Fortíð – Narkissos

fortið narkissos cover

fortið narkissos coverFortíð pochádzajú z IslanduNarkissos je ich siedmi album. Pôvodne sa jednalo o jednočlenný projekt Einara Thorberga alias Eldura.

Ten je stále hlavným skladateľom a lídrom kapely, no pred pár rokmi sa k nemu pridali dvaja spolubojovníci, a tak sa z projektu stala regulárna skupina.

Avšak, momentálne žijú v nórskom Osle.

Zhubná sebaláska

Ako je už asi zrejmé, jedná sa o black metal s prívlastkom viking. Inšpiráciu pre názov platne však tentokrát našli v gréckej mytológii, konkrétne v Narcisovi (Narkissos).  Album je koncepčný a venuje sa fenoménu, ktorý samotný Eldur nazval malígny t.j. zhubný narcizmus.

Nájdeme tu deväť skladieb drsného, no súčasne aj atmosférického severského metalu. Každá z nich rozpráva svoj vlastný príbeh. Nečakajte teda žiadnu jednoliatu, monotónnu black metalovú rúbanicu. Hudba Fortíð je sofistikovaná a pestrá.

Základom je energický black metal s výdatnou prímesou old school thrash metalu. Do toho umne zapájajú melodické, niekedy až heavy metalové gitarové vyhrávky a sóla, ktoré dokážu chytiť za srdce.

Epické, výpravné pasáže s podmanivým čistým vokálom bez varovania striedajú ultra rýchle black/trashové nájazdy s agresívnym škrekom.

To najlepšie na koniec. Takmer osem minútová skladba Við dauðans dyr, do ktorej sa Eldurovi priam majstrovsky podarilo zakomponovať operné zborové spevy. Vskutku pompézny epilóg uzatvára túto islandskú metalovú ságu.

Konečný verdikt

Poctivý viking black metal, ktorý neuviazol v žánrovom klišé. Silný materiál zrelého hudobného telesa, ktoré nerobí školácke chyby, ale ani prešľapuje na jednom mieste.

Lineup:

 • Eldur – spev, gitary, basa, klávesy
 • Kári Pálsson – basa
 • Kristján Guðmundsson – bicie

Tracklist:

 1. Narkissos
 2. Drottnari
 3. Vefurinn sem ég spinn
 4. Uppskera
 5. Þúsund þjáninga smiður
 6. Rotinn arfur
 7. Illt skal með illu gjalda
 8. Tímans ör
 9. Við dauðans dyr

Rok vydania: 2023

Vydavateľstvo: Lupus Lounge

Youtube ukážka:

Linky:
https://www.facebook.com/fortid
https://www.instagram.com/fortidiceland
https://fortid.bandcamp.com/
https://open.spotify.com/artist/2Rr7YQ5wTdepFBHM6arzdg
https://www.youtube.com/user/FortidNorway

Hodnotenie: 6/6

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *