Ako dobre poznáte kapelu Kreator?

kreator kapela 2023
V 80. rokoch USA dali svetu tzv. Veľkú thrash metalovú štvorku (Big Four). No zahanbiť sa nenechala ani Európa. Najviac thrash metalových kapiel sa pravdepodobne urodilo v Nemecku. Medzi tie najznámejšie patrili hlavne Kreator.
kreator kapela 2023

Každý správny fanúšik thrash metalu pozná tieto fakty

Kapela Kreator vznikla v meste Essen v roku 1982.

Zakladajúci členovia boli spevák/gitarista Mille Petrozza, bubeník Jürgen “Ventor” Reil a basgitarista Rob Fioretti.

Pôvodný názov zoskupenia bol Metal Militia.

Krátko na to sa premenovali na Tyrant a neskôr na Tormentor.

Pod touto značkou natočili dve demonahrávky Blitzkrieg a End of the World. Obe v roku 1984.

Kreator was born

Krátko po tom začali používať názov Kreator.

Časom sa stali takí populárni, že minimálne v bývalom Československu bol zvyk, že názov thrash metalovej kapely musí končiť na „tor“ (Gladiator, Törr…)

Debutový album pod značkou Kreator sa volal Endless Pain a bol vydaný v roku 1985 pod známym vydavateľstvom Noise Records.

Na turné k nemu hral s chlapcami aj, bohužiaľ už nebohý člen Sodom – Michael Wulf. Michael bol nejaký čas člen Kreator, no nijako sa nepodieľal na druhom albume Pleasure to Kill (1986). Ten je dodnes považovaný za thrashmetalovú klasiku.

Po ňom Kreator začali hrať koncerty aj mimo rodného Nemecka.

V roku 1987 prvýkrát koncertovali aj v USA (ako predskokani Voivod).

Krátko po tom vydali ďalší album Terrible Certainty, kde sa rozhodli isť trochu progresívnejším smerom.

Prvýkrát bol nahrávaný v štvorici. Predstavili na ňom nového gitaristu Jörga ,,Tritzeho” Trzebiatowskiho.

Nachádzala sa na ňom aj pieseň Toxic Trace. Tá dostala Kreator aj na obrazovky MTV.

Ako dobre namazaný stroj, Mike a spol. pokračovali vo vydávaní nahrávok. Na ďalší rok uzrela svetlo sveta platňa Extreme Aggression.

Aj tá obsahovala viacero hitov. Za všetky spomeňme Betrayer. K nemu vznikol aj videoklip, ktorý mohli vidieť diváci známej relácie Headbangers Ball.

Po jeho vydaní zostavu opustil „Tritze“ a jeho náhradníkom sa stal člen Sodom Frank Gosdzik, známy ako Frank Blackfire.

V 1989. nemecký režisér Thomas Schadt natočil dokumentárny film o Kreator (zameraný na sociálny aspekt heavy metalu v Porúrí) s názvom Thrash Altenessen (pomenovaný podľa rodného mesta kapely, predmestia Essenu).

Na ďalší rok uzrela svetlo sveta nahrávka – Coma of Souls, prvotina s Frankom.

Experimenty v 90. rokoch

Kvôli celosvetovému poklesu záujmu o thrashmetalový žáner v 90. rokoch, Kreator začali experimentovať s industrial metalom.

Výsledkom bol album Renewal, vydaný v roku 1992. Na ňom nájdete heavy, death a industrial metalové vplyvy. Kapela síce oslovila novšie publikum, ale zároveň naštvala mnohých dlhoročných fanúšikov, ktorí ju obvinili zo zapredania sa.

Výraznými zmenami prešla aj zostava Kreator. Zakladajúci člen Roberto Fioretti opustil skupinu po nahratí Renewal a nahradil ho Andreas Herz. V roku 1994 odišiel aj Reil, takže jediným pôvodným členom kapely zostal Petrozza. Reila nahradil Joe Cangelosi, zatiaľ čo Herz odišiel v tom istom roku a nahradil ho Christian Giesler.

Nová zostava vydala v tom istom roku platňu Cause for Conflict. Skladby niesli silný vplyv formácii ako Pantera a Machine Head.

Gosdzik a Cangelosi odišli v 1996. a nahradil ich Tommy Vetterli (predtým pôsobiaci v skupine Coroner). V tejto novej zostave sa vrátil Reil. Kreator pokračovali v experimentovaní. Dôkazom boli nahrávky Outcast a Endorama s ambientnými a gotickými vplyvmi, samplami a sláčikmi.

Na tému úspechu/neúspechu nahrávok z deväťdesiatok Mille povedal: ,,Pre nás sa úspech nedefinuje predajom platní. Takže všetky naše albumy boli pre nás úspešné, pretože sme dosiahli to, o čo sme sa usilovali…“

Veľký návrat

V roku 2001 Kreator s novým gitaristom Samim Yli-Sirniöom vydali svoj “comebackový” album Violent Revolution, na ktorom sa vrátili k svojmu klasickému thrashmetalovému štýlu.

Napriek tomu, že obsahoval veľa melodických a takzvaných “gothenburských metalových riffov”, fanúšikovia aj kritici ho chválili.

Turné k nemu bolo veľmi úspešné.

O Yli-Sirniöovi, ktorý žil v Nemecku, sa vedelo, že je dobrým gitaristom, a tak sa stal plnohodnotným členom.

,,Kreatori“ taktiež vydali živý album Live Kreation splu s DVD Live Kreation: Revisioned Glory (2003).

Ďalší album Enemy of God vypustili do sveta v roku 2005.

V marci 2008 vyšlo DVD At the Pulse of Kapitulation, obsahujúce Live in East Berlin a Hallucinative Comas na jednom disku. Obe boli predtým k dispozícii len na VHS a boli dávno vypredané.

Plnohodnotný album Hordes of Chaos vypustili do sveta v roku 2009.

Dvadsiateho tretieho januára 2009 skupina začala turné Chaos Over Europe v Tilburgu (Holandsko), spolu s Caliban, Eluveitie a Emergency Gate.

Koncom roka 2009 bol Reil nútený vynechať niektoré koncerty kvôli osobným problémom. Jeho miesto dočasne zaujal Marco Minnemann.

Prvého júna 2012 Kreator vydali svoj trinásty štúdiový album s názvom Phantom Antichrist. V jeseni spoluorganizovali 23-dňové severoamerické turné s kolegami z vydavateľstva Nuclear Blast – známou nemeckou bandou Accept. Celé to dostalo názov Teutonic Terror Attack 2012.

Gods of Violence z roku 2017 je zaujímavý napr. tým, že sa stal posledným albumom s basákom Christianom Gieslerom, ktorý účinkoval v Kreator od roku 1995.

Jeho nástupcom sa stal trochu nečakane Francúz Frédéric Leclercq, bývalý člen DragonForce.

Na festivale Bloodstock 2021 si s Kreator zaspieval aj Dani Filth (Cradle of Filth). Spomínaná songa vyšla na 2LP Live At Bloodstock 2021

Prvou skladbou s jeho účasťou bola 666 – World Divided a jeho debutom s Kreator bol Hate über alles z minulého roku.

V rámci turné na jeho propagáciu absolvovali aj sériu amerických koncertov s Mercyful Fate.

Linky:
http://www.kreator-terrorzone.de/
https://www.facebook.com/KreatorOfficial/
https://www.instagram.com/kreatorofficial/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *