Rozhovor s Danielom Krobom (ex Arakain, ex Kreyson) zo dňa 7.10.2012

Daniel Krob je síce pre mladšie ročníky neznámy ale starší ho dobre poznajú ako člena legendárnych zoskupení Kreyson a Arakain. O jeho tohtoročnom albume, práve prebiehajúcom turné s kapelou Harlej a mnohom inom si môže prečítať v tomto článku.

Zdravím Daniel poďme na to. Na úvod by som sa ťa opýtal aké máš pocity z prebiehajúceho turné?

Daniel Krob: Tour začalo včera v Mladé Vožici, sál byl vyprodaný a lidi super…
Byla to podzimní premiéra našeho celého programu.

Ako vlastne došlo k tomu samotnému turné. Ty si kontaktoval chlapcov z Harlej alebo oni teba?

Daniel Krob: Letos na jaře jsem zaskočil za zraněného kytaristu v kapele, která jela jarní tour s Harlejem…bylo to asi 15 koncertů v létě jsme se pak s Tondou a s manažerem dohodli, že podzim uděláme spolu s mojí kapelou.

Na svojom webe máš niekoľko termínov. Sú to konečné termíny, alebo ešte niečo pribudne?

Daniel Krob: Všechny termíny jsou už dohodnuté a konečné, je to 13 koncertů s Harlejem po celé republice.
Možná přibudou koncerty s Arakain Memorial.

Nepodarilo sa dohodnúť aj niečo na Slovensku? Vidím, že všetky termíny máš len pre Čechy.

Daniel Krob: Harlej jezdí na slovensko  celkem často,  manažer tuto tour dohodnul v Čechách a Slovensko by mělo být také později.
My by jsme na Slovensko jeli rádi, ale zatím jsme po vydání nového CD na začátku koncertních akci a záleží na pořadatelích jestli nás pozvou.
S Arakain i Kreyson jsme hráli rádi na Slovensku…Je tam skvělé publikum.

Všimol som si, že budeš hosťom aj na vystúpení Gotthardu v Prahe. Ako sa to podarilo dohodnúť? (Oslovil ťa niekto z ich managemetnu?)

Daniel Krob: Hrajeme 19.11. Český pořadatel Pragokoncert je oslovil, protože věděl, že přijedou sami a oni  po poslechu našich nahrávek svolili …
Jsme sami zvědavi, jak nás jejich publikum přijme…Zpíváme česky.

Čo hovoríš na ich nový album? Všimol som si, že na serveroch obdržalo dosť rozporuplné reakcie.

Daniel Krob: Myslím, že je to spojené s novým zpěvákem, je mladší a trochu sladší, to je možná ten nezvyk…Jinak se mi to album docela líbí, jsou to proste porad Gotthard.

Viac menej sa zhodujeme.  Zahliadol som na tvojom webe aj  Arakain Memorial tour o ktorom si sa vyššie zmienil. Kto bol iniciátorom tej myšlienky?

Daniel Krob: Vymyslel to Aleš Brichta.  Chtěl dát dohromady všechny zakládající členy Arakainu na jeden koncert a to se mu povedlo. Jsou tam všichni a všichni hrajou písně z dob 1982 – 1994.
Hraje se 30 skladeb včetně Amadeus, Proč, Šehrezad, Zátraty a nálezy, Gladiátor, Gilotina atď… Proste super akce.

Sú v pláne aj nejaké akcie na Slovensku v rámci tohto turné?

Daniel Krob: Strašně by jsme si to přáli, je to však velmi náročné…je nás celkem 15…každý pořadatel na to nemá kapacity… Myslím i ty finanční.
Pokud by měl někdo zájem dohodnout Slovenské turné tak ať se ozve…budeme rádi 🙂

Jasne… Vznikne s toho tour aj nejaký záznam. (DVD alebo aspoň live album?)

Daniel Krob: V Praze se jeden koncert natáčel, ale zatím to není hotově. Nevím sám jestli se to vydá.

Ty si pred nedávnom vydal svoje prvé sólové CD. Ako sa naň pozeráš z odstupom času?

Daniel Krob: Zrovna včera jsem ho pouštěl v autě našemu novému technikovi a zjistil jsem, ze mě pořád baví 🙂 Tak to bude asi pozitivní.  CD vzniklo za 6 dni a je v něm vše natočeno živě, žádné střihy a kopírováni refrénu jako je to teď zvykem…
Je v něm naše energie a proto mě pořád baví.

No­ tak to je výborné.­ Keď mám správne informácie­­ tak prvú polku albumu tvoria skladby,­­ ktoré ti zvýšili z tvojich kapiel a druhú nová podoba niektorých­­ známych skladieb­­ Arakainu­­ a Kreysonu.­ Použil si všetok zvyšný materiál s týchto kapiel alebo ti ešte niečo ostalo?

Daniel Krob: Máš pravdu, z Arakain jsou3 a Kreyson 2 skladby. Vše ostatní jsou moje písně.
Na dalším CD už budou jen moje skladby ze současné tvorby. Také nějaké instrumentálky.

No tak tie inštrumentálky na tomto CD musím pochváliť, fakt sa ti vydarili. Kedy môžeme očakávať ďalší album? Aspoň približne.

Daniel Krob: Budeme natáčet v lednu 2013.
Tak myslím že CD vyjde na jaře 2013.

Vidím, že sa teraz nachádzaš vo veľmi plodnom období.  Kde čerpáš námety na svoje skladby?

Daniel Krob: Témata na texty jsou každý den okolo mne, jen se stačí zadívat na sousedy, politiky, podnikatele, kamarády, rodiče.
S muzikou je to dost podobně, najednou přijde nápad a já ho nahraju na iPhone…pak si ho za týden pustím a když se mi ještě líbí tak ho použiju.
Nedá se to naplánovat. Musí to přijít samo. Odněkud zhůry (někdo by řekl od Boha).

OK, Ako vyzerá tvoj bežný deň, keď sa nevenuješ muzike?

Daniel Krob: Většinou se celý den zabývám věcmi okolo muziky a když je dobře počasí tak chodím trénovat s akrobatickým 3 metrovým radiem řízeným modelem na závody…

Čomu si sa venoval v období po konci Zeus až do tohto roku v podstate (kým si vydal to sólo CD)

Daniel Krob: Produkoval jsem různé jiné kapely a organizoval koncerty, byl jsem vlastně klasicky pořadatel, lepil jsem plakáty a vařil jídlo pro kapely…byl jsem na druhé straně barikády. Taky jsem dělal i  koncert Arakain v Berouně, vydával jsem knížky a časopisy…Kultura 100krát jinak a pak letadla a letadla a letadla…hiii.. 🙂

Ako to bolo s tvojím návratom ten rok? Niekto ťa oslovil, alebo ti chýbalo aktívne hranie tak si sa do toho jednoducho pustil?

Daniel Krob: Impulsem byl loňský telefonát Aleše Brichty: Čau …ještě hraješ??? Dáme dohromady Arakain Memorial… Jdeš do toho? A já řekl…jasan…vždycky!
A to byl ten impuls.

A že potom prišiel aj ten album a tak

Daniel Krob: Dohodli jsme se s Alešem že dáme společný koncert a zahrajeme po 20ti letech spolu píseň Proč. No a pak jsme ji natočili ve studiu a jak nám to tak pěkně šlo tak jsem točil další skladby a deska byla na světě. Přišlo to samo, neplánovaně.

Na ktoré veci z tvojej bohatej muzikantskej kariéry najradšej spomínaš?

Daniel Krob: Asi to bude na koncert s Iron Maiden, kde jsme hráli jako předkapela. Chovali se k nám jako k vlastním. Paráda. Pak jsme s nima jeli na další koncerty po Rakousku a Německu… To co jsme viděli a zažili byla skvěla zkušenost.

To v tej dobe si bol s Arakainom?

Daniel Krob: Ne ne, to už jsem odešel z Kreysonu a měl jsem svoji kapelu Zeus. Natočili jsme CD v Angličtině a hodně jsme pak hráli v Německu…Byl to rok 1993.

Tak to ste mali dobre rozbehnutú kariéru… čo sa stalo, že sa nakoniec kapela neudržala?

Daniel Krob: Hráli jsme aktivně až do roku 1999. Absolvovali jsme tour s Vildou Čokem, nebo s kapelou Seven, hráli jsme před Motorhead či Uriah Heep.
Po problémech s muzikanty, kteří chtěli hrát v muzikálech jsem Zeus nechal spát.

Mohol by si trochu priblížiť tvoje hudobné začiatky? (A taktiež hlavne pre mladších čitateľov aj veci ako prehrávky a obdobie socializmu.)

Daniel Krob: Na svých stránkách mám video z přehrávek z roku 1988…To se tenkrát muselo dělat, aby komunisti viděli, co kapely hrajou a pak to povolili nebo zakázali… Klasická cenzura.
My jsme s kapelou Ferat dělali přehrávky v Plzni a udělali je s odřenýma zádama. Tehdy jsem cvičil na kytaru 8 hodin denně a s kapelou jsme zkoušeli 3-5 krát týdne. Byli jsme zapáleni pro hudbu.

A čo napr. tie festivaly politických piesní?

Daniel Krob: Tam jsem byl také, ale jen sám s kytarou jako folkový zpěvák… Párkrát jsem musel řešit texty. S kapelama jsme tam nikdy nebyli.

Teraz dám trochu na telo otázku ak dovolíš. Prečo si v žiadnej z týchto kapiel (Freat, Arakain, Kreyson) neostal natrvalo?

Daniel Krob: U Feratu to byla nabídka od profi kapely a kdo by tehdy nešel do Arakainu.. Z Arakainu jsem odešel protože jsme založili společně Kreyson a mohl jsem hrát písničky se super zpěvákem a točit CD v Německu… Tehdy to byla velká šance.
No a z Kreyson jsem odešel z osobních důvodu. Už jsem nechtěl spolupracovat se zpěvákem…Detaily si každí domysli sám…

Jasne, podľa toho čo viem, v Kreysone to bolo dosť husté (časté odchody a tak)

Daniel Krob: Nejdřív odešel bubeník a pak já… A pak se to střídalo jako ponožky Hiiii 🙂

Ako sa pozeráš na terajší stav týchto kapiel (Arakain, alebo Kreyson… hlavne ten ich dlho očakávaný nový album).

Daniel Krob: Arakain se vyvíjí celkem skvěle… Každá jejich deska je zajikavá a i se změnou zpěváka se poprali skvěle. Co se týká Kreyson,  tak se vůbec nedivím že nemají žádné CD…

Tak neviem. Asi posledný sľúbený termín bol koniec tohto roka myslím.

Daniel Krob: Pořád přehrávají staré písně. Nechápu to. Je to jako na dechovce. Pořád jen Vyvalte sudy a Šla Nanynka do zelí.

Nebol by reálny comeback Freatu alebo Zeusu?

Daniel Krob: S Feratem bych ani moc nepočítal… Každý muzikant je už jinde. Možná by jsme mohli oživit Zeus. To by šlo.

Každopádne minimálne zo zvedavosti sa skúsim dostať k albumom Zeusu.  Nájde sa nejaká kapela s českej scény, ktorá ťa v poslednom čase veľmi oslovila?

Daniel Krob: Docela se mi líbí kapela The Snuff, s kterou jsem hrál na jaře. Snad to někam dotáhnou. Přál bych jim to.

Jasne… Ako vidíš budúcnosť českej scény?

Daniel Krob: Každá scéna má svůj vývoj. Každý rok se nenarodí skvělej zpěvák a kytarista a skladatel a bubeník atd… Vždy jsou osobnosti, ale aby se potkali v jedné kapele je náhoda a nestává se to tak často. No a když se to stane tak je to velká bomba. Na to se teď čeká a určitě to brzy zase přijde a budeme obdivovat skvělou kapelu nebo kapely 🙂

No tak ďakujem, že si si na mňa našiel čas, prajem všetko dobré a na záver poprosím o nejaký ten odkaz pre mojich čitateľov.

Daniel Krob: Taky děkuju a přeju všem čtenářům, aby je tvůj web bavil a aby si vždy našli čas na dobrou muziku. Ta nás všechny na celém světe spojuje. Mějte se… Daniel 🙂

Youtube ukážka:

Odkazy:
Oficiálny web: http://danielkrob.cz/
Bandzone: http://bandzone.cz/danielkrob
Facebook: http://www.facebook.com/pages/Daniel-Krob/314617211917066 , http://www.facebook.com/daniel.krob.73

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *