Signum Regis – Exodus

Signum Regis - Exodus_150x150Po dvoch nesmierne vydarených CD nám parta okolo  Ronnieho Königa tento rok priniesli ďalší kúsok, ktorý sa ale oproti prvým dvom niesol v znamení niekoľkých zmien. Tou najvýraznejšou je rozchod so štúdiovým spevákom Göranom Edmanom. Kapela sa rozhodla využiť služby rôznych vokalistov, každú skladbu naspieval niekto iný. Budete tu síce počuť aj hlas Görana, ale bude to iba v poslednej skladbe, coveri helloweenskej Sole Survivor, ktorá im ostala z minulého nahrávania. Taktiež zostavu opustili gitarista Ado Kaláber a bubeník Adrián Ciel.

Ado sa nahrávacieho procesu zúčastnil iba ako hosťujúci muzikant a  nahral iba prvé sólo v inštrumentálke The Last Days In Egypt.  Adriána Ciela budete počuť pri Sole Survivor, ktorá ako som uviedol, ostala z nahrávania minulého The Eyes of Power.

Ďalšou výraznou zmenou je to, že prvýkrát sa odhodlali na nahranie koncepčného albumu. Základným motívom celej nahrávky, je vlastne biblický príbeh o Izraelitoch v Egypte. S tým súvisí zrejme aj ich prechod pod krídla Ulterium Records, celosvetového gigantu zaoberajúceho sa prevažne kresťanskými metalovými kapelami.

V rozhovore, ktorý sa uskutočnil na ich koncerte s Theocracy v Košiciach, ste mali možnosť čítať, že dielo pôvodne  nebolo plánované ako ďalší album Signum Regis, ale vďaka istým okolnostiam sa to vyvinulo ako som vyššie uviedol. No keďže sa pánom podaril skutočne výborný materiál, na ktorom zúročili svoje skúsenosti nazbierané v rôznych kapelách (tým, čo sa ku CD dostanú po prvýkrát – väčšina členov Signum Regis funguje aj v kapelách Vindex a Trigger), tak musíme byť za tie okolnosti vďačný.

Príbeh izraelského ľudu začnete prežívať hneď po intre v dvojke Enslaved, so spevom Thomasa L. Winklera (pekný refrén: Now we’re enslaved, crushed and dismayed. Forced labor we must do, it’s hell what we go through,  there’s nothing we can do.). Od trojky The Promised Land, ktorá je vlastne rozdelená na inštrumentálnu 1. časť – Revelation a 2. časť Where Milk and Honey Flow začína dielo pekne gradovať. Nasledovať bude popis dialógu Mojžiša s Faraónom – Let Us Go! a nakoniec vygraduje pri dramatických Warth of Pharaoh a The Ten Plagues. Myslím, že obe spĺňajú aj tie najnáročnejšie kritéria na dobrú metalovú skladbu. Energické tempo, pekné gitarové motívy a speváci, ktorý sa dokázali dokonale zžiť s ich textami.

Tikot hodín odštartuje inštrumentálku – Last Days in Egypt. Čo by som k nej povedal? Štandardná vec, ktorá síce nejak moc nezaujme, ale ani neurazí. Poslednými štandardnými piesňami sú titulná Exodus a najdlhšia Song of Deliverance, kde okrem Matta Smitha a Lanca Kinga spieva aj žena  Brazílčanka Daísy  Munhoz. Obe sú podľa mňa vydarené, ale tá dvojka ma zaujala o čosi viac. Obsahuje viac melódie a spev danej dievčiny je pekným spestrením CD.

Na záver ako som vyššie uviedol si budeme moc vychutnať cover od Nemcov Helloween Sole Survivor (musím povedať, že Göran ju pekne obohatil) a bonusom je Mountain of God, spievaná Mayom Petraniom, človekom, ktorý je vlastne koncertovým spevákom kapely. Bohužiaľ proti iným kúskom mi prišla dosť slabá. Odspievaná síce kvalitne, ale hráčsky mi príde akosi bez nápadu.

Uzavriem to tým, že môžeme byť radi, že podobný spolok ako je Signum Regis u nás vznikol. V ničom nezaostávajú ani za legendami ako napríklad Stratovarius alebo vyššie spomínaný Helloween. Podľa mňa majú skvelú šancu ukázať metalovému svetu, že aj naša krajina má, čo ponúknuť.

Lineup:

 • Ronnie König – basgitara
 • Filip Koluš – gitary
 • Jaro Jančula – Bicie

Hosťujúci muzikanti:

 • Libor Krivak – gitarové sólo na Exodus
 • Ado Kaláber – prvé gitarové sólo na The Last Days In Egypt
 • Janči Tupý – Klávesy v The Last Days In Egypt
 • Adrián Ciel – bicie v Sole Survivor
 • Ivo Hofman – klávesy a orchestrálne aranže v The Promised Land

Speváci:

 • Marián “Mayo” Petranin
 • Göran Edman
 • Thomas Winkler
 • Samuel “Sam” Nyman
 • Eli Prinsen
 • Daísa Munhoz
 • Matt Smith
 • Michael Vescera
 • Lance King

Tracklist:

 1. On the Nile (intro)
 2. Enslaved (spev Thomas Winkler)
 3. The Promised Land (spev Michael Vescera)
 4. Let Us Go!(spev Eli Prinsen)
 5. Wrath of Pharaoh (spev Samuel “Sam” Nyman)
 6. The Ten Plagues (spev Matt Smith)
 7. Last Days in Egypt (instrumental)
 8. Exodus (spev Lance King)
 9. Song of Deliverance (spev Daísa Munhoz, Matt Smith, Lance King)
 10. Sole Survivor (Helloween cover) (spev Göran Edman)
 11. Mountain of God bonus (spev Mayo Petranin)

Rok vydania: 2013

Vydavateľstvo: Ulterium Records

Youtube ukážka:

Hodnotenie: 5,5/6

2 thoughts on “Signum Regis – Exodus”

 1. album je super – hudba výborná, aj speváci výborní, atmosféra podmanivá a strhujúca. no má aj slabšie stránky – napríklad podľa mňa úplne zbytočný cover od Helloweenu, to som naozaj moc nepochopil. ale aj tak, na slovenskej scéne veľká vec a keby som si mal robiť nejaký rebríček albumov SK/CZ, tak by Exodus bol určite jeden z kandidátov na dosku tohto roka 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *