CRYPTA + support; 1.6.2023; Collosseum Club – Košice

crypta kosice 2023

Niektorých interpretov (napr. Jamesa Hetfielda, Billieho Joa Armstronga) môžeme u nás očakávať márne. No existuje mnoho takých, ktorí Slovensko radi navštevujú. Medzi nich patrí aj sympatická Brazílčanka Fernanda Lira. 1. júna 2023 dorazila do Košíc už po štvrtýkrát. Samozrejme, opäť pod hlavičkou kapely Crypta. Okrem nich vystúpili aj traja predskokani.

Štart

Začalo sa pekne pozvoľna. Na úvod sme si vypočuli taliansku formáciu E.G.O.C.I.D.E.. Pôvodne mali nasledovať Ural, no kvôli meškaniu sa prehodilo poradie. Fungujú od roku 2017 a u nás sú pomerne neznámi. Hrajú thrash metal s presahmi do deathu a možno aj hardcoru.

Spevákovi Erikovi s vokálmi vypomáhal basák Andry a sem tam sa zapojili aj ostatní. Zo začiatku vyzeralo, že pôjde iba o takú ,,štandardnú kapelu“, no každou ďalšou piesňou pridávali na presvedčivosti a taktiež na showke. Ale ako to už býva, prejavil sa neduh ,,prvých predskokanov“ – snažili sa ponúknuť toho veľa za krátky čas. Avšak, určite si nejakých priaznivcov našli.

egocide kosice 2023

Aj druhí predskokani Ural boli z Talianska. Tentokrát išlo o viac thrash, ale bolo počuť aj iné prvky – hardcore/djent aj štipku (ale ozaj len štipku) klasického heavy metalu. Existujú od roku 2010. Svoj štýl označujú ako „psycho/thrash/crossover“. A oproti  E.G.O.C.I.D.E. to bolo fakt ,,psycho“. Do muziky dávali fakt všetko a nezabúdali ani na veľmi dynamickú show. Bavilo sa aj publikum, ktoré bolo ,,odmenené“ aj prekvapením od jedného z gitaristov. Približne v strede ich setu zišiel z pódia.

ural kosice 2023

Ide do tuhého

Poslednou bandou pred hlavným programom bola známa slovenská deathmetalová grupa Minor. Existuje od roku 2014 a často koncertuje po Slovensku.

minor kosice 2023

Od prvej piesne Relevation 13 bolo vidno, že je mimoriadne obľúbená aj na „východze“. Ak by sa ešte v priebehu roka vrátila na samostatný koncert, určite by nemala núdzu o publikum. Okrem menšieho kotla pri niektorých ich piesňach sa vyskytol aj stagediving. Spevák Peter Kasák si prítomnosť v KE neskutočne pochvaľoval. Okrem špičkového deathmetalu nezabúdali ani na vizuál – hlavne v podobe masívnych dymových efektov.

Najväčší priestor v setliste mal posledný počin Book of Shadows (Relevation 13, N.O.X., Saint Amonous…), no zaznela aj Atoxma z The Hidden God (2018) a príjemným prekvapením boli aj dve totálne novinky Rue d´auseil a Nevermore.

minor collosseum 2023

Zlatý klinec večera

Oproti minulému koncertu sa počas vystúpení Crypty vyskytli nejaké zmeny. Chýbali dekorácie na pódiu a bohužiaľ ako sme sa neskôr dozvedeli, bubeníčka Luana Dametto mala zdravotné problémy (snáď nie vážne), preto ju dočasne zastúpila Elisa Montin, známa pod prezývkou Helly.

crypta kosice 2023

Ale ináč koncert bol rovnako kvalitný a možno aj lepší. Začalo sa piesňou Death Arcana zo stále aktuálnej platne Echoes of the Soul. Fernanda sa netajila tým, že Košice sú jedno z jej ,,najobľúbenejších cities“ a cítila sa ako ryba vo vode (alebo dračica na pódiu? 🙂 ). Samozrejme bavilo sa aj publikum a podobne ako u predošlých aj u nich sa vyskytol „stagediving“.

crypta collosseum 2023

Odohrali celý Echoes of the Soul a niečo nové. No nebolo to Lord of Ruins z pripravovaného počinu Shades of Sorrow (ktorý vyjde v auguste). Miesto neho nám naservírovali I Resign – singel, ktorý vyšiel krátko po E.o.t.S.

Poslednou piesňou bola hitovka From the Ashes. Prídavok nakoniec nebol žiaden, no ako tomu už býva, na konci sme sa mohli odfotiť.

Čo dodať na záver?

No asi len to, že máme za sebou opäť skvelý koncert. Možno by stálo za úvahu, ak by sa Fernandina družina objavila aj na nejakom väčšom Slovenskom festivale.

P.S.: Za foto Crypta a Minor patrí poďakovanie Martinovi Lukáčovi

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *