The Art of Fading – Principles (EP)

????????V prvom rade sa musím priznať, že rakúska metalová scéna je pre mňa takmer úplne cudzia. A to napriek tomu, že som videl pár koncertov kapiel od našich juhozápadných susedov a vypočul si zopár skladieb na nete a pokiaľ si pamätám, vždy zanechali na mňa dobrý dojem.

Možno práve preto som privítal, keď sa ku mne dostal materiál od viedenskej kapely The Art of Fading. Ich debutové EP s názvom Principles obsahuje 5 skladieb v štýle, ktorý oni sami označujú ako extreme metal. Toto označenie vcelku veľa nenapovie, preto si dovolím popísať ich tvorbu ako mix death metalu a metal core (snáď ich to neurazí 🙂 ).

Prvou skladbou na tomto EP je pieseň Thaw, ktorá začne hneď zostra a bez zbytočných príprav na nás priamo zaútočí a vtiahne do seba. Celkovo pôsobí trochu chaoticky, ale má pekne navrstvené gitary. Druhou v poradí je pieseň Nihil, ktorú si The Art of Fading vybrali na vytvorenie videoklipu (trochu nešikovné live video zo zostrihov z koncertov). Skladba je však oveľa lepšia ako video k nej. Gitary hrajú pekné melódie a hlas speváka dobre sedí k svižnému tempu. Text piesne je „o ničom“, teda o našej bezvýznamnosti a o tom, ako sa snažíme a derieme a napokon aj tak skončíme ako „nič“.

Don’t Mistake začína dobrým gitarovým riffom, ale asi po minúte sa vráti k bežným štandardom ostatných skladieb. Asi po troch minútach sa definitívne stáva únavnou a človek sa nevie dočkať, čo bude nasledovať po nej. Predposledná pieseň As Time Passes By je pre mňa najzaujímavejšou z celého EP. Začína nenápadnou vyhrávkou, ktorá sa postupne zlomí do divokého tempa, ktoré sa niekoľkokrát zmení s pokusom o vygradovanie atmosféry. Myslím, že táto sa naozaj vydarila a jediné, čo jej snáď chýba, by mohli byť trochu prepracovanejšie bicie s lepším zvukom. Text piesne je s pomerne depresívnym nádychom o tom, že v plynutí času z nás, našich plánov a našich aktivít aj tak nič nezostane. Veľmi dobre! Posledná skladba Pale je vcelku dôstojným zakončením zoznamu piesní na EP Principles.

Celkovo znie EP Principles kompaktne, má celkom dobrý zvuk a pre začínajúcu kapelu môže byť dobrým odrazovým mostíkom k ešte vyšším métam. Títo hudobníci vedia hrať a ak vydržia, je pravdepodobné, že o nich ešte budeme počuť.

 

Lineup:

 • Johannes Stangl – gitary
 • Robert Mang – gitary
 • Simon Doujak – basa
 • Eduard Savitchi – spev
 • Sebastian Fietz – bicie

Tracklist:

 1. Thaw
 2. Nihil
 3. Don’t Mistake
 4. As Time Passes By
 5. Pale

Rok vydania: 2014

Vydavateľstvo: Vlastné vydanie

Youtube ukážka:

Linky:
Facebook: https://www.facebook.com/theartoffadingofficial
Bandcamp:  https://theartoffading.bandcamp.com/releases

Hodnotenie: 4

Čítať anglicky (read in English)

Páčil sa ti tento článok?
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.