Mali by ľudia, činní na metal/rockovej scéne aktívne propagovať očkovanie proti ochoreniu COVID-19?

covid 19Proti vírusu COVID-19 sa momentálne snažíme bojovať očkovaním. Samotné ochorenie má vplyv aj na muzikantov ako takých. Šesť osôb činných na metal/rockovej scéne odpovedalo na nasledovnú otázku:

Myslíš si, že by promotéri, hudobníci a iní ľudia, aktívni na metal/rockovej scéne mali očkovanie proti vírusu COVID-19 propagovať z vlastnej iniciatívy?

Peter HajduPeter Hajdu (Slight Lie):

Podporujem očkovanie všetkými desiatimi, ale táto téma by podľa mňa mala ostať mimo muziky. Nech to ľudia pokojne propagujú, ak uznajú za vhodné, ale ako ľudia ceniaci si zdravie, nie ako hudobníci.

Lebo napriek tomu, že si myslím, že očkovanie je cesta k otvoreniu napr. hudobných klubov pre všetkých, viem, že nie každý muzikant je tomu naklonený, čiže by to zas iba vytváralo rozbroje aj na scéne, ktorá má spájať, nie rozdeľovať.

Linky:
https://www.facebook.com/SlightLie/
https://slightlie.bandcamp.com/
https://bandzone.cz/slightlieofficial/
https://www.youtube.com/channel/UCTq4YlrlVYE4mIZgN02T9uA


Martin LukáčMartin Lukáč (redaktor metalopolis.net, autor Monstronomicon):

Odhadujem, že každý, kto má v mentálnej výbave nastavenú základnú príčetnosť, svojprávnosť a zodpovednosť voči sebe a svojim blízkym, už zaočkovaný je, prípadne čaká na termín. (Bez toho, aby mu čokoľvek musel odporučiť/neodporučiť nejaký politik či podobná vymeniteľná figúra.)

Netuším, či má cenu presviedčať všetkých tých, čo na sociálnych sieťach „vyštudovali“ medicínu, virológiu, biochémiu, farmáciu a teraz majú ksicht bohorovne dávať po FB do laty ľudí so vzdelaním v odboroch, aké sa dlho a náročne študujú, s rokmi praxe, výsledkami, vedeckou prácou a všetkým ostatným.

Plus z iste zaujímavých dôvodov – v čí prospech? – šírenými supersprostosťami strašia nerozhodnutých. Toto nechám na Darwina.

Ani u zaočkovaného majiteľa klubu, promotéra, organizátora koncertov atď. neexistuje povinnosť, aby miesto svojej práce horlil za vakcináciu.

Tá povinná nie je, na druhej strane na mieste dotyčného viem, že ľudí potrebujem a ak nechcem, aby u mňa v podniku/na akcii museli neočkovaní byť s prikrytými ksichtmi, aby si nejakú novú verziu vírusu nedílovali medzi sebou, určite by som sa netajil s niečím takým, ako „odkedy som zaočkovaný, už sa kvôli covidu, ktorý tu je bez ohľadu na to, čo nejaký šarlatán a manipulátor vycapil na net, v zásade vôbec nestresujem, idem kam chcem a kvalita života je proste lepšia.“

Lebo niečo ako „Zákaz vstupu neočkovaným!“ by neprešlo a ešte by bolo ľudskoprávneho bliakania a rojenia „antifašistov“.


Rudy ZajacRudy Zajac (Hidden Music Agency)

No táto otázka, resp. téma je ako červená plachta pre býka… ja osobne si myslím, že každý sa má zariadiť podľa seba …ak to tak cíti, že by mal očkovanie propagovať, nech tak urobí.

 

Majo Krátky


Majo Krátky (spevák a gitarista Volume)

Myslím si, že zvýšiť povedomie o očkovaní je fajn vec. Čo ale nepodporujem je nátlak v prípade tejto problematiky. Každý človek má právo na to, aby sa slobodne rozhodol na základe svojich vlastných skúseností.

Ak sa niekto dá očkovať a ukáže svetu, že sa ľudia nemajú čoho báť, tak je to skvelý postoj.

Ale v tejto pre mňa celkom zvláštnej dobe je náročné nájsť ten správny pomer, pretože takáto kampaň z vlastnej iniciatívy zo strany známych ľudí má práve v spoločnosti opačný dopad.

Každopádne by to človek mal robiť na základe vlastného presvedčenia a nie pod nátlakom alebo preto, že musí.

To nikdy nebude fungovať. Ja mám očkovanie už úspešne za sebou bez akýchkoľvek komplikácií. Foto je dostupné na mojom FB profile.

Linky:
http://www.volumeband.sk/index.php
https://www.facebook.com/volumetn/
http://bandzone.cz/volumetn


JuryJury (Konflikt)

Ja si myslím, ak niekto má vlastný vkus a počúva nejaký žáner, ako metal, punk, ska atď., a nie ako ovce bez vkusu, čo im tlačia v rádiách, tak tí ľudia majú aj vlastný názor na túto tému, a vedia sa rozhodnúť podľa svojho názoru, presvedčenia, a nepotrebujú žiadnu propagandu.

Sapere Aude, čiže maj odvahu používať svoj vlastný rozum.

Linky:
http://www.konflikt.sk/
https://www.facebook.com/konfliktofficial
https://www.instagram.com/konflikt_official/


Marc B.K.Marek “Marc B.K.” Kučera (Makar Čudra, Janesession, TEMO, Karnsteins a veľa ďalších.)

Osobne som demokrat. Takže si myslím, že je to každého vec. Chápem, prečo áno a aj prečo nie. Ale neviem si osobne predstaviť, že by niekoho, také niečo dokázalo ovplyvniť k tomu či onomu kroku. Ja dúfam, že sa časy agitiek umelcov ako tomu bolo napr. za minulého režimu, nevrátia.

To je jedno, z akej strany. Slobodná vôľa na základe relevantných informácií musí byť posvätná. Ukáž mi jediného človeka, na ktorého funguje reklama v TV! Ja ho nepoznám. A toto je podla mňa rovnaký prípad. Človek, ak má rozum si v tejto vážnej situácii zistí veci sám.

Umelci tu majú plniť úplne inú úlohu. Majú svojimi textami a svojou hudbou otvárať hlavy, a klásť otázky. No a ľudia si musia odpovedať sami. Takže, každý sa musí sám rozhodnúť.

Žijeme v dobe sociálnych sietí, kedy obyčajný nekorektný humor alebo hlásenie sa k čomukoľvek a komukoľvek vyvoláva obrovské neosobné konflikty, čo len odpútavajú pozornosť od dôležitejších vecí v živote. A hlavne rozdeľuje ľudí. Ľudia nemôžu čakať na to, kým im niekto povie, ako sa majú zachovať.

Dobrá vec sa vždy musí presadiť sama a sami sa musíme správne zachovať. Inak svet nebude nikdy lepší. Ani s agitkou. To nás história musí naučiť.

Linky:
https://www.facebook.com/jane.razor.janesession
https://bandzone.cz/janesession

Titulná Foto: www.wikipedia.org

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *