Cesta tam
Bol utorok, z Košíc sme vyrazili vlakom o 8.00 a na poludnie sme dorazili do hlavného mesta Maďarska. Bolo horúco, opravovala sa jedna z hlavných ciest a na chodníkoch boli kopy bordelu. Je miestnym zvykom, že ak má prísť veľkokapacitný kontajner, obyvatelia vynosia nepotrebné veci na ulicu. Ktokoľvek sa v tom môže prehrabovať a odniesť, čo sa mu páči.
Nie som zanieteným fanúšikom Tool, ale rešpektujem túto štvoricu a pamätám si ich klipy z MTV Headbanger’s Ball. Lístok mi daroval starý kamarát Mrocky. Mal dva, ale nemal s kým ísť a tak prehovoril mňa. Taká ponuka sa neodmieta.
Objav
Táto kapela sa vynorila z Los Angeles v roku 1990 a patrila v tom čase k tým najoriginálnejším z hnutia alternatívneho rocku. Je označovaná za pokračovateľa rannej psychedelickej tvorby Pink Floyd a je známa temnými hororovými klipmi, na ktorých sa autorsky podieľa gitarista Adam Jones. Spevák Maynard James Keenan ešte účinkuje v experimentálnych projektoch A Perfect Circle a Puscifer.
Pred halou
Na koncerte bolo zakázané fotiť, filmovať a mať vak. Tie malo množstvo ľudí, ktorí prišli zďaleka. V dave bolo počuť okrem maďarčiny aj slovenský, poľský a ruský jazyk. Koncert bol významný pre fans Tool, pretože vo východnej Európe hrali len v Prahe a Krakowe. Tak sme si batožinu museli odložiť v šatni, ktorá bola vonku.
Show mala začať o 20.00, ale možno aj kvôli tomu vznikol skoro hodinový sklz. Hala sa pomaly zapĺňala. Asi preto nehrala predkapela Brass Against. Títo Američania majú svoj repertoár zložený zo zaujímavo spracovaných coverov od Tool, Alice In Chains, Rage Against The Machine, Soundgarden, Black Sabbath, Led Zeppelin, Beastie Boys, Audioslave, ale aj z vlastných skladieb.
Koncert
Dvanásťtisícová Papp László Budapest Sportaréna bola takmer vypredaná. Bolo to záverečné vystúpenie z dvanástich koncertov európskeho turné na podporu posledného albumu Fear Inoculum – 2019, ktorí Tool vydali po dlhých trinástich rokoch.
Kapela začala riadne nahlas za priehľadnou oponou po obvode javiska. Spolu so zadnou projekciou zobrazovala vizuálnu stránku ohromujúceho psychedelického umenia s posvätnými geometrickými symbolmi. Neskôr sa otvorila a nastúpila veľkolepá laserová show. Zazneli najlepšie veci zo všetkých piatich albumov a publikum šalelo.
Progresívny metal art rock ich dostal do tranzu. Ja som poznal len bolestnú skladbu Sober z LP Undertow z roku 1993. Prejav speváka Maynarda bol drsný, ale melodický a veľmi emotívny. Doprevádzali ho meditatívne hypnotické rytmy, miestami strašidelné gitarové témy spolu s mohutnou basou. Skvelý bubeník Danny Carey predviedol aj brilantné sólo.
Zákaz fotografovania zmiernil spevák Maynard James Keenan, keď povolil publiku natáčať poslednú skladbu so slovami ,Good deal?‘
Cesta domov
Kvôli dlhému radu pred šatňou sme nestihli polnočný bus. Aj v tomto čase sa ešte pár ľudí s baterkami hrabalo vo vyhodených veciach na ulici. Čakali sme na prvý ranný vlak o 6.30. Pred stanicou sme stretli Ákosa z Debrecína, ktorý bol tiež na koncerte. Dali sme sa s ním do reči. Vysvitlo, že hrá na bicie v stoner rock kapele Bring Me Green a sľúbil, že pošle CD.
Do Košíc sme dorazili v stredu ráno o 10.00.
,,Tool je nástroj, je to kľúč, ktorý môžete použiť ako katalyzátor vo svojom procese zisťovania a dosahovania čohokoľvek.“ M.J. Keenan.
Szia Budapest!
Ilustračná foto: https://www.facebook.com/events/154432923475296/