Makar Čudra – 1987- 2014

Makar 1987- 2014 coverSnívať sa oplatí. A fanúšikovia slovenskej heavy metalovej špičky Makar Čudra snívajúci tridsať rokov o albume sa konečne dočkali. Teda zatiaľ aspoň kompilácie so všetkými legendárnymi singlami.

Samozrejme, najviac sa tešia na pecky z obdobia rokov 1987 až 1990, kedy sa prvýkrát rozpadli. Vtedy boli jednoznačne najúspešnejšia slovenská metalová kapela a valcovali všetko, čo sa im postavilo do cesty. Hitparádové víťazstvá, veľké predaje singlov, koncerty nie len po Slovensku a Čechách, ale aj v ostatných krajinách východného bloku.

A potom nič. Rozpad a problémy. V tomto sa dá nájsť veľká paralela s českou legendou Motorband. Vláda jedného člena, neprimerané nároky na muzikantov a zlé obchodné rozhodnutia. Pokiaľ v Motorband sa v tomto trende stále pokračuje, snáď sa tomu v Makar Čudre vyhneme.

Prvým znamením, že sa veci pohli k lepšiemu, je vydanie tejto kompilácie s najväčšími hitmi kapely a skoro súčasne s ňou po lete vychádza na CD aj nový materiál.

CD otvára prvý singel z roku 1988 Strašiak v hlave, kde bol spevákom Peter Slivka. V tej dobe veľký hit a fantastický heavy metal. A veľmi kultivovaný. S top výkonmi a na tú dobu príjemným zvukom. Bola obrovská škoda, že so Slivkom v tej dobe vzniklo len toto.

Nasleduje prvý singel s dnešným kráľom šlágrov Ottom Weiterom. A to najväčší hit Makar Čudra s názvom Strigy na sabat. Otto sa tam naveky stal ,,slovenským Dickinsonom“. Táto skladba zažila obrovskú rotáciu v socialistických médiách a doslova už 31 rokov zažíva aj život po živote. Pravidelne sa objavuje v médiách, kompiláciách alebo sa o nej píše.

Ďalej tu budeme mať hitovku Pan Pasteur, baladu Nám stačí tak málo, až dôjdeme k pesničkám spievaných gitaristom Ivanom Kutným. Jeho spev znie pomerne punkovo, ale príjemne. Ak mám byť detailný, tak mi jeho hlas pripomína Milana Dočekala, prvého speváka Teamu.

Čo je zaujímavé, lebo vďaka mohutnému využitiu klávesov skladba Tento deň pripomína doslova heavy verziu Teamu. Z obdobia spievaného Ivanom sú pre mňa jednoznačným vrcholom Tiene v garážach. Skvostná hard rockovka z roku 1998. V nej je veľmi cítiť ako sa Ivan v speve zlepšil.

Po nej prichádza inštrumentálna skladba Makar Čudra a ja sedím s otvorenými ústami. V teenagerskom veku som túto skladbu počul v rádiu snáď stokrát ako džingel a veľmi sa mi páčila. Vôbec som netušil, kto ju hrá a už som nedúfal, že by som ju vôbec ešte niekedy započul. Bol to pre mňa šok.

V roku 2008 vychádza vďaka knihe Bratislavký nárez nový singel Vrtká s pôvodným spevákom Petrom Slivkom. Opäť dokázal, že je unikátny spevák a príjemná rocková vec ovplyvnená ľudovkami bola na svete. Peter žiaľ v kapele dlho nevydržal a bol opäť nahradený Ottom Weiterom. S ním nahrala o rok neskôr Makar Čudra novú a metalovú verziu Vrtkej.

Otto dokazuje, že je na Slovensku rozsahovo a technicky najlepší spevák, ale dvadsať ročné spievanie repeťáckych odpadov zanechalo následky. Otto môže, ako sám hovorí, doma počúvať len Queen a Iron Maiden, no na nahrávkach Čudry z rokov 2009 až 2014 má skutočne nepríjemný repeťácky afekt. Veľká škoda.

To ale nič neuberá kvalite produkcie kapely a konečného vyznenia tejto silnej heavy metalovej skupiny. Záverečná skladba Žobrák sa nesie v poriadnom power metalovom duchu a pripravuje fanúšikov snáď na veci budúce.

Veľmi rozumne sa na CD neumiestnili zlé cover verzie z poslednej etapy kapely.

Makar Čudra boli, sú a vždy budú špička. Tam niet čo dodať. Je veľmi dobre, že sa nedajú v podstate ani k nikomu prirovnať. Jasné, behom rokov som počul, že sú taká slovenská odozva na Maiden alebo Pretty Maids, či Virgin Steele, ale tam veľká podobnosť proste nie je. Ľudia majú v povahe porovnávať. Makar Čudra je len Makar Čudra.  Veľmi sa teším na budúce počiny. Nová zostava je výživná.

Lineup:

 • Otto Weiter – spev
 • Peter Slivka – spev
 • Ivan Kutný – gitary, spev
 • Vladimír Jurča – gitary
 • Vladimír Sucháň – basa
 • Stanislav Kertész – bicie

Tracklist:

 1. Strašiak v hlave
 2. Strigy na sabat
 3. Pán Pasteur
 4. Nám stačí tak málo
 5. Tento deň je náš
 6. Makar Čudra
 7. Tiene v garážach
 8. Vrtká (s Peter Slivka)
 9. Vrtká (S Otto Weiter)
 10. Žobrák

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Mars Group

Youtube ukážka:

Linky:
http://www.makarcudra.sk/
https://www.facebook.com/makarcudraheavymetal/
https://bandzone.cz/_113835

Hodnotenie: 6/6

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.