Brazílska Angra stále patrí medzi stálice svetovej melodickej metalovej scény. Nepoložili ich mnohé zmeny zostavy, stále dokážu zaujať svojou muzikou a koncertmi. Koncom minulého roka príjemne prekvapili aj ľudí na Slovensku, keďže ohlásili že v rámci chystaného turné navštívia prvýkrát aj východnú a strednú Európu. To neobišlo ani našu krajinu.
V doprovode novej formácie Geoffa Tateho – Operation: Mindcrime a supportu vystúpili 7. apríla v BA a o deň na to v košickom Collosseu.
Hneď na úvod musím pochváliť samotných organizátorov. Ohlásený časový rozpis sa im podarilo viac menej dodržať a vpúšťať do klubu začali takmer načas (iba s 5 minútovým meškaním).
Začiatok
Krátko na to sa na pódiu objavila prvá banda – Talliani Ravenscry s Giuliou Stefanovou za mikrofónom. Väčšine ľudí boli takmer úplne neznámi. Hudobne to bolo niečo medzi gotickým a alternatívnym metalom. Z hľadiska hrania a spevu im nebolo čo vytknúť, Giulii sa však nedarilo získať ľudí pod pódiom na svoju stranu (a to napriek jej šarmu).
Ide do tuhého
Halcon Way dorazili až z ďalekých Spojených Štátov Amerických. Ani ich mnohí prítomní veľmi nepoznali, z image sa však dalo odhadnúť čo to bude zač. Hrali taký power metal sem tam okorenení progresívnymi prvkami. Oproti prvým sa im podarilo získať ľudí na svoju stranu a pod pódiom bola slušná zábava.
Z hudobného hľadiska to nebolo príliš originálne (hlavne z hľadiska gitarových motívov) bavilo to aj mňa. Mali však problém so zvukom. Nástroje, doprovodné vokály bolo pomerne dobre počuť, no sólový spev sa takmer úplne strácal.
Zlatý klinec večera
Legendárny album Operation Mindcrime americkej progresívno heavy metalovej legendy Queensrÿche oslavuje tento rok 30. výročie. Preto sa banda okolo ich bývalého speváka Geoffa Tattho – Operation: Mindcrime, rozhodla na aktuálnom turné ho celý zahrať. Zo všetkých vystupujúcich mali tento večer najlepší zvuk – všetky vokály a nástroje bolo výborne počuť.
Aj keď ich muzika je určená skôr pre náročnejších poslucháčov na reakciách publika bolo vidno, že pre mnohých to bol rovnako dôležitý interpret ako brazílska Angra.
Mňa osobne zarazila takmer nulová komunikácia Geoffa s ľuďmi. Po skončení každej skladby nasledovali sample uvádzajúce ďalšiu skladbu. Max približne v strede setu povedal par slov.
Vystúpenie Angry sa začalo skladbou Nothing to Say z albumu Holly Land a po nej nasledovala Travelers of Time z aktuálnej novinky Ømni. Bohužiaľ opäť sa objavili problémy so zvukom – opäť sa hlavný spev akosi strácal. Po pár piesňach sa to zlepšilo, úplne ideálne to však nebolo.
Celkovo kapela si koncert užívala aj ľudia sa bavili.Fabio však mohol trochu viac komunikovať. Selitst bol poskladaný z piesní z rôznych albumov, dominovali hlavne staršie kúsky. Jeho spestrením bola jedna skladba spievaná gitaristom Rafaelom a bubenícke sólo. Ako prídavok odzneli Rebirth a zmes piesní Carry On a Nova Era.
Napriek istým problémom si myslím, že 8. marca sme v košickom Collosseu prežili krásny večer. Ďakujem pánom z EPG za dobrú prácu a aj celému klubu.
Autor foto: Stephen