Dnes slávime presne 80 rokov odo dňa, keď nacistické Nemecko podpísalo kapituláciu, čím sa skončila najstrašnejšia vojna v Európe. Tému boja proti nacizmu spracovali aj niektoré metalové kapely vo svojich piesňach. To bol skvelý dôvod spraviť anketu na domácej metalovej scéne.
Jedna známa metalistka a štyria metalisti odpovedali na tieto otázky:
- Čo pre teba znamená deň víťazstva nad fašizmom?
- Ktorá metalová skladba s antifašistickou tematikou je u teba najobľúbenejšia?
Odpovede
Mŕtvolka (Råkvä)
1. Úprimne? Vzhľadom na môj súčasný život, jeden deň voľna 🙂 . Ale teraz vážne…. Je to deň úcty k obetiam druhej svetovej vojny – vojakom aj civilistom – a zároveň výzva nezabudnúť na historické fakty, aby sa podobné hrôzy nikdy nezopakovali.
Otázka je, či sa história nebude v blízkej dobe zas opakovať, lebo ľudia majú tendenciu zabúdať a svoje chyby opakovať. Inak bolo by možno zaujímavé zistiť, ako tento sviatok vnímajú rôzne generácie.
Ja som totiž tieto oslavy zažila ešte za komunistov, kedy to malo úplne iný podtón a tým pádom sa mi to spája s tým, že 1.5. a 8.5. bolo povinné ísť do sprievodu. Ja, vtedy ešte ako malé dieťa, som nerozumela tej nechuti mojich rodičov, ktorá bola spojená s týmito sviatkami.
Takže vlastne tento sviatok spolu s 1.5. vnímam tak bipolárne. Takže, aby som sa vrátila späť, nezabúdajme na to, čo sme si sami spôsobili a pokúsme sa, aby sa to nezopakovalo znova.
2. Ako prvé som si spomenula samozrejme na Napalm Death, ale potom som si spomenula na skladbu od Majster Kat z albumu Svätá zvrhlosť – Smutný odkaz. Tá to vystihuje naozaj pekne a je aj po slovensky. Citujem jeden z úryvkov – Nemý svedok…Dukla, Slavín, smutný odkaz…Lidice, Osvienčim.
Youtube ukážka:
Linky:
https://www.facebook.com/rakvaband/
https://rakvaofficial.bandcamp.com/album/zdochlin-ri-utrpenia
https://open.spotify.com/artist/7KwdTYdDKg6QgDiSa4d2bl
Martin Lukáč (NOMENMORTIS, 1992 – 2012, metalopolis.net)
1. Ôsmy máj, deň víťazstva nad fašizmom. Vlastne hlavne nad národným SOCIALIZMOM, ale vieme, kto ho potreboval premenovať, aby nebolo hneď na prvý pohľad nepríjemne vidieť príbuzenský vzťah. Koniec koncov, Spojenci popri „hlavnom probléme“ vyriešili aj ten s Il Ducem.
Tento dátum si treba pripomínať z viacerých dôvodov, aby sme nezabudli, k akým tragédiám vedie podľahnutie ideológiám určeným pre manipulovateľné stáda.
V tento májový deň si treba pripomenúť to, ako vyzerá skutočné oslobodenie, ako aj dosiahnutý úspech v tom, že nacizmus je dnes v o demokraciu sa usilujúcich krajinách prevažne okrajový fenomén, s ktorým by malo byť možné účinne bojovať kvalitným vyučovaním histórie, vedením k ozajstným ľudským hodnotám, ku kritickému mysleniu, a kde to nestačí, dôsledným uplatňovaním zákona v právnom štáte (vo fungovaní ktorého máme na Slovensku celkovo veľké rezervy).
S fašizmom je to trochu zložitejšie. Vzhľadom na to, že masa, ktorá sa zhodou okolností má najlepšie v histórii (večierok sa končí a bude treba platiť), má pamäť ako mucha, pre určitú časť populácie opäť vyzerá „sexi“, s čím pozdravujem za Atlantik a aj všade tam po Európe, kde je podporovaný tými, čo oslavujú deviateho mája – úhlavnými nepriateľmi a večnými agresormi, ktorí priložili ruku k dielu pri rozpútaní 2. svetovej vojny, v ktorej nikde neboli osloboditeľmi, ale všade okupantmi a z neznámeho dôvodu si myslia, že s vyše dvadsiatimi miliónmi vlastných mŕtvych nad niečím zvíťazili a majú čo oslavovať.
Tým, bez ohľadu na to, čo sa snažia svetu naklamať, bol autokratický fašizmus – možno skôr národný socializmus, nacizmus – vždy sympatický, v súčasnosti ho u seba znovu úspešne spojazdnili a je úbohé a zvrátené, že sa vyhlasujú za bojovníkov proti nemu, cca dekádu dozadu práve v ich krajine pôsobila polovica svetovej populácie neonacistov. Aj v prípade fašizmu platí, že cestou je na prvom mieste vzdelávanie a vedenie k schopnosti urobiť si názor na základe faktov.
2. Moje obľúbené skladby s „anti“ tematikou sú väčšinou z čias, kedy na metalovej scéne bolo menej priposranosti a umelci boli schopní zaujať postoj, vymedziť sa a nehmlili ako chudáci, ktorí nechcú prísť o „fanúšikov“, prípadne ako sympatizanti, ktorí si myslia, že hlásenie sa niečomu, čo je len ďalšou „ublíženým“ masám určenou ideológiou konečného dobra pre vyvolené stádo, z nich robí chlapov a odvážnych mysliteľov.
ANTHRAX – Skeleton In The Closet
RUMBLE MILITIA – Stop Violence And Madness
RUNNING WILD – Marching To Die
Z tohto tisícročia predovšetkým:
A takisto:
VREID – Milorg
(Od nich celý rovnomenný album, takto nejako si predstavujem vlasteneckú metalovú hudbu, nie ako ulepené sladko-teplé melódie kadejakých „hnedopohanov“.)
Youtube ukážka:
Martin Klein (Within Silence)
1. Deň víťazstva nad fašizmom pre mňa predstavuje zásadný historický míľnik – moment, keď sa svet zbavil jednej z najtemnejších totalít 20. storočia. Je to pripomienka obrovského ľudského utrpenia počas druhej svetovej vojny, ale aj odvahy, solidarity a odporu voči nenávisti, útlaku a genocíde.
Tento deň je varovaním, že sloboda a demokracia nie sú samozrejmosťou. Sú to hodnoty, ktoré musíme chrániť a brániť – najmä dnes, keď sa extrémistické názory opäť čoraz hlasnejšie ozývajú.
2. Ako prvá mi napadla skladba “Aces High” od Iron Maiden. Táto energická hymna zachytáva hrdinstvo pilotov RAF počas leteckej bitky medzi Britániou a nacistickým Nemeckom. Silno evokuje atmosféru boja za slobodu a okrem hudobnej intenzity v sebe nesie aj jasné posolstvo odvahy, odporu a odhodlania brániť hodnoty, ktoré by nikdy nemali byť samozrejmosťou.
Youtube ukážka:
Linky:
https://www.facebook.com/withinsilenceband
https://www.instagram.com/withinsilenceofficial/
http://bandzone.cz/withinsilence
Maroš Buchel (Kazostroj)
1. V prvom rade je to pripomienka toho, že raz sa dokázal svet spojiť, aby fašizmus porazil, v druhom rade je to pripomienka toho, že snaha o jeho oživenie bude večná.
Tým pádom musíme byť ostražití aj v časoch, kedy máme pocit, že fašizmus nemá šancu povstať z popola. Dôležité je tiež nezabudnúť na to, že fašizmus v súčasnosti už nemá takú podobu ako počas druhej svetovej vojny, tiež už nemá bomberu, kanady a holú hlavu ako v 90tych rokoch.
Mení svoju podobu s tým, ako roky plynú, nikdy však nie je ťažko ho identifikovať. Dnes ho živia napríklad okupanti a agresori, ktorí vstúpili na Ukrajinu. Nie je o čom diskutovať.
2. Spravím tu taký menší shout-out a poviem, že momentálne to je 161 od Kovošrotu. Priamočiary text, bez inotajov a jasný ako facka. „Nebudem diskutovať s tým, kto mi chce rozbiť hubu“
Youtube ukážka:
Linky:
https://www.facebook.com/xkzstrjx
https://kazostroj.bandcamp.
https://youtu.be/Oa92ejGhF-w?
Miloš Stronghold Dupaľ (April Weeps)
1. Pre mňa osobne je tento sviatok pripomenutím si všetkých vyhasnutých ľudských životov počas jednej z najtemnejších dôb v histórii nášho ľudstva.
Zároveň tento deň pripomína, ako ďaleko môže zájsť ľudská nenávisť, ktorá je systematicky živená a podsúvaná davom ľudí cez strach a rozdeľovanie spoločnosti.
Žijeme v zložitej dobe a je mi celkom záhadou, že aj 80 rokov od víťazstva nad fašizmom sledujeme nielen na „domácej scéne“, ale aj vo svetovom meradle návrat a stupňujúcu sa tendenciu týchto otrasných nálad.
Je preto veľmi dôležité neustále si pripomínať, že sloboda, ktorú žijeme nie je žiadnou samozrejmosťou. Je potrebné ju brániť a neustále za ňu bojovať.
2. Priznám sa, songy tohto typu nepatria medzi bežnú výbavu môjho playlistu, ale ak mám vybrať za seba reprezentatívny kúsok, tak určite to je „Refuse/Resist“ od legendárnej Sepultury.
Youtube ukážka:
Linky:
http://aprilweeps.com/
https://www.facebook.com/AprilWeeps/
https://www.youtube.com/channel/UCaCHLMrgCu7dQsT0C2i2NGw
https://aprilweeps.bandcamp.com/
Titulný obrázok: By Ray D’Addario – This tag does not indicate the copyright status of the attached work. A normal copyright tag is still required. See Commons:Licensing., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1372691