Oratory – Beyond Earth

Beyond Earth je druhým albumom portugalskej bandy Oratory. Oproti prvému, prešiel niekoľkými zmenami – je tu o niečo menej klasických duetov a jedná sa tento krát o koncepčný album. Podľa informácií zverejnených na encyklopédii metal-archives nám dáma a páni tento krát predostreli príbeh inšpirovaní knihou Os Lusíadas, portugalského autora Luisa Vaz de Camõesa, ktorá rozpráva o ceste Vasca de Gamma do Indie v roku 1498.

Oratory sa nerozhodli uberať progresívnejším smerom ale zostali verní prvkom, ktoré ich definovali už na prvom albume a to citlivý prístup k melódiám, peknému gitarovému umeniu Miguela Gomesa. Samozrejme nesmieme zabúdať ani na speváčku Annu Laru, ktorá sa nesnaží šplhať do operných výšin ako jej vtedajšia kolegyňa z istej fínskej kapely 🙂 , s ktorou je tento spolok často porovnávaný, ale dokáže ním pohladiť duše všetkých melodikov (a verím, že aj bytosti ako sú blackoši, milovníci deathu a možno aj nejakí tí grindery 🙂 ).

O vyššie spomínaných vetách vás presvedčia už prvé dve skladby – Beyond Earth a Living Wisdom.

Nasledujúca Your Glory Won´t Last Forever je skvelou ukážkou, čo vznikne zo spojenia citlivého ženského vokálu z drsným spevom jej kolegu. Táto pieseň verím, že nechýbala na koncertoch kapely.

Na Song of Lust kapela natočila aj celkom podarený klip, ktorý sa nesie v príjemnej atmosfére pláže. Verím, že po jeho zhliadnutí ho budete milovať ako celý album.

Kapela občas zapojí do spevu aj väčšie osadenstvo ako napríklad vo Victory of Light alebo v dlhej predlhej A New Quest, ktorá trvá až 7 minút. Ak máte radi dlhé epické skladby táto pre vás bude to pravé orechové. Na začiatok príjemné gitarové sólo s príchuťou klasiky a neskôr mohutný zborovo spievaný speed metal sú zárukou, že sa určite nebudete nudiť.

Z bonusov albumu som mal možnosť počuť cover hitu kapely Bangels Eternal Flame. Zvládli to so cťou, príjemné spestrenie na záver.

Bohužiaľ tento album je posledný väčší materiál, ktorý kapela natočila. Podľa informácii encyklopedie www.metal-archives.com posledným ich počinom bolo EP z roku 2005 s dvoma novými skladbami plus nejakými tými bonusmi. Napriek tomu, že viacerí členovia tejto kapely sú aktívny v  zoskupení, ktoré si hovorí Waterland, na danom webe je Oratory stále vedená ako aktívna kapela.

Ale zrejme je to chybná informácia, keďže pred malou chvíľou, som sa dozvedel z fb stránky Waterland, že Oratory su už neaktívni. Škoda 🙁

Na záver malý tip – odporúčam tento album počúvať počas večerov pri skromnom osvetlení, tak podľa mňa vychutnáte jeho atmosféru 🙂

Lineup:

 • Ana Lara – Spev
 • Miguel Gomes – Gitary
 • António Silva – Klávesy
 • Rui Santos – Basgitara
 • João Rodrigues – Bicie

Tracklist:

 1. Old Man’s Prophecy
 2. Living Wisdom
 3. Concilium
 4. Song of Lust
 5. Eternal 04:43
 6. Your Glory Won’t Last Forever
 7. Victory of Light
 8. Story of All Times
 9. Heroes From the Past
 10. Beyond Earth
 11. A New Quest

Bonusy:
Eternal Flame (Bangels cover)
Metal Messenger (Live)

Vydavateľstvo: Recital Records

Rok vydania: 2002

Hodnotenie: 5

Páčil sa ti tento článok?
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.