Time Sprout Orchestra; 3.5.2024 a 11.5.2024; Use the City Festival a GuitarCafe – Košice

time sprout orchestra guitarcafe 2024

Time Sprout Orchestra začali koncertovať

Košické zoskupenie Time Sprout Orchestra začína po dlhom čase koncertovať. V poradí druhé a tretie vystúpenie v KE boli ohlásené na piatok 3. mája na Hlavnej ulici v rámci festivalu Use The City a na sobotu 11. mája v múzeu GuitarCafe.

Pôvodne Ivanov one man project sa rozhodol asi po 10 rokoch pre live performance, no aby to nebolo také diétne, tak s Matúšom nacvičili skladby aj pre túto príležitosť. Ivan a Matúš sú starými známymi z košických bánd Obliterate a Stabbed.

Hlavná ulica

Festival Use The City je výnimočný v tom, že v centre mesta hrá naraz niekoľko kapiel, každá ponúka niečo iné a je na ľuďoch, kde a na ako dlho sa zastavia. Pri TSO to bola stabilná „dvacka“, ale premlelo sa tam cca 100-150 ľudí, vrátane návštevníkov okolitých letných záhrad. Ich set bol zostavený z doterajších troch vydaných počinov a nasamplované časti spolu s bicími a gitarou vytvorili natoľko slušnú zmes, že sa aj moderne tancovalo na metalom šľahnutý rock’n’groove.

Tvorba TSO je netradičným Ivanovým mixom hudobných štýlov, postupov, zvukov, riffov, koncepcie a aranžmánov, takže je ťažké ju zaškatuľkovať. Bola to kvalitná lajfka s dobrým zvukom. Na prezentáciu tvorby na Hlavnej „open air“ mali TSO zhruba 3 hodiny, takže niektoré skladby zahrali aj dvakrát-trikrát. Príjemné počasie, čulý ruch a mnoho ďalších kapiel dotváralo v ten večer super letnú atmosféru.

GuitarCafe

O dva týždne sme sa zišli znova, ale to už bolo v priestoroch pred pár mesiacmi otvoreného múzea GuitarCafe s viac ako 70 gitarami československej výroby, prevažne značky Jolana. Nikdy by som nepovedal, že ich bolo toľko.

Tam už bola celkom iná atmosféra. Komorné kaviarenské prostredie s malým pódiom navodzovalo jazzový feeling. O 20:30 to TSO rozbalili na plné bomby. Tento set trval asi hodinu, zahrali v ňom skladby ako na Hlavnej, ale akosi tvrdšie. Asi to bolo zvukom, Matúšovými Mapexami, pretože jeho silová hra v malých miestnostiach bije poriadne do ušných bubienkov. Deväť a 1⁄2 človeka, usadení pekne v kaviarenských stoličkách, sme si aj zavtipkovali nad názvami skladieb: “we are from exit… sme z východu,” “she bee ree bee… šibiribi,” “eye ay eye… ajajaj.”

Dokonca sme dostali aj prídavok, ako sa na poriadny koncert patrí a po ňom sme všetci robili bedňákov, aby sa cafepriestor vypratal pred záverečným The End.

Je dosť možné, že TSO bude koncertovať znova niekde v blízkosti KE a okolia, keďže momentálne všetkých cca 10 😊 Ivanových projektilov, vrátane Obliterate, sa nachádza niekde v zimnom spánku a TSO vykazuje 1000% života.

time sprout orchestra guitarcafe 2024

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *