Pentagram – Relentless

pentagram relentless cover

pentagram relentless coverTak táto recenzia bude poriadne retro. V tom najlepšom slova zmysle. PENTAGRAM je americká formácia, ktorá na začiatku 70. rokov minulého storočia asistovala pri formovaní heavy metalu.

O dekádu neskôr zasiali temné semeno metalového subžánru, ktorý sa dnes nálepkuje ako „doom metal“. A stále sú nažive! Dokonca chystajú nový, v poradí už desiaty album a taktiež je v pláne reedícia LP platní Sub-Basement a Review Your Choices u vydavateľstva Heavy Psych Sounds.

Za dobu existencie PENTAGRAM (53 rokov!) sa v kapele vystriedalo viac než dva tucty hudobníkov. Jediný kto stále pevne zotrváva na svojom mieste je excentrický spevák Bobby Liebling.

 Krátka exkurzia do minulosti

Písal sa rok 1985. Na metalovej scéne sa vtedy dialo všeličo. Doom metalovým priekopníkom Saint Vitus vychádza druhý album a o rok nato vydali svoj debut ďalší otcovia- zakladatelia doom metalu CANDLEMASS. Len tak pre zaujímavosť, v tom istom roku uzreli svetlo sveta kultové albumy Master of Puppets  a Hell Awaits odveď vy viete od koho 😊.

A v tejto turbulentnej dobe, kedy sa metalové podhubie rozrastá do všetkých strán, vychádza PENTAGRAM debutový eponymný album. Relentless ( v preklade „Neúprosní“) je reedícia tohto albumu, ktorá vyšla v roku 1993 s iným obalom a zmeneným poradím piesní.

Neúprosní

Prvé čo udrie do uší pri spustení tlačidla “Play” je zvuk.  Surový, autentický zvuk ako zo skúšobne, dosť ostro kontrastuje s modernou, často až príliš uhladenou produkciou. Aj spevákov pokrik v úvode prvej skladby „Death row“ dáva jasne najavo, že sa nachádzame v metalovom praveku.

Blues-rockové korene sú neprepočuteľné. Asi najviac vám hudba pripomenie velikánov Black Sabbath, ktorá výrazne ovplyvnila raný doom metal.  Na druhej strane, nejedná sa o žiadne bezduché napodobňovanie. PENTAGRAM sú dostatočné svojskí.

Doom metal made in PENTAGRAM nemá veľa spoločného s plačlivými doomovými skupinami, ktoré boli populárne na konci minulého storočia.  Relentless má v sebe poriadnu rockovo-heavy metalovú šťavu a sem-tam pocítite aj punkové kopance.

V hudbe na tomto albume je niečo zlovestné. Pochmúrne a robustné riffy, vás nútia prikyvovať do ťaživých rytmov záhuby.  Vyhrávky a sóla sú ako špendlíky pod nechtami a vencom na rakve je prejav speváka pripomínajúci šialeného kazateľa temnej sekty.

V hudbe cítiť pekelnú síru a pach nemŕtvych napriek tomu, že s black metalom má hudba PENTAGRAM pramálo spoločného.  Tu treba zdôrazniť, že PENTAGRAM napriek svojmu názvu nikdy neboli satanistickou kapelou. Okultné a hororové témy sú pre nich len umeleckou kulisou.

 Konečný verdikt

Debutový album PENTAGRAM je právom považovaný za jeden z nosných pilierov doom metalu. Pochmúrne metalové balady, ktorým nechýba hard rocková chytľavosť a živočíšnosť.

Lineup:

 • Bobby Liebling – spev
 • Victor Griffin – gitary
 • Martin Swaney – basa
 • Joe Hasselvander – bicie

Tracklist:

 1. Death Row
 2. All Your Sins
 3. Sign of the Wolf (Pentagram)
 4. The Ghoul
 5. Relentless
 6. Run My Course
 7. Sinister
 8. The Deist
 9. You’re Lost I’m Free
 10. Dying World
 11. 20 Buck Spin

Rok vydania: 1985 (pôvodná verzia), 1993 (reedícia)

Vydavateľstvo: Pentagram Records (pôvodná verzia), Peaceville Records (reedícia)

Youtube ukážka:

Linky:
http://www.pentagramusa.com/
https://www.facebook.com/pentagramusa
https://www.instagram.com/pentagram_usa/
https://www.youtube.com/channel/UCQwRqnTNQupNkWQZoi5k_Kg

Hodnotenie: 6/6

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *