The Karnsteins sú svojrázna horrorpunkovo/metalová štvorka z Bratislavy a sledovať ich tvorbu je obrovská zábava. Ak si chcete oddýchnuť od miliónov tónov a máte zmysel pre čierny humor, tak je toto ideál. Dostanete vtipné a melodické hitovky s obrovskou dávkou zmysluplnej agresie a s občas drviacou rýchlosťou. Oslávili desať rokov a pri tej príležitosti vydali album Turbo Zombies Excelente v dvoch jazykových mutáciách. Rozhodne si opäť zaslúžia vašu pozornosť a podporu.
Gratulujem k desiatim rokom na scéne. To je naozaj veľa. Stále ste jediná horror punková
kapela na Slovensku a stále trochu kvôli imidžu a show prehliadaná? Cítite sa byť inou kapelou ako na začiatku?
Harvey: Ahoj, nie sme jediní. Hrá ešte kapela The Croops. Plánujeme nejaké akcie spolu. Ohľadom horror punku je to na SK asi ešte neobjavený žáner, snáď sa to časom zlepší. Mám dojem, že punkáči majú problém lebo tvrdia, že je to metal a metalisti zas, že sme punk. No vyber si. 🙂
Marc: Ďakujeme za gratulácie. Pripadá mi to ako pár rokov a ono je to dekáda. Prehliadaná hlavne pre moju manažérsku neschopnosť. Ale máme zas za sebou toho mraky, takže nám to ubehlo. Myslím, že sme sa vôbec nezmenili. Trvalo nám dva albumy definovať náš sound, ale sme rovnako trafení ako na začiatku. S rovnakou motiváciou a pribudli k nej ešte ďalšie dve motivácie. Stále viac zrýchľovať a čo najviac humoru.
Nový album je zas bežecký výkon ako bol kedysi album Rot As Fast As It Gets! Niektoré skladby sú šialene rýchlo a aj staré, znovu nahraté, sú veľmi zrýchlené. Koho to bol nápad?
Johann: To vzniklo tak nejako spontánne. Nepamätám si, že by sme sa na tom nejako špeciálne dohadovali. Pravdou je, že na koncertoch tie staršie skladby hrávame už dávno rýchlejšie. Ale vždy je to na Marcovi… Záleží koľko pív vypije pred koncertom a podľa toho určuje tempá… 🙂 🙂
No a do štúdia sme prišli na dve etapy. My dvaja s Marcom skôr a kým prišli Harvey a Bruno, už sme mali skoro všetky bicie nahraté a občas sa sám čudujem, že kde sa tá rýchlosť v nás zobrala… 🙂
Marc: Priamo pri nahrávaní som sa utrhol z reťaze s cieľom vytrestať opozdilcov. 🙂 Ale nás tá rýchlosť baví. Keď to s niečim preženieme vždy to skončí spoločným smiechom. Ale aj keď to je niekedy na hranici nikdy sa nestalo, že to technicky, energeticky a hlasito nezvládneme. Myslím, že raz alebo dvakrát ma Harvey na skúškach zastavil, že ak chceme rappera máme zavolať Eminema a on si dá pauzu. 🙂
Ako vznikol nápad nahrať staré veci a nápad na dvojjazyčné verzie? Keď som s Vami robil rozhovor naposledy, tak ste ohlasovali EP vydávané v Maďarsku ako Vaše dve staršie CD. Čo sa stalo?
Harvey: Nápad bol hlavne lebo debut Funny songs about morbid things nemal konzistentný zvuk, blížilo sa 10 výročie a na Sk a Cz sa ľudia viac chytajú na slovenské texty. Tak sme sa rozhodli nahrať staré veci na novo a pridať výber z ďalších albumov plus napísali sme nové skladby. Ku všetkým skladbám kde boli len anglické texty som napísal slovenské, a nové skladby otextoval taktiež v oboch jazykoch…vznikol tak elegantný Best Of k oslave jubilea.
Marc: Ja musím v prvom rade pochváliť Harveyho. On v podstate za deň naspieval 38 skladieb, to je neuveriteľný výkon. Nápad spraviť takéto CD vznikol z môjho absolútneho znechutenia z toho na čom chlapci pracovali. 🙂
Keďže sme vydali minulý rok skvelý a po slovensky spievaný album Karpatské zlo, tak Johannovi sa nechcelo miešať na koncerte slovenské a anglické skladby. A keďže je kapelník, tak mu nik neodporoval. 🙂
Začali robiť na slovenských verziách a mňa to tak nebavilo, že mi bolo na odchodno z kapely. 🙂 Ale nie to preháňam, ale prišlo mi to tak zbytočné ako revival IMT Smile. No a potom padlo vydanie EP Turbo Zombies Excelente v maďarsku a presunulo sa až na rok 2025. Takže som došiel s nápadom, že k 10 výročiu spravíme dve CD. Jedno slovenské a jedno anglické, kde pridáme plánované EP a skladby čo chceme hrať live zo starých peciek nahráme znovu v aktuálnej zostave. Vznikla z toho veľká zábava a vnieslo to do The Karnsteins novú energiu.
Prečo sa na albume objavila Jane Razor len v zboroch? A Nina Ševcová sa saxofónu tiež ani nedotkla?
Marc: No tentokrát to takto vyšlo. Ninka s nami bola v štúdiu a spievala zbory. Do jedinej skladby som mal pripravený saxík, ale sa to neskúšalo až do príchodu do štúdia a nakoniec sa to nespravilo, lebo sa viac hodilo hrať to na klávesoch. Pre Jane, ktorá je aspoň v zboroch sa chystali dva songy, ale tie sa žiaľ nestihli dokončiť, a tak budú na pripravovanom CD/MC vydávanom v maďarsku.
Akustická verzia Mesačný lúč s prekvapivou pointou bol koho nápad?
Johann: To vzniklo už pri nahrávaní pôvodnej verzie na album Karpatské zlo. Keď sme počúvali nahrávku, tak zrazu to niekto zo seba na konci refrénu doslova vyhrkol. Kto, neviem, možno aj ja. V tom obrovskom smiechu, čo nastal, to bolo jedno. No a teraz, keď sme nahrávali túto verziu, sme to použili. Na jednej strane je to vtip, na druhej prekvapivá pointa, za ktorú sa vôbec nehambíme.
Harvey: Pôvodný nápad bol spraviť a capella verziu nápad mal Marek. Pokusy nedopadli dobre, tak som dostal nápad urobiť akustickú kotlikársku verziu ktorá sa vydarila. So zvratom v texte neviem presne kto prišiel, ale je to vtipné a určite by sa ani Gustavo Adolfo Becquer neurazil, že sme jeho poviedku takto obohatili.
Marc: Ja som pri tom nebol, keď tá pointa prišla. Ja som bol v mixážnej miestnosti a musel som sa ísť opýtať, že na čom sa na chodbe toľko rehocú. A ani ja už presne neviem kto s tým prišiel, ale podľa mňa Johann, alebo Ninka.
Jewel Of The Seven Star a Ball Of The Damned majú oproti originálnym verziám iné, ale oveľa lepšie aranžmány a stali sa nádherne epické. Ako vznikali zmeny oproti originálu?
Johann: Ja sa vyjadrím k Jewels Of The Seven Star / Klenot siedmich hviezd: Keď sme vyberali staršie skladby, ktoré poslovenčíme, tak ja som na tejto skladbe dosť trval, pretože som mal celé tie roky pocit, že sme ju odflákli. Verili sme, ze si zaslúži šancu na druhý život. Myslím, že sa to celkom podarilo. A tá „krásna“ basová pasáž pred záverečným refrénom je naša pocta Manowaru… 🙂 🙂
Marc: Jewel je konečne ako mala byť. Ale keď sme ju s Johannom napísali v roku 2014, tak bola na svete pár dní a rovno sme ju točili. A tak nejak sme zastali na pol ceste. A tento song potreboval trošku času. Ball bol presný opak.
Tá bola skvelá vždy, ale mne ten záver vždy keď som to počúval, hral takto ako je dnes v hlave. V štúdiu som to navrhol Harveymu a on ho ešte viac obohatil. Fantastická robota a ako mnoho z našej tvorby ďaleko za hranice punku alebo metalu.
Príbeh vznikuu
Služobne najmladší Bruno Karnsteins prišiel s piatimi skladbami. To znamená, že skladáte hudbu všetci. To sa vám musia za chvíľu hromadiť skladby zo šuflíku. Ako sa pracovalo na jeho veciach? Nemal sa problém prispôsobiť vášmu štýlu?
Bruno: Na otázku odpoviem príbehom. 🙂
Marc mi dal za úlohu zložiť päť rýchlych skladieb á la Impaled Nazarene. 🙂 Ja som nakoniec zložil štyri rýchlejšie a jednu pomalú.
Chalani tomu dali charakteristickú podobu a Harvey to otextoval.
Tá druhá časť otázky je skôr na chalanov, aby posúdili, či som sa vedel prispôsobiť štýlu Karnsteins.
Marc: Za prvé Bruno je už v kapele štvrtý rok, takže už sa nemusí prispôsobovať ničomu. Je neoddeliteľnou štvrtinou zvuku The Karnsteins. A poznáme sa tak dlho, že ten vtip čo máme v sebe chápe hneď. Prišiel so stopercentne karnštajnovskými hitovkami a my sme sa na nich nijak nenarobili pri ich spracovaní. Moc sa teším na jeho ďalšie veci.
Koľko je na albume nahratých gitár? Tá zvuková hradba gitár je drviaca.
Marc: Na albume je nahratých toľko gitár. Odtiaľto až potiaľto. 🙂
Johann: To je teda asi otázka na mňa. No základ je nahrať samostatne gitaru pre ľavý a pravý kanál. Niekde je to všetko. Viac nie je treba. Samozrejmosťou je nahranie podkladov pod vyhrávky a sóla.
Vtip je v spôsobe nahrávania. Vždy sa naraz nahrajú dve stopy. Jedna skreslená pomocou simulácie Marshall JCM 800 a druhá čistá, bez skreslenia. A tu práve nastáva alchýmia pánov Pavla a Petra zo štúdia Shaark. Na ten čistý zvuk sa pridá nejaký plugin ďalšieho aparátu a zmieša sa to dohromady.
Niekde viac prevažuje JCM 800, niekde plugin. V každom prípade to funguje, ako nasvedčuje tvoja otázka. Vždy sme to tak v Shaarku nahrávali. JCM 800 preto, lebo podľa mňa je to najlepší aparát, aký kedy bol. A je pravda, že tentokrát sme spravili naozaj ten najtvrdší zvuk zo všetkých našich nahrávok.
Album zdobí veľmi pekný a vtipný obal. Ako vznikal a môžeme sa niečo dozvedieť o jeho autorke Barbore Slovákovej a kde môžeme ešte vidieť jej prácu?
Bruno: Obal albumu nakreslila moja sestra Barbora Baška Slováková na základe našich približných inštrukcií.
(Zombie a latrína 🙂 )
Marc: Bruno je moc skromný. Nápadov na obal bolo plná prdel a štvrť, ale toto bol jeho nápad. No Baška to dotvorila, domyslela, až z toho spravila majstrovské dielo, ktoré chce mať každý kto to videl na tričku. 🙂
Budúcnosť?
Aké sú plány do budúcna? Dočkáme sa už konečne aj poriadneho počtu koncertov? Nejaké klipy?
Harvey: Koncerty sú v štádiu jednania, zatiaľ máme termín 15.3 na Werande v Bratislave a 12.7. v Dolnom Kubíne, ale riešime aj iné mestá. Ak niekto chce aby sme u nich zahrali môže sa nám kľudne ozvať alebo nášmu manažmentu z Grindex promotions. Ohľadom klipov určite nejaké vzniknú v dohľadnej dobe, nejaké nápady už sú.
Marc: Dokončujem ja ešte staré sľuby a výmeny z minulého roku, a tak sa ukážeme v Topoľčanoch, Martine, Prahe a Prievidzi. Treba sledovať náš FCB. Klipy sú o peniazoch. Mám napísané 4 scenáre a hľadám herečky čo sa nebudú bať ukázať aj trošku kože. Ale musia byť aj čačané. Nieže budú vyzerať ako Miko Hladký. 🙂
Ďakujem za rozhovor a záverečné slová sú len vaše….
Johann: Dúfam, že sa tí, ktorí si to vypočujú, budú baviť minimálne rovnako ako sme sa bavili my, pri tvorení a nahrávaní tohto „skvostu“ s názvom Turbo Zombies Excelente… 🙂
Harvey: Podporujte underground, choďte na koncerty, počúvajte dobrú muziku a čítajte a pozerajte dobré horory. Ďakujeme za podporu a priazeň posledných 10 hororokov a dúfame, že nás budete podporovať minimálne 10 ďalších.. Hoci keď sú práve Vianoce, pre nás je každý deň Halloween.
Marc: Šťastný nový rok, hlavne zdravíčko a úsmev.
Youtube ukážka:
Linky:
https://karnsteins.bandcamp.com/album/je-halloween-halloween-night
https://open.spotify.com/album/3HSmeqvq5LFVQWl2Fgg1X3
https://www.youtube.com/playlist?list=OLAK5uy_ku1uvmm76WWxJTsvMzTSvs8bdpJgEMbqk
https://music.apple.com/gb/album/je-halloween-halloween-night-single/1773102122
https://www.deezer.com/en/album/654899031