Aj keď pandémia COVID-19 bola temným obdobím, udiali sa vtedy aj určité dobré veci. Napríklad v Bratislave vznikla skvelá, progresívno-metalová kapela ATYPIC. Za ňou stoja ľudia ako Lojzo Hájovský, ale aj Peter Fedorčák, známy z kultovej formácie Ravenarium. Dňa 25.2.2025 (čiže včera 🙂 ) vydali skvelý debutový album – Apotropaic. Ak milujete originálnu, technicky brilantnú hudbu s orientálnou atmosférou, určite si ho môžete vypočuť. Okrem iného, najbližší pondelok (3.3.2025) sa objavia aj v relácii Headbanger_FM. Ale dosť rečí, prečítajte si rozhovor s tým najpovolanejším, kapelníkom Lojzom Hajovským.
Zdravím, tak začneme tento rozhovor trochu netypicky. Začiatkom februára mi v mojej mailovej schránke pristál tvoj mail. Už pri prvom vypočutí vášho debutu Apotropaic som si všimol, že ide o mimoriadne vyzretú kapelu. Tak kedy ste vlastne začali hrať a čo bol prvotný impulz?
Lojzo: Ahoj, ďakujeme. Snažili sme sa urobiť všetko, čo bolo v našich silách. Album sme si produkovali sami. Až na konci celého procesu nám nám so stem masteringom pomohol šikovný a trpezlivý Michal Špitalský, za čo mu veľmi pekne ďakujeme.
Takže k prvotnému impulzu: Začalo to počas pandémie, keď som mal zrazu (kapelník Lojzo Hájovský) veľa času – asi ako aj celá naša populácia, okrem zdravotníkov. Deti mi vyrástli, po cca 15 rokoch som začal opäť viac hrať na gitare a komponovať. Veci som si hádzal na súkromný SoundCloud, niekedy do FB fóra Gitaristi.sk, kde sa moje veci celkom zapáčili Feďovi (Peter Fedorčák, u nás chapman stick) a keďže si chcel vyskúšať hrať na chapman sticku v reálnom projekte, tak sme si najprv písali a potom aj skúsili prvú skladbu.
Štýlovo to znelo ako inštrumentálny jazz fusion s trochou rocku/metalu. Potom sa to nejako zastavilo, Feďa dokončoval album Ravenaria. Ja som sa však už rozbehol a skomponoval cca. 8 vecí, z toho 2 so spevovou linkou a už sa to nedalo zastaviť 🙂
Prvé demo k skladbe unaXeptable som dal naspievať jednému nemeckému spevákovi a spravil to tak zaujímavo, že vo mne vzkrsla myšlienka na regulárny album so spevákom. Spomenul som to Feďovi, ten poznal zo skúšobne Pukyho (Lukáš Mikulský), ktorý bol práve vtedy voľný. Poslal som mu demo ďalšieho songu a o mesiac už sme mali hotovú skladbu Mel N’ Choly. Znelo to všetko veľmi nádejne s veľkým potenciálom, tak sme sa dohodli, že skúsime spraviť reálnu skupinu a nahrať album.
Napísal som bubeníkovi Janovi Hyžovi, ktorý to zobral ako výzvu a išiel s nami do toho. Predtým, ako sme vystúpili na Wacken Metal Battle Slovakia, kam nás vybrali iba na základe dema, sa k nám pridal gitarista Jano Rosocha.
Majú členovia skúsenosti už aj z iných formácií?
Lojzo: Feďa je známy multiinštrumentalista na bratislavskej scéne. Pôsobil v mnohých kapelách. Je kapelníkom Ravenaria (gitara). Okrem toho pôsobí v tribute band Together As One (basgitara). V minulosti hral aj v The Crypt (bicie), Hudbou doslova žije.
Spevák Puky a bubeník Jano hrajú v progovej kapele LATE. Gitarista Jano hral niekedy v kapele Lateral Presence. Ja som dávnejšie hral v Jazzo Jozef s chalanmi z Pity of Instruments a rôznych avantgardných tech metalových projektoch v bratislavských garážach.
Apotropaic
Poďme na Apotropaic. Od kedy začali vznikať skladby a ako vyzerala práca na nich? Sú z hlavy a pera jedného člena?
Lojzo: Som autorom všetkej hudby na albume. Feďa si spravil úžasné variácie mnou skomponovaných basových liniek a dodal hudbe ATYPIC obrovskú muzikantskú kvalitu. Skúsil som aj textarinu a mám na albume 5 textov, Puky 2 a jeden sme spravili spolu.
Puky si skomponoval melodickú linku v songu Made of doom. V skladbe uniGod, ktorá je pôvodom najstaršia ešte niekedy z roku 2002 a ktorú sme niekedy spravili spolu s kamošom Melónom, je použitá spevová linka, ktorú skomponoval on priamou improvizáciou na prvý pokus ako počul hudbu.
Bola by veľká škoda, keby sa nikdy neocitla na nejakom albume, keďže je výborná.
V maily sa spomínajú nejaké problémy pri nahrávaní.
Lojzo: Moje časové predstavy trochu narazili na realitu muzikanta na Slovensku, kde sa takáto hudba robí bez rozpočtov iba na úkor súkromného života. Takže nemal každý na kapelu toľko času, ako by bolo treba. Ale album je tu, tešme sa, na problémy sa zabudne 🙂 Výsledok stojí za to.
Na albume cítim aj orientálne prvky. Máte blízko k takejto hudbe?
Lojzo: Myslím, že môžem povedať aj za Feďu, že obaja máme veľký obdiv k tvorbe Chucka Schuldinera, ktorého progová tvorba obsahovala veľa blízkovýchodných melódií a obzvláštňovala a odlišovala jeho kompozície od iných metalových.
Počúvame aj veľa world music, napr. Dead Can Dance, ja zbožňujem bulharský Irfan. Mám aj veľmi rád starší Myrath, čo sú majstri orientálneho metalu. Pri rozširovaní obzorov sme zabrdli aj do mikrotonálnej hudby, čiže mimo našej západnej hudobnej poltónovej stupnice C-D-E-F-G-A-H-C.
Obaja sme si nezávisle od seba kúpili tureckú bağlamu, na ktorej sa dajú hrať štvrťtóny (ďalšie tóny nachádzajúce sa medzi „našimi“ tónmi) a skúsili komponovať v nových harmóniách. Ucho zvyknuté na naše stupnice má zo začiatku dojem, že to je rozladené, po čase si na to však zvykne a začne tieto štvrťtóny akceptovať a užívať si ich.
Ja mám pripravený celý album kompozícií na bağlame, na album ATYPICu som vybral aspoň jednu ochutnávkovú pasáž v inštrumentálke Nazar boncuğu.
A mohol by si to bližšie upresniť? Sú to nejaké arabské, alebo skôr neviem „arménske“?
Lojzo: Západný svet iba imituje arabské melódie frygickou dominantnou alebo harmonickou molovou stupnicou. V origináli Arabi, Peržania a Turci používajú štvrťtóny. Čiže tie na našich nástrojoch, okrem bezpražcových alebo klávesoch „s pitch-bendovým kolečkom“, zahrať nedokážeme.
Ja práveže komponujem na bağlame nezávisle na arabskej hudobnej teórii, skúšam aj progové takty, rytmiky, čiže človek, čo očakáva typickú orientálnu hudbu, bude prekvapený, niekto možno aj sklamaný.
A čo by si povedal o piesni unaXeptable. Jej úvod mi znie ako z nejakej „modlitby“.
Lojzo: Ten spev súvisí priamo s textom, ktorý sa týka kritiky určitých náboženských rituálov, ktoré trošku kazia tie krásne pôvodné vznešené myšlienky, ktoré určili ideály morálky západného sveta. Je to o falošnom kresťanovi, ktorý využíva a zneužíva svätú spoveď na čistenie si svedomia a pocitu viny a uprednostňuje ju pred možnosťou ospravedlnenia alebo zmierenia s druhou stranou, ktorú poškodil.
Skús trochu priblížiť aj ďalšie texty. Akým témam sa venujete?
Lojzo: Texty spracúvajú témy hlavne temných ľudských vlastností, depresií, fóbií, klamstva, faloše, religiozity, násilia – prevažne ale s pozitívnym posolstvom.
Titulný uniGod je výzvou k vzájomnej úcte a tolerancii abrahámskych náboženstiev. Tie, hoci vychádzajú z rovnakých koreňov a majú dodnes jedného spoločného „uni-boha“, aj tak sa navzájom nemajú radi. Mel N’ Choly – personalizovaní mentálni démoni sa pokúšajú v ťažkej chvíli ovládnuť tvoju myseľ a zničiť tvoju existenciu.
Made of doom – skladba o depresii, o výhovorkách, ktoré nevieš rozlíšiť, či sú len tvoje pohodlie, alebo niečo deštruktívne, o úsmevnej maske, ktorú si nasádzaš aj keď sa vnútri cítiš zle. Purposeful lies – rodičia v dobrej viere chránia svoje deti pred nástrahami tohto sveta účelovými malými klamstvami. Častokrát sa to však míňa účinku.
Dieťa sa nástrahám nenaučí dostatočne skoro čeliť. Nakoniec považuje lož za normu a ďalej to prenáša na nasledujúcu generáciu. Parallax – skladba je o tom, ako sa zdá, že život ti zdanlivo stále ponúka nové nástrahy a výzvy, ktorým musíš čeliť.
Avšak v konečnom dôsledku je to stále pre teba ten istý proces, lebo tvoja schopnosť spracovávať takéto situácie je definovaná tým, čo si nemal ako ovplyvniť (výchova, genetika, sociálne zázemie, demografia) dovtedy, kým si nad tým nezačal vôbec rozmýšľať, a preto je sloboda len abstraktný pojem, ktorý používajú „snílci“, čo veria, že majú slobodnú vôľu.
nanoSpace disaster pt.1 a pt.2 – skladba o izolácii /paralela s historickým Japonskom – úvodná melódia a etnická píšťala Shakuhachi/ a o neželaných javoch spolužitia v stiesnených priestoroch. I bezpečné domáce prostredie môže byť počas nútenej karantény alebo v izolácii svedkom neočakávaných negatívnych javov rodinného spolužitia. Výzva uniknúť zo spárov domáceho násilia.
Budúcnosť?
Obľúbená otázka: poznám viacero domácich metalových kapiel, ktoré časom začali tvoriť songy aj v slovenčine. Mohlo by sa u vás niekedy stať niečo podobné?
Lojzo: Táto téma sa na skúškach a stretnutiach preberala. Prišli sme ale k záveru, že naše slovenské texty by museli byť tak 5x lepšie ako naše anglické (až na úrovni básnikov) a to už sme si momentálne sami netrúfli. Čiže ak, tak jedine že by sme sa v textovaní v slovenčine oveľa zlepšili alebo by sme spolupracovali s niekým fundovaným.
Máte už nejaké konkrétne plány na koncerty?
Lojzo: Momentálne si dáme atypickú pauzičku po vydaní albumu a budeme sa venovať práci, keďže počas produkcie albumu som sa plne venoval albumu a pracoval menej. Koncerty pravdepodobne v druhej polovici roka. Radi by sme už na koncertoch hrali pre reálnych fanúšikov, ktorí našu hudbu budú poznať z albumu. Hrať pre ľudí, čo ťa poznajú a majú napočúvaného, je úplne iný zážitok.
Uvažujete aj o výjazdoch do vzdialenejšieho zahraničia? U vašej muziky sa niečo také doslova žiada.
Lojzo: Sme v kontakte s progovým podhubím v Európe, čakáme po vydaní na prvé zahraničné recenzie, ohlasy a ponuky hrania. Pomaly prichádzajú. Veľmi radi by sme si zahrali aj vonku.
Vy hráte progresívnu muziku. Využívate aj zložitejšie rytmy a podobne. Myslíš si, že je možné s takou muzikou aj výraznejší úspech na Slovensku? Slovensku, kde mnohí, ak sa jedna o metal, tak majú radšej nejaký death a z jemnejších žánrov skôr pesničky typu ,,Trim šebe teho šaľeného psa“ (osobne nič proti Heľeniným očiam).
Lojzo: Z tohto dôvodu sme ATYPIC nezakladali. Všetci máme na obživu svoju prácu a toto je naše hobby, kde sme si chceli vyskúšať urobiť kvalitný album. Je nám jasné, že toto sa bude hrať v rádiach len ojedinele, nevadí nám to. Nahrávku tam ale samozrejme pošleme. Dúfame, že si to svojich poslucháčov na Slovensku nájde. Na album dostávame veľmi pozitívne ohlasy.
Ok, tak to bola posledná otázka. Veľmi pekne ďakujem za tvoj čas a poprosím o nejaký ten odkaz pre čitateľov.
Lojzo: Dík moc za otázky, boli super, musel som aj relatívne hlboko zaloviť v pamäti 🙂 Boli by sme radi, keby si náš album vypočuli aj ľudia, čo počúvajú úplne odlišné štýly muziky, ale majú radi nápaditú hudbu. Minimálne polovica skladieb je stráviteľná hocikým.
Uleteli sme asi len v 3-4 kúskoch. Album budeme ponúkať na stiahnutie na našom profile na Bandcampe (https://atypic.bandcamp.com), kto chce, si tam môže kúpiť aj CD. Dostupné budú aj poslucháčom streamovacích platforiem.
Youtube ukážka:
Linky:
https://www.facebook.com/atypicsk
https://www.instagram.com/atypic_band
https://atypic.bandcamp.com/album/apotropaic
https://www.youtube.com/@atypicsk