Krusty (Forgotten Silence) – ,,Nejsem objektivní, nevím jakou stylovou nálepku na naše nové album dát”

forgotten silence kapela 2023

krusty basa forgotten silenceČeská kapela Forgotten Silence na Slovensku nie je príliš koncerte aktívna. Medzi výnimky patrilo ich vystúpenie, ktoré sa konalo 12. mája v Trenčíne, kde vystúpili s formáciou Depresy. Ich nový album s originálnym názvom Vemork Konstrukt a hlavne originálna a ťažko zaraditeľná muzika (death metal/hard rock/djent/doom metal) je dôvod, aby ste si ju zamilovali aj vy. V tomto rozhovore s gitaristom Krustym sa môžete dočítať aj to, ako vznikla takáto muzika, čo znamená názov Vemork Konstrukt alebo aj to, ako sa líšila scéna v začiatkoch tejto formácie (1993) od dnešných čias.

Zdravím Krusty. Začneme veľmi ťažkou otázkou. Ako by si charakterizoval muziku na vašom novom albume?

Krusty:  Zdravím. Tak první otázka nemohla být těžší! 🙂 Opravdu netuším. Nejsem objektivní, nevím jakou stylovou nálepku na naše nové album dát.

Je tam hard rock, je tam trocha dejme tomu industrialu, trocha death metalu, thrashe, možná art rocku. Nevím. Mám pocit, že hrajeme víceméně pořád podobný styl, jenom čas od času některá přísada okoření celkové dílo více či méně. Asi bych řekl, že se jedná stále o metal. Je hrozné klišé napsat, že nálepkovat je práce Vás – novinářů, ale nic jiného mě nenapadá. 🙂

Obsahuje síce len 4 skladby, no každá z nich ma viac ako 6 minút a jedna z nich presne 11:39. Ako dlho ste ich vymýšľali.

Krusty: Tohle album jsme měli vymyšlené relativně brzo. Možná kousek přes dva roky trval ten proces. Nechtěli jsme dělat dlouhé album. Už na začátku jsme plánovali jej vydat i na vinylu, ale tam by byl delší materiál celkem problém.

Takže 2x 20minut bylo tak akorát, abychom nenudili posluchače a sami sebe. Upřímně řečeno, velice nám vyhovoval plán udělat kratší a intenzívnější album. „Vemork Konstrukt“ je naše nejkratší album v historii, ale o to je energičtější. Délka skladeb hodně přes 20 minut se tentokrát nekonala. 🙂

Majú všetky len jedného autora, alebo sa na ich tvorbe podieľali viacerí?

Krusty: Určitě bych jako autory uvedl celou kapelu kolektivně. Samozřejmě, že nejdříve přijdou prvotní nápady, ale na ně se nabalují party ostatních členů, které z těch nápadů teprve dělají skladby.

Všichni přiložili ruku k dílu a teprve vklad každého z kapely dělá z demosnímků opravdové skladby, takže naše hudba je a vždy bude kolektivní dílo. Můžeme mít připravené kytary a klávesy, ale teprve bicí tento polotovar rozpohybují. A když přijdou vokály, stane se z demáče hudba.

Čo sa rieši v ich textoch a čo vlastne znamená názov Vemork Konstrukt?

Krusty: Vemork Konstrukt je takový symbol. Vemork byla vodní přečerpávací elektrárna v Norsku, na začátku minulého století byla nejvýkonnější elektrárnou na světě. Je pro mě symbolem lidské vůle. Člověk vybudoval betonové monstrum uprostřed divoké přírody, dokázal nemožné a spoutal přírodu.

Elektrárna úspěšně fungovala, ale ani ne za sto let je nefunkčním muzeem a do regionu se opět vrátila příroda. Tohle je pro mě symbol toho, že se můžeš snažit uměle změnit situaci, názory, zvyky a přirozenost člověka nebo přírody, ale po čase se právě ta přirozenost běhu světa ozve, vyjde na povrch a vezme si zpět co jí náleží.

V přeneseném slova smyslu: můžeš se snažit o sociální inženýrství, geo inženýrství, sociální konstrukty, můžeš popírat lidskou přirozenost, ale nikdy se ti to nemůže podařit na dlouhou dobu. Lidská mysl je mocná a nelze ji nacpat do umělých forem, které někdo z nudy vykonstruoval.

forgotten silence depresy tour 2023

Koncerty

V máji ste absolvovali turné s kapelou Depresy. Kto prišiel na tú spoločnú myšlienku?

Krusty: Ten nápad vzešel od nás. Plánovali jsme pár koncertů s nějakou kapelou a bubeník Čepa nebo kytarista Fritsche navrhli DEPRESY. My se už párkrát potkali. Naposledy snad na Symbolic Festu před x lety. DEPRESY jsou pohodoví chalani a jejich kapela funguje snad ještě déle než ta naše.

Koncerty byly výborné a s DEPRESY se jezdilo skvěle. Navíc jejich muzika je bomba! Doufáme, že se brzo na podiích zase potkáme. Minimálně na CELESTIAL HELP festu určitě. 🙂

Okrem toho ste hrali aj na Slovensku , konkrétne v Trenčíne. Ako sa vám páčilo?

Krusty: Trenčínský koncert v náhradních prostorách klubu Lúč byl hned prvním koncertem od roku 2019! Nejprve nás zarazil vzhled tohto „klubu“, ale nakonec musím tento koncert hodnotit jako velice dobrý.

Předskakovali nám oldschooloví KRUDUS a po nás vše završili domácí DEPRESY. Bylo super stát zase na podiu, navíc se spřátelenou kapelou a s oddanými posluchači. Byl to rozhodně jeden z nejlepších koncertů na turné.

Kde budete ďalej hrať?

Krusty: Momentálně máme za sebou kromě Trenčína koncerty v Brně, Praze, Jablunkově, Valmezu, Pardubicích a Čermné. Druhou polovinu roku 2023 načneme vystoupením na BRUTAL ASSAULT festu, a potom nás čekají koncerty hlavně na Slovensku.

Měli bychom se potkat s ABSTRACT v Popradě, Bratislavě, Nitře a potom Bánovciach. Alespoň tak je to v tuto chvíli. Uvidíme zda nějaké vystoupení přibude…

Je v pláne aj vzdialenejšie zahraničie?

Krusty: Upřímně řečeno, zatím ani ne. Koncerty za hranicemi vyžadují promotion a tu musíme teprve udělat.

Staré dobré časy, kdy byl underground semknutý a všichni o nás věděli, jsou pryč. Vždyť jenom koncerty na Slovensku budeme muset podpořit recenzemi a rozhovory, protože ačkoliv jsme vydali debut u slovenského labelu, je to hrozně dávno a dost možná se na FORGOTTEN SILENCE zapomnělo.

Takže nás čeká obesílání existujících webzinů, kterých už není moc a musíme se trochu připomenout. Naše bratrské scény už nejsou tak propojené jako kdysi a zinů je čím dál méně. Což je veliká škoda!

forgotten silence kapela 2023

Minulosť-prítomnosť

Vyrozprávaj svoj hudobný príbeh. Ako si začal s muzikou a ako sa nakoniec sformovali Forgotten Silence?

Krusty: FORGOTTEN SILENCE letos slaví 30 let existence, takže by to byl velice dlouhý příběh.V roce 2020 jsem s redaktorem Lukášem Hořínkem (FOBIA zine) sepsal knihu SYNDROM ZAPOMENUTÉHO TICHA“, kde na více jak 300 stranách popisujeme historii naší kapely, takže není možné tohle všechno zopakovat v pár větách.

Ale pokud bych měl být ultrastručný, hudba mě provází celým životem a vždy jsem chtěl hudbu tvořit. Nejdříve v kapele REMEMBRANCE, potom SAX, FORGOTTEN SILENCE, ve kterých hraju už tři dekády a stále mě to baví .

Vy od začiatku hráte takú pomerne komplikovanú muziku. Vedeli ste už v začiatkoch, čo chcete hrať?

Krusty: O tom, zda je naše hudba komplikovaná nebo ne moc nepřemýšlíme. Co z nás leze, to hrajeme, nahráváme a vydáváme. Naštěstí se hudbou neživíme, tudíž si můžeme dělat naprosto co chceme – a to nás baví. Nic jsme nikdy moc neplánovali a ani neplánujeme.

Pokud by ses mě zeptal, jak bude znít naše nové album, odpovím, že NEVÍM. 🙂  Tvůrčí svoboda je neskutečně opojná a pokud se naše tvorba líbí i lidem, je to velká paráda!

Na scéne ste už od roku 1993. Za ten čas ste toho prežili veľa. Vedel by si sa podeliť o nejaké zaujímavé historky z vašich koncertov?

Krusty: Problém s námi je ten, že jsme nikdy moc nekoncertovali. Takže máme za sebou něco přes padesát vystoupení – což je v porovnání s jinou kapelou téměř nic. Takže nemáme moc z čeho vybírat – tedy co se týče vtipných nebo zajímavých historek.

Snažíme se před koncertováním vždy perfektně připravit a nazkoušet celý set, takže žádné velké kiksy ti nepopíšu. Stejně tak organizace a logistika bývá připravená a promyšlená, takže když to tak shrnu, jsme celkem nudná kapela. 🙂

Zajímavé historky? Pamatuji si jak jsme dělali support TESTAMENT. Vcházeli jsme tehdy do klubu a tam zvučili právě TESTAMENT. Bylo to neskutečně zahrané, precizní a o 200% lepší než kdokoliv z české scény. Spadla nám čelist! Když jsme přišli blíž, zjistili jsme, že jim zvučí jejich bedňáci. To nás úplně zabilo. Měli jsme chuť se otočit a jet domů. 🙂

V čom sa z tvojho pohľadu zmenila scéna od doby, keď ste začínali?

Krusty: Scéna už není tak moc semknutá jako tomu bývalo třeba v devadesátých letech. Kupodivu bych z toho vinil částečně i internet. Dnes je vše v okamžitém dosahu, maily, streaming  a lidi k tomu nemají už ten správný vztah. Nemají čas si jej vytvořit, protože vše se zrychlilo.

Dříve chodilo deset zásilek denně, dnes dojdou čtyři maily týdně. Navíc s námi stárne i naše publikum a já mám obecně pocit, že mladé tahle scéna nezajímá tak jak bych si přál. Ale je to jenom můj subjektivní pohled a třeba se pletu. Například HC nebo grindová scéna je na tom jistě úplně jinak, ale v ní se tolik nevyznám.

A čo bežný život kapely. Stretávate sa aj mimo koncertov a nahrávania? Aké sú záujmy, záľuby jednotlivých členov?

Krusty: Bohužel jsme dost časově vytížení a bydlíme celkem daleko od sebe. Máme rodiny a svoje zaměstnání, takže se nejčastěji setkáváme při nahrávání, zkoušení nebo na koncertech. Ale vždy když je příležitost se setkat i jinde, využíváme ji.

Bubeník Čepa hraje mimo nás i v JEDEN KMEN, THE SPLIT a PAČESS. Což mu zabírá veškerý čas. Navíc občas pracuje ve studiu při nahrávání jiných kapel. Kytarista Kubýk Fritsche má kromě kytary u nás i KANDAR, HADÍ MORD, PAČESS nebo THE BOOK. Takže je myslím rád, když je chvíli doma a může sledovat jeho oblíbené horory.

Zpěvačka Andrea se angažuje v politice, vyrábí bio kosmetiku a chová slepice. Kromě toho má dvě malé děti. Klávesák Marty je jedním z nejdůležitějších mužů v jisté nadnárodní firmě, takže se musí logicky hodně otáčet a na jeho oblíbený pop a jazz mu nezbývá tolik času kolik by chtěl. Přesto se všichni vždy rádi potkáme a tvoříme a hrajeme a užíváme si hudby a koncertů.

Youtube ukážka:

Linky:
https://www.facebook.com/forgottensilenceofficial/
https://open.spotify.com/artist/6XJvCdJbRTmiiBEYlgObbi
www.instagram.com/forgottensilenceofficial
https://www.metalgate-eshop.cz/forgotten-silence-oficialni-historie
https://www.youtube.com/@MadmusickCzWebstore
https://lnk.sk/totw
https://www.youtube.com/@MadmusickCzWebstore

Foto kapela: David Surovec

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *