Amorphis – Tales from the Thousand Lake

amorphis tales from the cover

amorphis tales from the coverAmorphis je jedna z najpopulárnejších fínskych kapiel súčasnosti. Vznikla v roku 1990. Na začiatku hrali death metal, ale časom sa stali viac progresívnymi.

Možno bude zaujímavé si pripomenúť Tales from the Thousand Lakes z roku 1994. Tohto roku bol znovuvydaný v podobe limitovanej LP platne s veľmi pekným dizajnom. Zároveň je považovaný za ich posledný, skutočne death metalový výtvor.

Príbehy z krajiny tisícich jazier

Album je koncepčný a vychádza z fínskeho národného eposu Kalevala. Esa sa tu ukázal, ako skvelý skladateľ, ale samozrejme, prispeli aj ďalší členovia.

Celé to začne skutočne emotívnym klavírnym kúskom. A vzápätí sa ocitnete na vlnách dobrej tvrdej muziky, premakaných riffov a deathmetalového chrapotu, ktorý je primerane vyvažovaný čistými vokálmi. Surová gitara krásne kontrastuje základnej melódii.

Poznám len málo kapiel, čo dokážu dať do muziky toľko silných emócií, vytvoriť príbeh, ktorý vám plynie priamo pred očami a dokonale vás pohltí. Klávesy stupňujú už aj tak intenzívny pocit z počúvania a aj vďaka nim znie hudba takmer vznešene.

Magickosť rozprávania eposu o vzniku zeme, odvekých sporoch a dávnych plavbách je úžasná. Vráti poslucháča do doby minstrelov, vznešených bojovníkov a starých bohov. Nádherne k tomu prispievajú aj folkové prvky v niektorých piesňach, ktoré len zvyšujú dojem že ste sa ocitli v minulosti.

Zhrnuté a podčiarknuté

Album dokazuje, že kapela sa nebála experimentovať so zvukom a štýlmi. Napriek tomu, že sa jednalo len o druhý počin, je tu cítiť istá vyzretosť a veľký talent. A to platí aj v súčasnosti.

Lineup:

 • Tomi Koivusaari – spev, gitary
 • Esa Holopainen – gitary
 • Kasper Mårtenson – klávesy, orgán
 • Olli-Pekka Laine – basa
 • Jan Rechberger – bicie

Hostia:

 • Ville Tuomi – čisté spevy

Tracklist:

 1. Thousand Lakes – instrumental
 2. Into Hiding
 3. The Castaway
 4. First Doom
 5. Black Winter Day
 6. Drowned Maid
 7. In the Beginning
 8. Forgotten Sunrise
 9. To Fathers Cabin
 10. Magic and Mayhem

Rok vydania: 1994 (pôvodné vydanie), 2023 (reedícia)

Vydavateľstvo: Relapse Records

Youtube ukážka:

Linky:
http://www.amorphis.net/
https://www.facebook.com/amorphis/
https://www.instagram.com/amorphisband/?hl=en
https://www.youtube.com/user/amorphisofficial

Hodnotenie: 5/6

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *