Kaunis Kuolematon – Mielenvalta

kaunis kuolematon cover

kaunis kuolematon coverFínska death/doom metalová kapela Kaunis Kuolematon vznikla v roku 2012. Počúvanie jej muziky je naozajstný vražedný zážitok. Neviem, či nejaká iná formácia dokáže tak zlúčiť hrubú silu death metalu s jemnými gitarovými melódiami.

Táto formácia doteraz kapela vydala len štyri platne. Čisté vokály spieva Mikko Heikkilä, čo je jeden z mojich obľúbených spevákov, aj keď ho poznám viac vďaka Dawn of Solace.

Sila mysle

Najnovší album Mielenvalta vyšiel 13. októbra 2023. Jeho počúvanie vám zaručene vyhodí poistky, takže ani nebude vadiť, že je celý vo fínštine, ak teda nie ste taký šťastlivec a tento jazyk ovládate (čo závidím).

V deviatich skvelých skladbách sa mieša depresia, melanchólia a zvláštne nepozemská krása hudby. Piesne sú vyváženou zmesou dravosti a nehy, úžasných až snových melódií a drsných vokálov striedaných s čistými v ideálnom spojení.

Vznešený úvod prvej piesne Surussa Uinuva (Spánok v smútku) vás v jednej chvíli učičíka, aby vám v druhej prebil hlavu útokom death metalového šialenstva. A každý ďalší song vás znova a znova vynesie na vrchol, aby vás vzápätí zhodil na samé dno Mariánskej priekopy.

Dovolím si vypichnúť aspoň Nyt olet poissa (Teraz si preč) s krásnymi gitarovými vyhrávkami, úžasným Mikkovým spevom a emóciami tak silnými, že by dokázali roztopiť najväčšie ľadovce.

A možno ešte poslednú, najdlhšiu skladbu platne Hukkunud sydän (Utopené srdce) s peknou nosnou melódiou, zaujímavými bicími a parádnym prelínaním čistých a drsných vokálov.

Zhrnuté a podčiarknuté

Ak ste fanúšikom death/doom metalu, tento album si jednoducho musíte vypočuť. Je silný, emotívny, smutný, drsný, skrátka perfektný. Mňa behom hodiny počúvania zomlelo na prášok a rozfúkalo po vetre. A ešte sa mi niekto diví, že tak obdivujem fínsky metal…

Lineup:

 • Olli Saakeli Suvanto – spev
 • Mikko Heikkilä – gitary, čistý spev
 • Ville Mussalo – gitary
 • Jarno Uski – basa
 • Miika Hostikka – bicie

Tracklist:

 1. Surussa uinuva
 2. Elävältä haudattu
 3. Peilikuva
 4. Mielenvalta
 5. Nyt olet poissa
 6. Maan varjoisan puolen
 7. Aallot
 8. Pahatar
 9. Hukkunut sydän

Rok vydania: 2023

Vydavateľstvo: Noble Demon

Youtube ukážka:

Linky:
https://kauniskuolematon.com/
https://www.facebook.com/KaunisKuolematon/
https://www.instagram.com/kauniskuolematon/
https://www.youtube.com/Kaunis%20Kuolematon/

Hodnotenie: 5/6

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *