Jakub Tirco (IONS, Heľenine Oči) – ,,Iba málo našich skladieb má nejaký hook, ktorý sa opakuje a zaujme aj na pozadí”

ions kapela tirco 2024

jakub tirco helenine gitarista 2024Mnohí ľudia vedia, kto je to Jakub Tirco. No iba skutočné znalkyne a znalci domácej scény vedia, že okrem Heľeniných očí hrá aj v progresívno-metalovej kapele Ions. Tá začala pôvodne ako jeho projekt, no časom sa zmenila na plnohodnotné hudobné teleso. Koncom minulého roka vydali už druhý album Counterintuitive.

Zdravím Jakub. Tak nedávno ste vydali druhý album Ions, ktorý dostal názov Counterintuitive. Na úvod prezraď, odkedy začali vznikať samotné skladby?

Jakub Tirco: Ahoj. Dá sa povedať, že najviac skladieb vzniklo v priebehu posledných dvoch rokov, ale niektoré, napr. “The Same as You” alebo “Out of Sight” nabrali finálnu podobu až tento rok, dokonca len pár mesiacov, či týždňov, pred nahrávaním bicích.

Veľa skladieb už bolo dokončených a vyzretých dlhšiu dobu, naopak niektoré iné vznikli a dokončili sa až neštandardne rýchlo. Spravidla tie najčerstvejšie sú dodnes moje najobľúbenejšie, pretože sme sa ich ešte nestihli prepočúvať.

Materiál je to síce dosť komplikovaný a viacrstvový, ale mohol by si ho slovami popísať?

Jakub Tirco: Presne ako si to napísal, “viacvrstvový” je asi najviac výstižné. Mám najradšej hudbu, v ktorej pri každom posluchu nájdem niečo nové.

Často som v minulosti popisoval svoju hudbu ako “headphone music”. Myslím, že to bolo preto, že si vyžaduje trochu viac sústredenia. Iba málo našich skladieb má nejaký hook, ktorý sa opakuje a zaujme aj na pozadí. Tá vrstevnatosť hudby pre mňa znamená, že pri intenzívnejšom počúvaní sa dokážem do hudby akosi viac ponoriť a neodtrhnúť od nej pozornosť.

Na druhej strane, sám v dnešnej dobe neviem udržať pozornosť, čiže nepredpokladám, že každý jeden človek si vypočuje celých 50 minút so zavretými očami.

V oficiálnom texte sa spomína, že ,, Jakub akosi stále chrlil nové a lepšie skladby, tak sme ho nechali, nech sa vyblázni a potom sme povyberali veci, ktoré boli niečím podobné, ale zároveň sme chceli zachovať pestrosť albumu…Čiže aj hudba, aj texty boli iba z tvojej dielne?

Jakub Tirco: Texty a spevové linky sú z drvivej väčšiny Shortyho práca. Väčšina hudby je síce z mojej dielne, ale je určite citeľne ovplyvnená ostatnými členmi. Nebyť ich, mnoho vecí by sa vyvinulo iným smerom.

Niekedy to bolo priamo pri nahrávaní, najviac sa to odrazilo asi pri basových linkách. Veľa vecí vzniklo aj na skúšobni, keď sme si prechádzali napríklad bicie party. Každý jeden člen je kreatívny a píše vlastné skladby, čiže nepochybujem, že na ďalšom albume budeme spolupracovať ešte oveľa viac.

Ďalej je tam uvedené, že Counterintuitive je názov, ktorý spája texty s hudbou.

Mohol by si nám priblížiť, akým spôsobom sú texty prepojené s hudbou a prečo ste si vybrali práve tento názov?

Jakub Tirco: Chceli sme názov, ktorý okrem toho, že bude jednoduchý, aj zhrnie podstatu myšlienok na albume. Máme veľmi radi témy rôzneho psychologického a sociálneho charakteru, či už ide o morálne hodnoty, nerovnosť medzi ľuďmi, rôzne situácie, kedy by sme sa nemali spoliehať na prvý pohľad / intuíciu, ale ponoriť sa hlbšie do problematiky nejakého problému v spoločnosti.

Nie je jednoduché jedným slovom obsiahnuť širokú škálu tém, ale myslím, že “counterintuitive” celkom definuje tento album po inštrumentálnej aj textovej stránke.

Popíš proces, ako jednotlivé piesne dostali podobu, ktorú počujeme na albume.

Jakub Tirco: Spravidla je ten proces celkom podobný pri každom albume. Na začiatku je často jednoduchý nápad na gitare alebo na synthe, dopíšem k nemu prvú verziu rytmiky a nejakých ďalších nástrojov.

Často pošlem rozpracovanú skladbu ostatným, napr. Shortymu, aby mohol načať nejaké spevové linky, ktoré by nás mohli ovplyvniť nejakým smerom. Niekedy si medzi sebou vymieňame verzie skladieb dlhšiu dobu, no veľakrát dokončím celú skladbu sám a upravujeme ju na záver iba aranžérsky. Toľko v skratke k tej kreatívnej časti.

Bicie vždy natočíme v štúdiu a zvyšok v nasledujúcich mesiacoch doma, počas čoho to postupne aj mixujem. Na záver to pošleme na mastering, jednak kvôli tomu, že mastering engineer z toho dokáže dostať objektívne lepší výsledok než ja. A jednak preto, že to tak pomyselne uzavrieme bez možnosti sa k tomu vrátiť.

Taktiež sa tam spomína, že zostava Ions sa ustálila na Shorty Lago (spev), Jakub Tirčo (gitara), Milan Zolota (gitara), Jiří Horák (basa) a Martin Pisko (bicie), no v skladbách počuť viacero hlasov. Mohol by si povedať viac?

Jakub Tirco: Na albume sme už tradične mali zopár hostí. Z tých, ktorí stáli za mikrofónom je to Nina Tarasovičová a Ivana Pinčáková a zopár backing vokálov pridali aj členovia IONS vrátane mňa.

Napríklad taký malý zbor na záver skladby “Run” a zopár jemnejších backing vokálov všade na albume. Za zmienku určite stojí aj krátka časť na trúbke v Birds of Reminiscence, kde nám perfektne sadol sound Paola Rainieriho, ktorého poznám vďaka jeho spolupráci s Dávidom Kollárom.

V akých formátoch je daný album dostupný?

Jakub Tirco: Album je momentálne na všetkých štandardných streamovacích platformách vrátane Bandcampu, kde sa dá zakúpiť aj CD a merch k novému albumu.

ions kapela tirco 2024

Koncerty

Ako si spokojný s priebehom odohratého turné?

Jakub Tirco: Bolo to prvý krát, čo sme spoločne odohrali 2 týždne s jednodňovou prestávkou a na záver sa ešte zastavili odohrať celý set v Rádiu FM (z ktorého záznam je na YouTube).

Veľmi nám to teraz chýba, aj s kapelou Fish Basket sa nám lúčilo veľmi ťažko a bol to veľmi zvláštny pocit vrátiť sa domov. Dva týždne ubehli príliš rýchlo a tešíme sa, čo prinesie tento rok.

Počul som, že tento rok budete s Ions hrať na jednom holandskom festivale. Môžeš povedať viac?

Jakub Tirco: Začiatkom nášho jesenného turné sme dostali ponuku prísť na Progpower Europe, ktorú sme samozrejme ihneď prijali. Koná sa v mestečku, resp. dedine Baarlo na juhu Holandska prvý októbrový víkend.

Zatiaľ sa toho o headlineroch veľa nevie, každopádne radi by sme to spojili s ďalším jesenným turné. Uvidíme aký shape turné vlastne ešte naberie. Dovtedy máme menšiu pauzu, môžete nás však vidieť na Bordeli na Dunaji v Bratislave alebo v Prahe na Slovenskom Inferne #2.

Osobné záležitosti 

Ty momentálne žiješ v Prahe. Čím sa líši tamojší život od života na Slovensku?

Jakub Tirco: Vždy som chcel bývať vo väčšom meste a vedel, že sa tu budem cítiť oveľa spokojnejší. Prahu som navštevoval už od detstva, takže mi to nikdy neprišlo, že idem do úplne nového mesta.

Som príliš senzitívny na ľudí okolo seba a zrovna tu na mňa všetci pôsobia spokojnejšie a príjemnejšie. Menšie a kľudnejšie mesto so zamračenými ľuďmi nie je úplne pre mňa. Potrebujem okolo seba veľa stimulov. Nehovoriac o gastronomických a kultúrnych možnostiach, cestovateľskej dostupnosti, a pod.

Máš aj nejaké zamestnanie v mieste tvojho bydliska?

Jakub Tirco: Nikdy som si nehľadal stabilný job v Prahe vzhľadom na moje cestovné vyťaženie. Najčastejšie sa venujem produkcii hudby z domu, či už je to mixing, alebo iné menšie práce, ktoré súvisia s tvorbou a nahrávaním pre niekoho.

 A ako vlastne stíhaš hrať aj s tou tvojou ,,známejšou“ bandou Heľenine Oči?

Jakub Tirco: Posledné turné IONS sa prakticky napojilo na koniec letnej sezóny s Heľeninými Očami. Odohrali sme dva týždne Newtones Tour, po ktorých som bol jeden deň doma, a zase pokračoval v koncertoch s Heľeninými Očami až do konca decembra.

Vždy sa snažím booking vyriešiť tak, aby jedno čo najmenej zasahovalo do druhého, ale je to často nepredvídateľné.

Ok, veľmi pekne ďakujem za rozhovor a poprosím ťa o nejaký ten odkaz pre čitateľov.

Jakub Tirco: Veľmi si vážime všetky reakcie na náš najnovší album. Každá správa nás vždy veľmi poteší, takže budeme veľmi radi, keď nám napíšete, alebo sa uvidíme na niektorých z koncertov tento rok.

Youtube ukážka:

Linky:
http://ionsband.com
https://linktr.ee/ionsband

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *