Altaria – Wisdom

altaria wisdom cover 2022

altaria wisdom cover 2022Fínska Altaria patrí medzi kapely, ktoré zažiarili začiatkom nového milénia. V ich zostave ste mohli nájsť ľudí ako Jani Liimatainen (vtedy Sonata Arctica) a Emppu Vuorinen (Nightwish).

Po roku 2016 sa po nich zľahla zem. Avšak v 2019-tom ako bájny fénix povstali z popola a začali pripravovať comebackový album. Dostal názov Wisdom a z dôvodu pandémie vyšiel nakoniec až začiatkom júla t. r..

Veľké zmeny

Hneď na úvod treba povedať, že slávnych muzikantov by ste tu hľadali márne. A vôbec. Z pôvodnej zostavy ostala len rytmická sekcia, teda bicie a basa. No, aj keď tu nemáme známych hráčov, nemusí to znamenať katastrofu.

Aj štýlovo je to trochu iné ako v začiatkoch. Chlapci sa trochu viac posunuli k melodickému hard rocku. Avšak metal sa úplne nevytratil (napr. Power to Heal, Lost in Time).

Od súčasného speváka Taageho Laiha žiadne ,,ječáky“ čakať nemôžete, no jeho hlas je veľmi príjemný. Gitaristi síce hrajú na prvý pohľad ,,neškodne“, no občas vedia z talónu  vytiahnuť zaujímavý riff (Diablo Rojo).

Okrem iného budeme tu mať aj nanovonahratú History of Times to Come. Či je to zbytočný krok alebo pekná možnosť porovnať starú a novú Altariu, to posúďte vy.

Verdikt

Balansovanie medzi melodickým hard rockom a metalom Altarii svedčí. Avšak niekto, čo si pamätá ich prvé počiny, možno bude z platne Wisdom sklamaný.

Lineup:

 • Taage Laiho – spev
 • J-P Alanen – gitary
 • Petri Aho – gitary
 • Marko Pukkila – basa
 • Tony Smedjebacka – bicie

Tracklist:

 1. Wisdom
 2. Without Warning
 3. Diablo Rojo
 4. Kissed by the Flames
 5. Power to Heal
 6. Sometimes
 7. Victory of Winter
 8. History of Times to Come (2022)
 9. Lost in Time
 10. Crimson Rain

Rok vydania: 2022

Vydavateľstvo: Reaper Entertainment

Youtube ukážka:

Linky:
https://www.facebook.com/altariaofficial/
https://twitter.com/altariao/
https://open.spotify.com/artist/5SSKKiFbZXZeXH40mv0fsS/

Hodnotenie: 4,5/6

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *