Bohuš Michalko (Wastage) – ,,Pretvarovať sa je dnes možno bežnejšie ako byť úprimný a priamy”

wastage kapela 2024

bohus michalko spevak 2024Košickí hc/groove/ thrasheri Wastage sa vyhrabali z personálnych problémov a konečne vydali nový album, ktorý dostal názov Show Me Your Mask. Vyniká skvelým zvukom a hlavne skvelou muzikou. Dokonca na ňom nájdete aj jeden song v slovenčine. O ňom, prítomnosti a minulosti, porozprával spevák Bohuš.

Zdravím Bohuš. Tak po dlhšom čase máte nový album Show Me Your Mask. Prvá otázka: má jeho názov nejakú špeciálnu myšlienku?

Bohuš Michalko: Ahoj, názov korešponduje s textom z jednej zo skladieb na albume. Snažili sme sa poukázať na to, že všetci mame občas nejakú tu masku, za ktorou sa skrývame v rôznych situáciách. Nič možno nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá. Pretvarovať sa je dnes možno bežnejšie ako byť úprimný a priamy.

Od kedy ste začali skladať skladby?

Bohuš Michalko: Skladby sa robili v rôznych časových obdobiach. Väčšina bola pripravená už dlhšiu dobu, potom sa dotvárali do súčasnej podoby, snažili sme sa do nich pridať nove prvky aby zneli modernejšie. Proces skladania trval možno dlhšie, ale na druhej strane, niektoré skladby sa urobili aj tesne pred nahrávaním.

Kto vymýšľal texty a muziku?

Bohuš Michalko: Hlavným skladateľom je Roman (gitarista). Väčšinou donesie kostru skladby a potom ju spoločne dotvárame. Texty som napísal ja.

Človek, ktorý ho bude prvýkrát počuť, si všimne aj kvalitný zvuk. Kde ste ho nahrávali a ako vyzeral nahrávací proces?

Bohuš Michalko: Mix a mastering je z dielne Martina Barlu. Je to veľmi šikovný chlapík, ktorý ma dlhoročne skúsenosti s metalovou muzikou.

Gitary a basa sa nahrávali v domácom štúdiu, bicie sa nahrávali u Martina Barlu v jeho štúdiu. Spevy sa nahrávali v košickom štúdiu The Parentals. Ešte by som spomenul, že návrh na obal CD a celkový desing urobil Lukáš Trón z Emptybia Desing.

Wastage mali dlhšiu dobu personálne problémy. Nekomplikovalo to skladanie?

Bohuš Michalko: Je pravdou, že sme dlho nevedeli nájsť kvalitných muzikantov. Skúšali sme to nejako lepiť, aby sme mohli hrať koncerty. Nejaký čas to fungovalo, potom sme našťastie našli tých správnych ľudí.

Začiatkom roku sa vrátil do kapely bubeník Miro, s ktorým máme už odohraných kopu koncertov. Pozná náš repertoár a muzikantsky to opäť šlape.

A len tak mimochodom. Je zostava už stabilizovaná?

Bohuš Michalko: Pevne dúfam, že už áno. Kvôli koncertom však rozmýšľame, že svoje rady rozšírime o ďalšieho gitaristu

wastage kapela 2024

V čom sa líšia tie piesne od staršej tvorby?

Bohuš Michalko: Keďže od posledného albumu prešla už dlhšia doba, hudba stále napreduje. Snažíme sa aj my vyvíjať a ísť dopredu. Postupne sme pridávali do našej tvorby modernejšie prvky. Staršie skladby boli možno viac ovplyvnené thrash metalom.

Osobne ma prekvapila pieseň Hategrinder. Zborovú pasáž som u vás nečakal.

Bohuš Michalko: Asi máš na mysli melodické spevové pasáže. Pomáhal nám s nimi v niektorých partoch náš dlhoročný kamarát Tomáš Malý, ktorý je skvelý muzikant.

Celkovo to oživilo našu hudbu, spolu s tvrdým spevom to pekne spolu sadlo. Hategrinder je náš najnovší song, ktorý sa dotváral tesne pred nahrávaním 🙂

A ďalšie prekvapenie je prvá vaša songa so slovenským textom – Zastav sa.

Bohuš Michalko: Urobiť  slovenský text som rozmýšľal už dlhšie. Do Zastav sa to vyšlo úplne prirodzene a hodilo sa to tam. Ono, urobiť slovenský text do tvrdého metalu aby bol zmysluplný, bolo mu rozumieť, aby všetko sedelo a nebolo to nasilu, nie je vždy jednoduché 🙂

Ako sa sluší a patrí, album ste pokrstili na koncerte v Collosseu. Si spokojný s tým, ako prebiehal? Vyšlo všetko podľa vašich predstav?

Bohuš Michalko: Bol to pekný večer. Zvuk bol výborný, všetky kapely hrali super, nálada bola takisto výborná. Možno mohlo prísť  ešte o trochu viac ľudí, ale ohlasy čo som počul boli veľmi dobré, takže sme spokojní.

wastage krst kosice 2024

Plánované koncerty

Kde budete najbližšie vystupovať?

Bohuš Michalko: Najbližšie hráme na festivale Rock pod Kameňom v Snine. Potom ešte odohráme pár letných akcii.

Keď tak počúvam váš album, tak mi napadá, že by si zaslúžil aj koncertnú prezentáciu v zahraničí. Budú aj nejaké koncerty v Čechách, Poľsku alebo niekde ďalej?

Bohuš Michalko: Keďže sme v minulosti hrávali v zahraničí pomerne často, tak samozrejme by sme chceli nový album prezentovať  aj tam. Na jeseň a zimu už máme dohodnuté nejaké akcie v Čechách a Maďarsku. A ak sa podarí a bude sa dať, tak aj inde.

Minulosť-prítomnosť

Vidíš, tebe som ešte nepoložil túto otázku. Vedel by si rozpovedať svoju bohatú muzikantskú históriu?

Bohuš Michalko: Tak nepovažujem sa za nejakého vážneho muzikanta 🙂 Nejaký ten čas sa už motám okolo tvrdej muziky. Pôvodne som začínal ako basgitarista, keď sme založili kapelu Stone Cold Bitch.

Potom odišiel spevák, a tak sme riešili, že kto bude spievať. Padlo to na mňa, hral som na base a spieval. Odvtedy vlastne trápim mikrofón. Bolo to krásne obdobie, boli sme mladí, plní nadšenia.

Hrali sme celkom zaujímavú muziku. Bol to taký mix hc, metalu sem tam sme tam pridali alternatívu, niekedy aj funky či etno. Celkom sa aj darilo, v tých časoch sme odohrali  po Slovensku celkom dosť akcii.

Neskôr som pôsobil v kapele Eternity, kde to tiež šľapalo. Bol to taký nadupaný metal so štipkou hardcore. Hrali sme pomerne často. Podarilo sa nám dokonca dostať aj na turné po Európe. Takisto to bolo výborné obdobie. Videli sme veľa miest, užili si kopec srandy. Rád na to spomínam.

Potom ešte boli rôzne projekty, ako napr. Slave 4 You. To bol taký crossover metal, nehrali sme tak často ako predtým ale bolo to fajn.

Neskôr som sa pridal k Wastage, keď ma oslovili, kde to ťahám doteraz.

Ako vlastne vyzerali 90. roky v KE? Sprav niečo ako „vlastný Monstronomicon“?

Bohuš Michalko: Deväťdesiate roky boli výborné. Tu v Košiciach a na východe bola veľmi silná metalová scéna. Dovolím si tvrdiť, že v tých časoch tu boli kapely, ktoré neskôr mocno formovali celkovo slovenskú scénu.

Bolo tu plno výborných kapiel. Žila tu kultúra, na koncerty sa chodilo v hojnom počte, aj keď neboli tak často ako dnes. Ľudia si hudbu vážili, nebola až tak dostupná ako dnes.

Boli časy že nás sem tam naháňali nackovia, či policajti, ale aj tak to bolo fajn. Bola tu silná komunita ľudí, ktorí si možno ani  vtedy neuvedomovali, koľko urobili pre metalovú scénu. Krásne časy.

A čo sa týka kapiel v ktorých si hral pred Wastage (Stone Cold Bitch, Eternity). Mohlo by sa stať, že by nejaká z tých kapiel mala niečo ako spomienkový koncert?

Bohuš Michalko: Na to neviem odpovedať. Prešiel už nejaký ten čas. Niektorí ľudia z kapiel už dlhodobo v žijú v zahraničí. Neviem či by sa to dalo zrealizovať, ale určite by som sa tomu nebránil.

A s Wastage je momentálne problém, že na weboch ako metal-archives.com je problém nájsť o vás informácie. Je v pláne to zmeniť?

Bohuš Michalko: Neviem, ako to je na metal-archives, ale napr. na bandcampe je komplet naša diskografia. Tiež náš nový  album je dostupný na väčšine hudobných platforiem. Stačí si ho vyhľadať.

Máme aj fyzické nosiče, merch, ktorý sa predáva na koncertoch, ale je možné si ho objednať. Takisto sa snažíme ako-tak byť aktívni na sociálnych sieťach. Ale propagácie nikdy nie je dosť 🙂

OK, tak veľmi pekne ďakujem za rozhovor a poprosím ťa o nejaký ten odkaz pre čitateľov.

Bohuš Michalko: Chcem poďakovať za priestor v Metalmania-Magazíne. Všetci  ľudia, ktorí máte radi rockovú/metalovú hudbu, podporujte  slovenskú scénu!

Tým, že navštívite koncerty, zaujímajte sa o kapely, slovenská scéna má naozaj výbornú úroveň a má čo povedať.

Youtube ukážka:

Linky:
https://www.facebook.com/WastageSK/?fref=ts
https://wastage1.bandcamp.com/album/show-me-your-mask
http://bandzone.cz/wastage
https://www.youtube.com/@wastagethrash

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *