of Sorrow. Bolo to síce v nedeľu, no účasť bola primeraná.

Plaguemace

Na úvod musím pochváliť to, že sa začalo takmer načas. Prvá predkapela, Dáni Plaguemace, začali takmer na minútu presne. Svoju priazeň klubu vyjadrili aj tak, že spevák mal tričko Collosseum. Svojím poctivým death metalom si získali publikum.

Hralo sa hlavne z ich minuloročného debutového albumu – Reptalian Warlords. Oceňujem, že spevák (okrem vtipnej show) nezabúdal ani na komunikáciu s publikom. To u prvých vystupujúcich nebýva pravidlom (vieme – snaha odohrať veľa za malý čas). A ako sa na správnu deathmetalovú formáciu patrí, na poslednú songu skončil medzi ľudí.

plaguemace kosice 2024

Nakkeknaekker

Druhými vystupujúcimi boli taktiež Dáni – tentokrát mladíci s krkolomným názvom Nakkeknaekker. Na konte majú zatiaľ len dva demáče a členovia pravdepodobne nemajú viac ako 30 rokov. To že sú mladí, bolo vidieť a počuť aj z ich pódiovej prezentácie. Samozrejmosťou bola pomyselná „mladícka dravosť“ a bolo počuť, že ich death metal je modernejšie pojatý.

Komunikovali o niečo menej, ale obecenstvo bolo viac živelnejšie. Dokonca na pár skladieb vypukol aj menší moshpit. Spevák bol nesmierne nadšený a tak ako prvý, aj on poďakoval Crypte. Snáď všetci, čo sa na nich bavili, budú poctivo sledovať ich sociálne siete a jak niečo vydajú, tak ich podporia.

nakkeknaekker kosice 2024

Zlatý klinec večera

Ako názov turné napovedá, dievčiny z Crypty tentokrát predstavili Košičanom svoj minuloročný album Shades of Sorrow. Ten mal aj najviac priestoru v setliste. Z jeho predchodcu Echoes of the Soul odzneli iba dva kúsky.

Koncert odštartovala pieseň The Other Side of Anger a pokračovalo sa Poisonous Apathy, Lift the Blindfold... Hudobníčky si užívali, ľudia sa bavili, ale trochu menej živelne, ako na ich predchodcov.

Fernanda komunikovala trochu menej, no aj tak si prostredie nesmierne pochvaľovala. Podľa jej slov, Collosseum je jedno z jej najobľúbenejších miest na hranie (snáď prídu aj na ďalší rok).

Rovnako ako vlani, aj tentokrát bol záver vystúpenia hitovka From the Ashes… Samozrejmosťou po koncerte bolo aj fotenie s fanúšikmi.

crypta kosice 2024

Záver

Crypta opäť potvrdila, že patrí medzi topku na svetovej scéne. Snáď sa čoskoro vrátia. Ďakujem Šakalovi a celému Collosseu za zorganizovaní a Jozefovi Baloghovi za pomoc s fotografiami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *