V januári tohto roka vydala bratislavská post-blacková Besna svoj druhý album Krásno. Očakávania boli veľké, keďže ich debut Zverstvá získal cenu Radio_Head Awards za najlepšiu slovenskú Hard & Heavy nahrávku roku 2022. Reč nebola len o ich novej platni, ale aj o ich hudobných i nehudobných inšpiráciách, spoločenských postojoch aj koncertných plánoch. Na otázky odpovedali gitarista/spevák Samo a gitarista Pinťo.
Zdravím, poďme hneď na to. Album Krásno je temnejší a hlavne tvrdší ako váš debutový album Zverstvá, aj keď názov pôsobí poetickejšie. Aké témy či udalosti vás pri jeho tvorbe najviac ovplyvnili?
Pinťo: Zdravím. Vždy tvoríme a píšeme o tom, čo vnímame okolo nás, čo nás trápi a zaujíma. Málokde však ide o jeden konkrétny moment, skôr celkový dojem, časovú schránku obdobia. K témam autoritárskej minulosti našej krajiny sa vraciame opakovane, podobne aj k deštrukcii prírody a životného prostredia a toho, ako na ňu ako ľudstvo pôsobíme (tentokrát v tandeme skladieb Oceán Prachu/Bezhviezdna Obloha).
No a v neposlednom rade mala od začiatku vplyv na zvuk snaha, aby mal každý album svoj vlastný charakter, tentokrát temnejší a špinavší ako v prípade Zverstiev.
V skladbe Hranice citujete Jána Palacha. Myslíte si, že jeho odkaz je stále aktuálny a možno aj trocha neprávom zabudnutý? Ja mám dojem, akoby ho ľudia vnímali už len ako postavu z učebnice a nie reálneho človeka. Pre iných je zas bláznivý fanatik.
Samo: Janov príbeh sa nám zdá silný, fascinujúci a zároveň trochu kontroverzný. Podobné niečo by sa dalo povedať aj o black metale ako žánri. Navyše, s Janovými motiváciami sme sa vedeli stotožniť v kontexte doby, v ktorej žil, ale aj v kontexte tém, ktorým sa často venujeme v našich textoch, teda paralel príbehov z minulosti s tým, čo vnímame, že sa v súčasnosti okolo nás deje.
Nahrávka reflektuje úpadok kultúry a spoločenskú stagnáciu. Je pre vás dôležité, aby vaša hudba mala aj politický či spoločenský presah? Vnímajú vás vaši fanúšikovia aj ináč, ako len cez hudbu?
Pinťo: Určite mnohí, ale nie všetci, a oba svety sú v poriadku a viac než vítané. Čiže nás, samozrejme, tešia aj fanúšikovia, ktorí kapelu vnímajú iba cez hudbu a nie cez texty. Bez istého spoločenského presahu to však robiť nechceme a možno ani nevieme – ak chceme ostať autentickí v emócii, ktorú do hudby dávame.
Musíme písať o emóciách, ktoré cítime, o témach, ktoré nás naozaj trápia a ktoré chceme do sveta “vykričať“. A z reakcií vieme, že mnohí fanúšikovia si cenia práve túto stránku kapely.
Vaše texty sú poetické, plné odkazov na históriu, mytológiu aj literatúru. Máte nejakých obľúbených autorov, ktorí vás inšpirujú?
Pinťo: Pravda je taká, že mám prečítané oveľa menej lyriky ako by som chcel. Možno preto toľko odkazujeme na autorov “povinného čítania”, ktorých všetci poznáme. V poslednej dobe čítam najmä veľa reportážnej literatúry.
Autori spoza hraníc, ku ktorým sa rád vraciam sú napríklad Ryszard Kapuściński alebo Svetlana Alexijevič. Pre pohľad do vlastnej, nie vždy peknej histórie odporúčam napríklad knižku Ľudácka čítanka, z tej sme čerpali ešte pri minulom albume. Kde-tu sa do textov alebo názvov skladieb podarí prepašovať aj odkaz na starších autorov sci-fi literatúry, v kontexte Krásna je to napríklad Bruce Sterling.
Skladba Bezhviezdna obloha odkazuje na postavu Prometea. Prečo ste sa rozhodli zakomponovať túto mytologickú tému do vašej hudby?
Pinťo: Bezhviezdna obloha je o zániku ľudstva jeho vlastnou rukou (a tiež o tom, že svet pôjde ďalej aj bez nás). Občas sa obávam, že rozprávanie o “treste”, ktorý nás stihne za neriadený pokrok cez postavu Prométea je už veľmi obohratou pesničkou. Na druhej strane, klišé sú klišé aj preto, že fungujú.
Môžeme v budúcnosti očakávať aj konceptuálny album s jedným uceleným príbehom?
Pinťo: Nechajme sa prekvapiť. V zárodkoch Krásna sme sa pohrávali s touto myšlienkou, nakoniec nám to však nezapadlo do “konceptu” (haha). 🙂
Hudba u nás takmer vždy predbieha tvorbu textov a texty sa často rodia z nálad, ktoré vyvoláva, toto zvykne nabúrať plány konceptuálnych albumov – hoci drobné presahy a odkazy medzi skladbami tu aj v prípade Krásna sú. Ale nová tvorba, nové príležitosti.
Vaše skladby sa neboja reflektovať temné momenty našej histórie. Stretli ste sa niekedy s negatívnymi reakciami na vaše texty?
Samo: Samozrejme, avšak na moje prekvapenie ich je relatívne málo. Možno je to tým, že tým textom je ťažšie rozumieť, prípadne ich navnímať, alebo skrátka len nemáme taký výtlak. Neviem.
Cítite sa byť súčasťou slovenskej metalovej scény? S kým okrem Solipsism máte blízke vzťahy?
Samo: Určite, aj keď mne osobne prídu v dnešnej dobe žánrové škatuľky trochu prežité, takže vzťahy máme aj mimo metalovú scénu, napríklad s Viktorom Ori, najnovšie aj s Katkou Málikovou, alebo viackrát sme hrali aj s Dušanom Vlkom.
Čo sa týka metalových mien, tak okrem Solipsism sme v bližšom kontakte aj s chalanmi z IONS, Morna, Jób, Hmota, Udånde, Rana a samozrejme s Holotropic, s ktorými svojim spôsobom zdieľame aj člena kapely. Za tých niekoľko rokov sme sa spoznali s kopou ďalších ľudí a kapiel, s ktorými sme sa vždy mali o čom porozprávať alebo si pomôcť. Toto je niečo, čo mi príde úplne prirodzené a nevedel by som si bez týchto vzťahov predstaviť fungovanie kapely.
Krst
Na albume hosťuje Jakub Tirčo z IONS. Ako vznikla táto spolupráca a bude sa nejak rozvíjať?
Samo: S Jakubom Tirčom sa poznáme od nahrávania Zverstiev. Jakub Hríbik nám ho odporučil na mix a nakoniec spravil aj master a spolupráca s ním bola skvelá. Fanúšikmi jeho tvorby sme, samozrejme, boli už predtým. Odvtedy sme si aj viackrát spolu zahrali a sme vcelku v blízkom kontakte.
Okrem sóla na novej platni má na svedomí aj editovanie všetkých nástrojov vo všetkých skladbách. Nemáme aktuálne dohodnuté nejaké ďalšie spoločné spolupráce, ale nepochybujem o tom, že časom prirodzene vzniknú.
Krstu Krásna sa zúčastnila aj špeciálna hosťka Katarína Máliková. Ako vznikol tento nápad? Spojenie vašich odlišných hudobných svetov by mohlo byť zaujímavé. Nerozprávali ste sa o tom s Katkou?
Samo: Rozprávali sme sa o tom. Katka bola tomu tiež naklonená, tak veríme, že sa to niekedy spolu podarí.
Prítomnosť-budúcnosť
Ktoré kapely alebo umelci vás najviac ovplyvňujú pri tvorbe? Sú medzi nimi aj nehudobné vplyvy, ako filmy alebo vizuálne umenie?
Pinťo: Myslím, že post(black)-metalové vplyvy sú v našej hudbe často bez hanby “priznané”, máme napočúvané a radi počúvame snáď všetky väčšie mená v žánri. Čo teda môže byť zaujímavejšie, sú presahy mimo žáner – napríklad spomínaná Katarína Máliková takou inšpiráciou určite je a určite nie je jediným nemetalovým vplyvom. A potom už spomínaná literatúra.
Ste známi svojimi intenzívnymi živými vystúpeniami. Spomínate si na nejaký silný alebo možno aj bizarný koncert, ktorý vám utkvel v pamäti, či už v dobrom alebo zlom?
Samo: V lete 2022 sme hrali pred jedným z bunkrov v Pečnianskom lese v Bratislave – Petržalke. Silné na tom okrem iného bolo to, že sa tam nedalo dostať autom a všetky veci sme vozili na niekoľkých kargo-bicykloch na viackrát. Tuším, že jedna cesta trvala asi 40 minút, takže tá logistika nebola celkom jednoduchá. Díky všetkým, čo s tým vtedy pomohli! Za zážitok nám to určite stálo, ale už to asi nebudeme opakovať.
ROTTING CHRIST [GR] + Besna [SK]; 3.4.2025; Collosseum Club – Košice
Je nejaké špeciálne miesto, kde by ste mali radi koncert? Alebo kapela, s ktorou by ste si radi zahrali?
Samo: Brutal Assault, Gojira, The Ocean. Skromne. 🙂 Ale inak zaujímavých (štandardne nekoncertných) miest na koncert máme vyhliadnutých viac. Podobných ako spomínaný bunker. 🙂 Snáď sa nám podarí niečo z toho zrealizovať.
Aké sú vaše plány na tento rok? Plánujete aj koncerty mimo Česka a Slovenska, prípadne nejaké letné festivaly?
Samo: Aktuálne máme dohodnutých 19 koncertov, ale pravdepodobne ešte niečo pribudne. Zo zahraničných spomeniem Graz v Rakúsku 6.12., Erding v Nemecku 20.12., z festivalov Bordel na Dunaji 2.8. v Bratislave, Mýšačka Fest v Seredi 22.8. a Hot Dog Fest v Uherskom Hradišti 15.11.
Ďakujem za rozhovor. Posledné slová patria vám.
Samo: Posledné slová patria Václavovi Havlovi: ,,Pravda a láska musia zvíťaziť nad lžou a nenávisťou“.
Youtube ukážka:
Linky:
besna.bandcamp.com
facebook.com/BesnaBand
instagram.com/besna.band
youtube.com/@besnaband
Foto: Werdza