The Karnsteins – Karpatské zlo

the karnsteins karpatske zlo cover

the karnsteins karpatske zlo cover Slovenská horror punk/metalová delostreľba The Karnsteins je naozaj plodná kapela. Tento rok vydala už tretí počin Karpatské zlo. Je to jej štvrtý full album. Ako názov napovedá, tentokrát spievaný po slovensky. A trošku aj po česky.

Pokiaľ predchádzajúce nahrávky katapultovali túto bandu medzi moju osobnú topku, tak toto ich doslova korunuje. Dúfam, že ich táto nahrávka dostane z pozície utajeného typu do značnej priazne publika.

Ja osobne neviem či som niekedy počul horrorpunkové CD, spievané v inom jazyku ako angličtina? A čuduj sa svete, sedí to.

Karpatské zlo

S kľudným svedomím môžem povedať, že táto platňa (so skvelým komixovým obalom) je zo všetkých najhitovejšia. Nájdete tu aj zbesilé tempá, ale nie toľko ako v minulosti. Stále je to agresívna a rýchla hudba, ale s väčším dôrazom na melódiu. Niekedy doslova “ľudovkovú” melódiu.

Skladby ako “Dom viselcov uprostred dediny”, “Telgártsky masaker reťazovou pílou”, “Skoč na hrob, noc čo noc”, “Modranský poltergeist” a “Mesačný lúč”  sú naozaj majstrovsky napísané a ich melódie vám uviaznu navždy v hlave.

Máme tu aj tvrdšie kúsky “Vlkolak” a “Zmáj”, ktoré využívajú aj black metalové harmónie. Texty sú super. Hlavne už spomenutá mrazivá “Telgártsky masaker reťazovou pílou”. Z môjho pohľadu je to najlepšia skladba albumu s famóznou, hosťujúcou Jane Razor z Janesession.

Prišlo aj na ich tradičný morbídny humor – “Skaza z lesa” (mám pocit, že je o lysohlávkach), “Modranský poltergeist” a “Mäsový hrob”. Posledná menovaná by sa mala stať hymnou novozrodených vegánov.

Táto nahrávka obsahuje aj dve, česky spievané pecky. Jedna z nich je cover skladby “Hamlet” od kultových Znouzecnost a druhá je “Schúze nemrtvých”. Jej text napísala moravská kamarátka kapely Eva Kučerová a s hosťujúcou Ninou Ševcovou na saxofón.

Ďalším coverom je kultová pieseň “Iam Dracula” od asi najväčšej slovenskej punkovej legendy Braňa Alexa (ex-Slobodná Európa).

Zhrnuté a podčiarknuté 

Toto je album, čo určite stojí za vypočutie. Skvelá doska bez jedinej výraznej chyby. Samozrejme, ak nemáte chorobu nerešpektovania punkovej a rock ‘n’ rollovej špiny, a jednoduchosti. Perfektný dôkaz nadhľadu a toho, že horror punk je žáner, ktorému môže dominovať niekedy dokonca aj “ľudovková” melódia. Odporúčam.

Lineup:

 • Harvey Karnstein – spev
 • Marek Johann von Karnstein – gitara
 • Bruno Karnstein – basa
 • Marc B. Karnstein – bicie

Hostia:

 • JANE RAZOR – Sólový spev (3, 8, 14), zbor
 • NINA – Saxofón (8,12), piano (8), zbor
 • VLADO & RADO – Zbor

Tracklist:

 1. Dom viselcov uprostřed dediny
 2. Karpatské zlo
 3. Telgártsky masaker reťazovou pílou (host: Jane Razor)
 4. Tretí šarkan
 5. Skaza z lesa
 6. Hamlet (ZNOUZECNOST cover)
 7. Mesačný lúč
 8. Skoč na hrob, noc čo noc! (hosté: Nina Ševcová & Jane Razor)
 9. Vlkolak
 10. Modranský poltergeist
 11. I am Dracula (BRAŇO ALEX cover)
 12. Schůze nemrtvých (host: Nina Ševcová)
 13. Mäsový hrob
 14. Keď ženy v chalupě trhaly perie (host: Jane Razor)
 15. Zmáj

Rok vydania: 2023

Vydavateľstvo: Mars Group

Youtube ukážka:

Linky:
https://www.facebook.com/TheKarnsteins
https://www.instagram.com/thekarnsteins/https://open.spotify.com/album/7BFkglPZDlshNmhRQkwe68
https://karnsteins.bandcamp.com/album/karpatsk-zlo
https://www.youtube.com/playlist?list=OLAK5uy_mwLNk1oBh0SdzB60TIYoikfz429tJF1L0
https://bandzone.cz/_82271

Hodnotenie: 5,5/6

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *