Virgin Steele – The Passion of Dionysus

virgin steele the passion cover

virgin steele the passion coverEpický heavy metal je subžáner plný hrdinov, mýtov, fantasy, neotrelých melódií, vplyvov klasickej a folkovej hudby.

Od konca sedemdesiatych rokov mu dominujú kapely ako Legend, Cirith Ungol, Manilla Road, Manowar a práve Virgin Steele.

A pokiaľ Virgin  patrili medzi najproduktívnejšie spolky a ich kvalita bola veľmi vysoká pomerne dlho, tak ich posledné nahrávky mali taký obrovský pokles kvality, že často sa na to dalo povedať jediné slovo, a to odpad. Čo nejedného fanúšika tohto pompézneho kultu zarmútilo.

Hlavne predošlé dva albumy sa niesli v tomto duchu. Dokonca ani na živo to už nebolo ono. Spevák David DeFeis totiž prišiel o hlas. Vek žiaľ nezastavíš.

Umučenie Dionýza

Spomínané problémy cítiť aj na novinke The Passion of Dionysus. Elektronické dolaďovanie hlasu je počuteľné a extrémne. Zvuk celého albumu je lacný a slabý. Automatický bubeník však neznie úplne zle.

Čo je vždy super, to je gitarová práca Eda Pursina. Skvelý hráč. Prekvapivé je, že kvalita songwritingu išla konečne hore. Tých päť rokov od posledného albumu dalo dosť času, aby nevznikol polotovar.

Vrátili sa zaujímavé pasáže, skvelé melódie, atmosféra a dráma. Teda veci, čo sú u V.S. tak dôležité. Také niečo my chýbalo asi od platne Visions Of Eden. Samozrejme sme to nedostali v takej kvalite, ale rozhodne na takej úrovni, aby som si to kúpil a nezahodil.

Skladba The Gethsemane Effect je skvelým power metalovým dielkom, ale hneď druhá v poradí You’ll Never See the Sun Again sa vo svojej druhej polovici zlomí do úžasnej časti, plnej orchestrácie a pseudo klasickej hudby. skvelá práca.

Zhrnuté a podčiarknuté

Ak vám nebude vadiť ten zvuk, dolaďovaný spev, tak kľudne by som tento album odporučil ako vstup do sveta Virgin Steele. Ak sa vám zapáči a vy potom siahnete po nahrávkach z pred roka 2010, tak budete mať nádhernú cestu objavovania.

Lineup:

 • David DeFeis – klávesy, basa, orchestrálne aranžmány, bicie
 • Edward Pursino – gitary, basa
 • Joshua Block – basa, gitary

Hostia:

Tracklist:

 1. The Gethsemane Effect
 2. You’ll Never See the Sun Again
 3. A Song of Possession
 4. The Ritual of Descent
 5. Spiritual Warfare
 6. Black Earth and Blood
 7. The Passion of Dionysus
 8. To Bind and Kill a God
 9. Unio Mystica
 10. I Will Fear No Man For I Am a God

Rok vydania: 2023

Vydavateľstvo: Steamhammer

Youtube ukážka:

Linky:
https://virgin-steele.com/
https://www.facebook.com/VIRGINSTEELEOFFICIAL
https://www.instagram.com/virginsteele/

Hodnotenie: 4/6

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *